Tüp mide ameliyatı cerrahi olarak yapılan midenin büyük bölümünün ( yaklaşık %80 ) küçültülmesi ve tüp boru şeklini almasını sağlanmasıdır. Sindirim sistemlerinde olan organlar yapı olarak boru şeklindedir. Mide alınan gıda ve beslenmeye göre büyüyebilmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrasında da dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde ilgili cerrahi işlem fayda sağlamayacaktır. Mide ameliyatı hakkında yazımızın devamında bazı sorular ve merak edilenler de belirtilmiştir.

tüp mide ameliyatı doktoru

Tüp mide ameliyatı

Öncelikle diyet yapılmasına rağmen kilo veremeyenlere uygulanmaktadır. Beslenmeye dikkat edilmesi sonucunda kilo kaybı olmuyor ise tercih edilebilmektedir. Ayrıca morbid obezite olanların da yaptırması uygundur. Cerrahlar, aşırı kilo sorunu olanları, kilo veremeyen kişileri muayene ederek, kontroller sonucunda uygunluğuna da karar vermektedir.

Tüp mide ameliyatı ne kadar sürer

Hastanın durumuna göre bu süre değişebilmektedir. Ancak genel olarak tüp mide ameliyatı 60 dakika ile 90 dakika arasında sürmektedir. Mide ameliyatını yapan doktorun da tecrübesi, uzmanlığı önemli rol oynamaktadır. Dr. ERGENÇ, 20 yılı aşkın tecrübesi ile ameliyatlarını gerçekleştirmektedir.

Mide küçültme ameliyat yöntemi nedir

En çok tercih edilen ve sıkça kullanılan “laporoskopik mide küçültme” ameliyatıdır. Hem doktor hem de hasta için avantajları bulunmaktadır. Ameliyat sonrası günlük yaşama dönüş, sosyal hayata adaptasyon daha kolaydır.

Tüp mide ameliyatı ile kaç kilo verilir?

Bu sorunun cevabı kişiye göre elbette değişmektedir. Hastanın BMI değeri, beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı belirleyicidir. Ameliyattan sonra diyet programına uyulması halinde düzenli kilo verimi gerçekleşir. 20 kilo veren, 40 kilo veren hastaların olduğunu söyleyebiliriz. Ameliyattan önce hedeflediğimiz kiloyu plan program içerisinde aktarmaktayız. Günlük öğünler ile de en iyi sonucu almanız için yönlendirmekteyiz. VKİ (vücut kitle indeksi) 35’in üzerinde olan veya VKİ’si 30 ile 35 arasında olan ve yüksek tansiyon, tip-2 diyabet, uyku apnesi, eklem rahatsızlıkları gibi ek hastalıkları olan hastalar için çoğu cerrahi uzmanı tarafından tercih edilir.

Tüp mide ameliyatı için yaş sınırı

Obezite her yaş grubunda görülebilmektedir. Erken yaşlarda hormon dengesinin bozulması, ilerleyen yaşlarda karşılaşılan beslenme sorunları bunu tetiklemektedir. Bu sebeple üst yaş sınırı belirtmek net ifade olmayacaktır. Alt yaş sınırı ise gelişimini tamamlamış olması kabul edilebilir. 16 yaş ve üzeri için tüp mide ameliyatı yapılabileceğini söyleyebiliriz.

Nasıl beslenmeliyim? Tüp mide ameliyatı olduktan sonra ki ilk gün ağızdan beslenilmemelidir. Zaten hastanede olacağınızdan bu konuda bilgili, uzman kişiler serum ile sıvı besin takviye edecektir. Ameliyattan sonra günlük beslenme ise genellikle sıvı olarak devam etmektedir. İlk haftalarda tavuk ve et suyu tüketebilirsiniz. Haftanın tamamlanmasının ardından çorba olarak domates çorbası, süzülmüş tarhana çorbası tercih edilebilir. Yoğurt ve laktozsuz sütte besinler arasına dahil olabilir. İkinci haftaya girilirken de çorbalara devam edilebilir, toz protein tüketilebilir. Önemli not: Günlük su içiminizi muhakkak kontrol ediniz, günde 2 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında yapılan tüp mide ameliyatları sonrası oldukça dikkat edilmelidir. 3.hafta ile birlikte püre beslenme şekline geçebilirsiniz. Patates, ıspanak, havuç, yağsız peynirler, rafadan yumurta püresi yapılabilir. Bu haftalar boyunca asit içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Sigara ve Alkol Bırakılmalı mıdır?

