Mide balonu zayıflama konularını araştıran, bu uygulamayı yaptıracak olanlar için hazırladığımız bilgi içerikli yazımız yayınlanmıştır. Çağımızın hastalığı obezite dünya genelinde ciddi bir problem haline gelmiştir. Yaşam kalitesini düşüren ve tip2 diyabet, metabolik sendrom, uyku apnesi, bazı kanser türleri, inme gibi birçok yandaş hastalığı da beraberinde getiren obezite, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Obezite tedavisinde medikal ve cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Diyet, egzersiz, psikolojik destek, ilaç gibi medikal yöntemler işe yaramadığında cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Mide hacminin küçülmesini sağlayan cerrahi yöntemler, hızlı ve etkili kilo kaybını sağlayarak obezitenin tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir. Mideye balonu taktırmak olarak araştırılan ilgili içeriğimizin detayları aşağıda yer almaktadır..

mide balonu

Bu yöntemler;

  • Tüp mide ameliyatı
  • Mide balonu
  • Gastrik bypass Mini gastrik bypass
  • Duodenal switch

Mide küçültme yöntemlerinden biri olan mide balonu (endoskopik intragastrik balon) uygulamasında midenin içerisine endoskop yardımıyla ameliyatsız sıvı ya da hava doldurulmuş bir balon yerleştirilir. Bu şekilde midenin hacmi küçültülerek kişilerin daha az gıda alımı ve zayıflaması sağlanır.

Mide balonu

  • Vücut kitle indeksi (VKİ) 25-30 arası, diyet ve egzersizle kilo verememiş, hafif şişman,
  • VKİ 30-35 arası olup kiloya bağlı yandaş hastalıkları olanlar, cerrahi operasyonları fiziksel ya da ruhsal olarak tolere edemeyen, operasyonlar için uygun şartları sağlayamayan
  • VKİ 35-40 arası cerrahi operasyonlar için uygun şartları taşımasına rağmen yaptırmak istemeyen
  • VKİ 40 üzeri olup obezite cerrahisi öncesinde ameliyat olabilmek için kilo vermesi gereken
  • 18-65 yaş arası (Bu aralık kişinin vücut performansı ve durumuna göre değişebilmektedir) kişilere uygulanmaktadır.

Mide balonu, sedasyon yolu ile (ciddi anestezi alımı olmaması)yapılması, operasyonun ortalama 15-20 dk sürmesi, çok fazla risk taşımaması, genellikle aynı gün (ortalama 1-2 saat içerisinde) taburcu olunabilmesi gibi sebeplerden dolayı tercih edilmektedir. Hasta fazla kilolarının %15-30’unu verebilmektedir. Bu oran beslenme, egzersiz, yaş, cinsiyet, metabolizma hızı gibi değişkenlere göre değişebilmektedir. İlk 3 ay hızlı kilo verilir, daha sonra yavaşlayarak devam eder. Genellikle mide balonları midede 6 ay kalacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak 1 senelik kullanılabilenler de mevcuttur. Kişinin midesinden sedasyon yoluyla söndürülerek endoskopi yardımıyla çıkarılır.

Mide balonu kimler yaptırabilir

Bu operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin midelerinde herhangi bir rahatsızlık olmaması ya da tedavilerinin tamamlanması gereklidir. Mide ülseri, aşırı gastrit, öncesinde mide ve yemek borusu ameliyatı geçirmiş, mide fıtığı, reflüsü olanlarda mide balonu uygulaması yapılamaz. Ayrıca alkol ve uyuşturucu bağımlıları, mental bozukluğu olanlar, majör laparoskopik ameliyat geçirmiş şişmanlar, enfeksiyona bağlı bağırsak rahatsızlığı olanlarda da yine bu işlem uygulanamaz. Hamile olan ya da hamilelik düşünenlerde emzirme döneminden sonra yapılması tavsiye edilmektedir.

Mide balonu genel olarak kolay yapılan ve riskleri çok düşük bir operasyon olsa da bazı kişilerde mide bulantısı, karında gerginlik gibi şikâyetler olabilir. Bu şikâyetler ilaç tedavisi ile giderilebilmektedir. Balonun çok nadir de olsa sönme veya patlama riski bulunmaktadır. Bu durum balonun sindirim sisteminde hareket etmesine ve cerrahi müdahaleye sebep olabilmektedir. Bunu saptamak için metilen mavisi kullanılır. Basit bir karın grafisi ve ultrason da kontrol için yeterli olacaktır. Birçok çeşit ve kalitede mide balonu bulunmaktadır. Hatta ilaç gibi yutulan mide balonları da satılmaktadır. Ancak sağlık açısından en doğru olanı bu operasyonun iyi bir uzman tarafından uygulanması ve takibinin yapılmasıdır. Sonuç olarak yapılan uygulama her ne kadar basit gibi görünse de mide gibi hassas bir organın yanında diğer hayati organları da etkilemektedir.

Mide balonu diğer cerrahi yöntemler gibi kişilerin kilo vermesini ve daha sağlıklı  bir yaşam sürmelerini sağlamak amacıyla yapılır. Ancak bu operasyonun başarısı kişinin sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemesine bağlıdır. Sağlıklı beslenme ve egzersiz kilo vermeyi hızlandırırken, balonu çıkardıktan sonra da kişinin kilosunu korumasını ve tekrar kilo almamasını sağlar. 

Mide balonu fiyatları

Yapılacak olan mide balonu için fiyatlandırma değişebilmektedir. Bunun sebebi ise klinik, hastane seçimi, kullanılan ekipman ve tabi ki mide balonu yapan doktorun tecrübesidir. Fiyat bilgisi almak için ekibimize hızlıca ulaşabilirsiniz. En uygun takvimi belirleyip, ön bilgi ile detayları öğrenebilirsiniz.

Mide balonu fiyatları 2023

Fiyat konusunda Whatsapp veya iletişim numarasından bizlere ulaşabilirsiniz. Ekibimiz ile hızlı ve güvenilir iletişim kurabilirsiniz.

Mide balonu ile kaç kilo verilir?

Elbette kişiye ve beslenmeye göre bu durum değişmektedir. Ancak mide balonu sonrası dikkat etmeniz halinde ideal kilonuza kolayca ulaşabilirsiniz.

Mide balonu olduktan sonra hastanede kalınır mı?

Yatış ve kalma süresi bulunmamaktadır. Gün içerisinde çıkışınız yapılır, günlük hayatınıza, rutin işlerinize dönebilirsiniz.

Mide balonu nerede yaptırılır

Klinik ve özel hastane çok önemlidir. Kullanılan ekipmanların kalitesi önemlidir. Hastanın rahat etmesi amaçlanmalıdır. Biz Kent Hastanesi’ni tercih etmekteyiz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)