fbpx

Tüp Mide Ameliyatı

Mide balonu veya dikey bantlı gastroplasti gibi geçici kilo verme yöntemlerinin aksine mide ameliyatları uzun süreli kalıcı kilo vermede önemli bir rol oynamaktadır. Bu ameliyatlar tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ve mini gastrik bypass ameliyatıdır. Mide balonu ve dikey bantlı gastroplasti gibi geçici zayıflama ameliyatları artık tercih edilmezken, geçmişte çok popüler olan gastrik bypass da artık eskimekte ve çok riskli ameliyatlar arasında yerini almaktadır.

Dr. Ergenç, 19 yılı aşkın tecrübesi ile obezite cerrahisi alanında uzman bir cerrahtır. Op. Dr. Tufan Ergenç Obezite Cerrahi Kliniğinde tüp mide ameliyatı olarak bilinen ameliyatı uygun hastalara uygulamaktayız. Tüp mide ameliyatı, uzun vadeli bir çözümdür ve morbid obeziteyi tedavi etmenin en etkili yolunu sunar. Tüp mide ameliyatı, VKİ (vücut kitle indeksi) 35’in üzerinde olan veya VKİ’si 30 ile 35 arasında olan ve yüksek tansiyon, tip-2 diyabet, uyku apnesi, eklem rahatsızlıkları gibi ek hastalıkları olan hastalar için çoğu cerrahi uzmanı tarafından tercih edilir.

Tüp mide ameliyatında, daha az tüketimle daha hızlı tokluk sağlamak için mide büyük oranda küçültülür (yaklaşık %80 küçültme). Sonuç olarak, hormonlar ve beyin tarafından yönetilen tokluk kolaylıkla sağlanır. Tüp mide ameliyatı, Tip 2 diyabetuyku apnesi, yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması ve osteoartrit gibi obeziteye eşlik eden rahatsızlıkların iyileşmelerini sağlayabilir.

Tüp mide ameliyatı, çeşitli sağlık sorunlarının ve hastalıkların tedavisinde etkili bir yöntemdir ancak sadece kriterlere uyan hastalarda uygulanmalıdır. Kliniğimizde Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Bariatrik Cerrahlar Birliği ve diğer önde gelen kurumların belirlediği kriterleri ve standartları takip etmekteyiz. Obezite kliniğimizde tüp mide ameliyatı için sadece birinci sınıf kaliteli ekipman kullanılır ve aynı ekipman farklı hastalarda kesinlikle tekrar kullanılmaz. Ameliyat, kullandığımız ekipmanlar, Dr. Ergenç ve ekibi hakkında daha fazla bilgi almak ve sorularınız için lütfen ekibimizle iletişime geçiniz.