Günümüzde obezite tedavisinin en çok tercih edilen yöntemi diyebileceğimiz tüp mide ameliyatı, midenin anatomik şeklinin cerrahi yolla küçük bir tüp haline getirilmesi esasına dayanır. Tüp mide zararları olan bir ameliyat olarak görülse de, yeni geliştirilen güncel teknikler sayesinde riskleri giderek azalmış ve her geçen gün korkulan bir ameliyat olarak görülmekten çıkmaya başlamıştır.

Tüp mide zararları, obezite ameliyatı hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından abartılabilmekte ve kulaktan duyma yollarla halk arasında çeşitli aslı olmayan yanlış bilgilerin yayılmasına sebep olabilmektedir.

Tüp Mide Zararları Mevcut Mudur?

Obezite cerrahisi elli yılı aşkın süredir uygulanmaktadır. Bu cerrahi yöntemler kısıtlayıcı ve emilim bozucu yöntemler olarak ikiye ayrılır. Tüp mide ameliyatı kısıtlayıcı ameliyat yöntemlerinden olup fizyolojik bir yöntemdir. Bu sebeple uzun dönemde tüp mide zararları olan bir yöntem değildir.

Obezitenin vücutta yarattığı zararları göz önüne aldığımızda, mide küçültme ameliyatının kişiyi bu zararlardan kurtararak daha sağlıklı hatta uzun bir yaşam sağladığını söylemek mümkündür. Örneğin, vücudun hayati organlarından olan kalp, aşırı yağlanma nedeniyle düzgün bir şekilde işlevini yerine getirememekte, vücuda kan pompalayabilmek için daha fazla çalışması gerekmektedir. Obez kişilerde kalp hastalıkları riski artmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatlarının Riskleri Ne Ölçüdedir?

Mide küçültme ameliyatı, obezitenin bireyin sosyal hayatında meydana getirdiği zararları düşünüldüğünde, birçok kişinin rahatlıkla göze alabileceği bir ameliyat haline gelmektedir. Kaldı ki obezite ameliyatı çeşitli komplikasyonları olsa da düzgün şekilde yapılan bir ameliyatın kişiye herhangi bir zararı olmamaktadır.

Şayet bakış açınız tüp mide zararları olan bir ve ben bu ameliyattan çekiniyorum şeklinde ise, kulaktan duyma bilgilere inanmak yerine iyi bir obezite cerrahından bire bir bilgi almanızı ve bu konuda deneyim yada bilgi sahibi bir hekimle konuşarak aklınızdaki sorulara cevap bulmanızı öneririm. Doğru bilgi sizi her zaman doğru sonuçlara ulaştıracaktır.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr.Tufan Ergenç

Obezite Cerrahisi

Ücretsiz Danışın: 05320137577

tüp mide zararları

tüp mide zararları

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]