Sigara içmenin vücuttaki küçük damarlara kan akışını azalttığı kanıtlanmıştır. Bu, bağırsakların yeniden bağlanma noktalarında iyileşme için özellikle önemlidir. Ameliyat öncesi ve sonrasında sigara içilmesinin bağırsaktan sızma riskini artırdığı düşünülmektedir. Bu, tüp mide ameliyatının yaşamı tehdit eden bir komplikasyonudur. Ayrıca yapılan araştırmalarda tüp mide ameliyatı sonrası sigara içmenin ülser oluşturma riskini arttırdığı da gösterilmiştir. Mevcut tüm bilgiler, sigara içen hastaların kilo verme ameliyatı öncesinde sigarayı bırakmaları gerektiğini göstermektedir.

Ameliyattan önceki hafta alkol almak ağrıya ve karaciğer hasarına neden olabilir. Ameliyattan önce alkol almayı bırakmalısınız. Tüp mide ameliyatından sonra alınan alkol de normalden çok daha hızlı bir şekilde kan dolaşımına aktarılır. Bu nedenle, kandaki alkol seviyesi çok daha hızlı yükselir. Kişi arka arkaya birkaç içki içerse, alkol zehirlenmesine maruz kalabilir. Alkol, kilo verme ameliyatından sonra zaten hassas olan karaciğerinize daha fazla baskı uygulayacaktır. Ameliyattan sonra alkol alımı da ya tamamen bırakılmalı ya da en aza indirilmelidir.

Tüp mide ameliyatı & cinsellik evresi

Hormonal değişimler kilo sorunları ile beraber gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre haz ve tatmin duygusu obezite hastalarında düşmektedir. Ancak kilo verdikten sonra libido yükselmesi Amerika’da yapılan araştırmalar neticesinde görülmektedir.

Psikolojik anlamda hastalar nasıl olur? Ameliyattan önce psikiyatristler tarafından değerlendirme süreci olmaktadır. Ameliyata uygunluktan sonra ve iyileşme döneminde kişinin çevresinde ki değişimler de beraberinde gelebilmektedir. Yeni sosyal çevre, farklı yaşam alanları olabilmektedir. Bu adaptasyonu en verimli şekilde geçirmek için hem beslenme programlarına hem de spor hayatınıza önem vermelisiniz.

Ameliyat Öncesi Hazırlık Aşamaları Nelerdir?

 • Ameliyattan önce uygulamaya başlayacağınız özel diyet, ameliyat sırasında komplikasyon risklerini azaltarak daha hızlı ve daha sorunsuz bir iyileşme sağlayacaktır.
 • Ameliyat öncesi rutin testler yapılacaktır. Bazı testlerin listesi aşağıda yer almaktadır.
 • Detaylı kan tahlili (biyokimya, hemogram, hormon, hepatit testleri vb.)
 • Akciğer Grafisi
 • Elektro Kardiyografi (EKG)
 • Solunum Fonksiyon Testi (SFT)
 • Tüm karın ve mide ultrasonu
 • Homa-IR B indeksi (insülin direnci tespiti)
 • Sağlık durumunuza bağlı olarak kardiyolog, göğüs hastalıkları uzmanı, endokrinolog, psikiyatri, dahiliye, anestezi vb uzmanlardan ameliyat öncesi konsültasyon gerekebilir.
 • Ameliyat öncesi ve sonrasında yeni beslenme düzeninize hızlıca uyum sağlayabilmeniz için öneriler paylaşılacaktır.
 • Ameliyattan önce düşük veya orta yoğunlukta egzersizlere başlamanız tüm süreci daha rahat bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.

Sürecin her adımı hakkında önceden detaylıca bilgi sahibi olabilmeniz için gerekli olan tüm bilgi ve dokümanlar tarafınıza iletilecektir.

