Son yıllarda dünyada gelişen teknoloji ve değişen yaşam tarzı daha az hareketli bir yaşamı beraberinde getirmektedir. Günlük fiziksel aktivite süresinin azalması ile kilo artışı ve bazı sağlık problemlerinin görülme sıklığı da fazlalaşmıştır. Bu yüzden birçok uzman sağlıklı bir yaşam için düzenli egzersizlerin yapılmasını tavsiye ediyor. Yürümek de bu egzersizlerden biri.

Yürümek kilo vermenize yardımcı olur mu?

Aşırı hareketsizliğin sebep olduğu en büyük problemlerden biri olan kilo artışını önlemek için yürümek tavsiye edilmektedir. Peki yürümek kilo vermenize nasıl yardımcı olur?

Yürüme sırasında nefes vücut hareket halindedir ve enerji harcar. Kilo almanın en büyük sebebi alınan enerjinin (kalori) yakılamaması ve vücutta yağ olarak depolanmasıdır. Biriken yağ oranı arttıkça kişide kilo artışı meydana gelir. Vücuttaki yağ miktarı belirli bir oranı geçtiğinde ise obezite hastalığı ortaya çıkar. Genellikle vücut kite indeki (VKİ) ile belirlenen bu oran 30’u geçtiğinde kişi obezite hastası olur. Beraberinde birçok hastalığı da getiren obezite kişinin yaşam kalitesini düşürmesinin yanında tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Yürüme ile birlikte hareket eden ve enerji harcayan vücutta daha az yağ birikir. Ayrıca vücuttaki yağ oranı düşerken kas kaybı önlenir. Yürüyüşün temposu ve süresine göre de kas oranı artabilir. Vücutta kas oranı ne kadar yüksek olursa o kadar fazla kalori yakımı meydana gelir. Ayrıca metabolizmanın da hızlanmasını sağlar. Bu da kişinin kilo vermesine yardımcı olabilmektedir. Ancak yürüyüş ile beraber sağlıklı beslenme alışkanlığı da kilo vermek için gereklidir.

 

Yürümenin sağlık üzerindeki etkileri nelerdir?

Düzenli olarak yürüyüş yapmak; kişiye fiziksel ve psikolojik olarak birçok fayda sağlamaktadır.

Düzenli yürüyüş yapmanın faydaları;

 • Metabolizmayı hızlandırmaya,
 • Kan dolaşımını düzenlemeye,
 • Kalp sağlığını korumaya,
 • Kemikleri güçlendirmeye,
 • Stres hormonlarını azaltmaya,
 • Hafif tempolu koşu ile akciğerleri güçlendirmeye,
 • İnsülin seviyesini düzenlemeye,
 • Bağışıklığı güçlendirmeye,
 • Serotonin, endorfin gibi hormonları artırıp daha mutlu hissetmeye,
 • Uyku kalitesin arttırmaya,
 • Cilt sağlığını korumaya,
 • Vücuttaki ağrıların azalmasına,
 • Alzheimer, demans gibi hastalıklardan korumaya,
 • Karaciğerin kendini daha kolay temizlemesine,
 • Yaşlanmanın etkilerini geciktirmeye yardımcı olabilmektedir.

 

Yürüyerek kaç kilo verilebilir?

Yürüyüş yaparak kilo verme; yaş, cinsiyet, metabolizma hızı gibi değişkenlerden etkilenmekte ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.  Ayrıca yürüme süresi, tempo, yürüyüşün yapıldığı alan, atılan adım sayısı da yine verilen kilo miktarını etkilemektedir. Kısacası yakılan kalori miktarı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin 65 kg bir kişi 1 saat normal tempoda yürüyerek ortalama 200-300 kalori yakabilmektedir. 90 kg olan bir kişi ise aynı hızda yürüyerek 1 saatte ortalama 400-500 kalori yakabilmektedir.

Düzenli olarak günde 1 saat yürüyen bir kişi 3 hafta içerisinde 300-500 gr arasında kilo verebilir. Bu oran yine tempoya, kişinin metabolizma hızına göre değişiklik gösterebilmektedir.  1 saatlik yürüyüşle 4 ayda 10 kiloya kadar verebilmeniz mümkündür. Burada en önemli nokta sadece yürüyüş yaparak kilo vermeyi beklememektir. Sadece yürüyüş değil diğer tüm egzersiz çeşitlerinden sonuç alabilmek için düzenli ve sağlıklı bir beslenme programının da uygulanması büyük öneme sahiptir.

Yürüyerek kilo vermek istiyorsanız her gün attığınız adımdan fazlasını atmaya dikkat etmelisiniz. Örneğin günlük ortalama 3000 adım atıyorsanız 10.000 adımı hedeflemek yerine 4000 ya da 5000 adım gibi bir hedef koymalısınız. Adım sayısını kademeli artırmak hem motivasyonu artıracak hem de yürüyüşün başlangıç aşamasında çok zorlayıcı olmasını önleyecektir. Ayrıca 1 saat yürüyorsanız en az 4 gün, 45 dakika yürüyorsanız 5 gün, 30 dakika yürüyorsanız her gün yürümeye özen göstermelisiniz.

Yürüyerek hangi bölgeler incelebilir?

Yürüme ile birlikte vücutta yağ oranı azalmaya başlar. Bacak ve kalça kısımlarında incelmeler meydana gelir. Ayrıca yağ oranının azalması ile birlikte bel ve karın çevresi de incelebilmektedir. Buradaki incelme oranı tempo ve süre ile doğru orantılıdır. Yürürken kasları sıkmak da incelme için etkilidir. Yine yürüyüş esnasında kol hareketleri ekleyerek kollarda incelme sağlanabilir.

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

  Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

  2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
  Op. Dr. Tufan ERGENÇ
  Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
  Click to rate this post!
  [Total: 0 Average: 0]