Zayıflatan yiyecekler kilo verme konusunda araştırma yapanlar, diyet denemelerinde ne yiyeceğine karar verme aşamasında olanlar çok sık araştırmaktadır. Mümkün olduğunda kalorisi düşük olan besinleri tüketmek zayıflama, kilo verme ve kilo koruma durumunu sağlar. Ancak hem özel hayatınızda hem de günlük iş yaşamınızda gıdalara dikkat edilmesi zor. Her öğüne ayrı beslenme, her öğüne farklı yemek yapmak motivasyonu da düşürebilmektedir. Bu sebeple zayıflatan yiyecekler denildiğinde akla gelenleri listeledik.

Zayıflatan yiyecekler

  1. Yeşil Yapraklı Sebzeler: Ispanak, pazı, marul gibi yeşil yapraklı sebzeler, düşük kalorili olmalarının yanı sıra lif, vitamin ve mineral bakımından zengindirler. Ayrıca sindirim sistemini destekleyerek tokluk hissini artırabilirler.
  2. Balık: Somon, sardalya, alabalık gibi yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri bakımından zengindirler ve doymamış yağlar açısından zengin olan bu balıkların tüketimi, tokluk hissini artırarak kilo kontrolüne yardımcı olabilir.
  3. Az Yağlı Protein Kaynakları: Tavuk göğsü, hindi eti, yumurta beyazı gibi az yağlı protein kaynakları, kas kütlesini artırırken yağ yakımını destekleyebilirler. Protein aynı zamanda tokluk hissini artırarak atıştırmalıkların tüketimini azaltabilir.
  4. Tam Tahıllar: Kepekli ekmek, yulaf ezmesi, esmer pirinç gibi tam tahıllar, lif bakımından zengindirler ve sindirimi yavaşlatarak tokluk hissini artırabilirler. Aynı zamanda düşük glisemik indeksleri ile kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabilirler.
  5. Meyve: Elma, armut, çilek gibi lifli meyveler, tatlı ihtiyacını giderirken düşük kalorilidirler. Ayrıca içerdikleri antioksidanlar sayesinde metabolizmayı hızlandırabilirler.
  6. Yağsız Süt ve Süt Ürünleri: Yağsız süt, yoğurt ve peynir gibi yağsız süt ürünleri, kalsiyum ve protein bakımından zengin olmalarının yanı sıra düşük yağ içeriğine sahiptirler. Kalsiyumun yağ yakımını desteklediği bilinmektedir.
  7. Baklagiller: Mercimek, nohut, fasulye gibi baklagiller, lif ve protein bakımından zengin olduklarından tokluk hissini artırabilirler. Aynı zamanda düşük glisemik indeksleri ile kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olabilirler.
  8. Acı Baharatlar: Biber, hardal, zerdeçal gibi acı baharatlar, metabolizmayı hızlandırabilir ve yağ yakımını artırabilirler. Ayrıca yemeklere lezzet katarak daha az yağ ve tuz kullanımını teşvik edebilirler.

Bu yiyecekler, dengeli bir beslenme programının bir parçası olarak tüketildiğinde kilo kontrolüne ve zayıflamaya yardımcı olabilirler. Ancak tek başına bir yiyecek veya gıda grubu kilo vermede etkili olmayabilir. Dengeli ve çeşitli bir beslenme planı ve düzenli egzersiz ile birlikte tüketilmeleri önemlidir. Ayrıca herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya kilo verme planı yaparken bir uzmana danışmanız önemlidir.

Zayıflamak istiyorum diyorsanız ve diyet, spor gibi denemeler başarısız olduysa vücut kitle indeksi kontrolü yapılıp, ek hastalıklar değerlendirilip tüp mide ameliyatı konusunda bizden bilgi alabilirsiniz.

 

 

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]