Diyabet ve tansiyon hastaları tüp mide ameliyatı olabilir mi

Tüp mide ameliyatı, Tip 2 diyabet, uyku apnesi, yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması ve osteoartrit gibi obeziteye eşlik eden rahatsızlıkların iyileşmelerini sağlayabilir. Sonuç olarak ameliyattan sonra kilo vermek vücudun dengesini bulmasına yardımcı olmaktadır. Kilo problemleri günlük yaşamı da olumsuz etkileyerek farklı hastalıklara da sebebiyet verir. Amacımız ideal kilonuza kavuşmanız ve sağlıklı yaşam içerisinde işinize, kariyerinize, yaşamanıza devam etmenizdir.

Ameliyattan sonra ilaç kullanılır mı?

 • Prosedürünüzden sonraki haftalarda, doktorunuz ilaçlarınızı ezilmiş, sıvı, çiğnenebilir, dil altı veya enjekte edilebilir gibi farklı şekillerde almanızı isteyebilir.
 • Tüp mide ameliyatından sonra vücudun emmesi zor olabilecek bazı ilaçlar “enterik kaplıdır” veya polimer bir madde ile kaplanmıştır.
 • Tüp mide ameliyatınızdan sonra ilaç dozlarınız değişebilir.
 • Bazı ilaçlar kilo alma riskiyle ilişkilendirilebilir. Doktorunuz, o ilacın sizin için hala doğru olup olmadığına veya alternatiflerin mevcut olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Şeker hastaları tüp mide ameliyatı olabilir mi?

Kliniğimizde yapılan tetkikler ve kontroller titizlik ile yürütülmekte olup şeker hastalarının tüp mide ameliyatı (mide küçültme ameliyatı) olmasında sakınca yoktur.

Ameliyattan sonra kilo alınır mı?

Tüp mide ameliyatı obezite hastası olanların için en etkili çözümlerden birisidir. Ameliyattan sonra muhakkak beslenme ve spor programlarına uymanız gerekmektedir. Dikkat ettiğiniz zaman sağlıklı, kaliteli yaşama sahip olursunuz.

Mide ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Cerrahi bir işlem olduğu için ameliyat sonrasında hafif ağrı olabilmektedir. Ancak ciddi boyutta, yüksek ağrıların yaşanma ihtimali düşüktür.

Tüp mide ameliyatı verilen kilo geri alınır mı

Hayatınızın dönüm noktası olarak gördüğünüz zayıflama operasyonu için geri kilo almayı kimse istemez. Fakat fastfood, hazır gıdalar, yüksek kalorili yiyeceklere sürekli tüketim yaparsanız kilo alımı olur. Bu durum sadece ameliyat için değil normal kiloda ki kişiler içinde geçerlidir.

Operasyon Tüp mide ameliyatı
Süre 60 dakika ortalama
Anestezi Durumu Genel Anestezi
Hassasiyet Süreci 3-7 gün / hafif
Operasyon türü Laparoskopik

Güvenilir tüp mide ameliyatı

İlgili ameliyat çeşitli sağlık sorunlarının ve hastalıkların tedavisinde etkili bir yöntemdir ancak sadece kriterlere uyan hastalarda uygulanmalıdır. Kliniğimizde Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Bariatrik Cerrahlar Birliği ve diğer önde gelen kurumların belirlediği kriterleri ve standartları takip etmekteyiz. Obezite kliniğimizde tüp mide ameliyatı için sadece birinci sınıf kaliteli ekipman kullanılmaktadır. Aynı ekipman farklı hastalarda kesinlikle tekrar kullanılmamaktadır. Dr. Ergenç ve ekibi hakkında daha fazla bilgi almak ve sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarında paylaştığımız kilo veren kişileri görebilirsiniz. Ne kadar kilo verildiğini görerek motivasyonunuz artacaktır. Aşırı kiloların hayatınızı etkilemesine, sizi üzmesine izin vermeyin. Her ne olursa olsun kendiniz için sağlığınız için harekete geçin! Mide ameliyatları yapılırken belirttiğimiz üzere en iyi hastanede, en iyi ekip ile çalışıyoruz. Bugüne kadar 4000 kişiden fazla tüp mide yapılarak başarılarımıza, mutlu hastalara ulaşmaktayız. Merak ettiğiniz diğer konuları, soru ve operasyon süreçlerini Whatsapp iletişim hattından danışabilirsiniz.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 14 Average: 4.5]