Tüp Mide ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi Tüp mide sonrası saç dökülmesi yaşadığınızı ve saçlarınızın daha sağlıksız olduğunu mu farkettiniz? Biraz destek alarak bu problemle başa çıkabilirsiniz. Nasıl mı?

Tüp Mide ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi

Bugün bizim kliğinimizde de zaman zaman karşılaşabildiğimiz tüp mide sonrası saç dökülmesi probleminden bahsetmek istiyorum. Böylesine büyük bir operasyon geçirip sağlıksız bir dış görünüme sahip olmak sanırım hepimizin isteyeceği en son şey. Neyse ki tüp mide sonrası saç dökülmesi durdurulması ve hatta geri dönüşü mümkün. Evet yanlış okumadınız erken fark edilip önlem alınırsa eskisinden bile  daha sağlıklı saçlarınız olabilir.

Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi özellikle 3-9 aylar arasında  görülür. Gastrik by-pass gibi emilim bozucu operasyonlar bu probleme daha sık neden olur. Operasyon sonrası sıkça karşılaşılan bu durumun nedenleri arasında vitamin eksikliği, mineral tüketimi azlığı, uzun bulantı-kusma süreci ve en önemlisi de protein alım azlığı sayılabilir.

Cerrahi sonrası 1-3-6-9 ve 12. aylarda vitamin, mineral ve protein düzeyleri dikkatle takip edilip eksik olması  halinde desteklenirse daha oluşmadan bile saç dökülmesi önlenebilir. Özellikle biotin (B7), demir (Fe), protein, B12, çinko (Zn) saç dökülmesi ile mutlak ilişkilidir.

Biotin saç köklerinin beslenmesini, saç telinin güçlü ve parlak olmasını sağlar. Günlük 2 mg biotin sağlıklı saç için gereklidir. Ekmek mayası, ciğer, yer fıstığı, fındık, ay çekirdeği, yumurta, badem, fesleğen biotin içeriği yüksek besinler arasında sayılabilir.

Demir oksijenin saç köküne taşınması için gereklidir. Besinlerle alınan demirin fazlası vücutta depolanır. Bu depoların tükenmesi saç dökülmesine neden olur. Günlük demir ihtiyacı kadınlarda 18 mg erkeklerde 10 mg kadardır. Demir içeren besinler arasında kırmızı ve beyaz et, sebze ve meyveler, kabak çekirdeği keten tohumu gibi kuruyemiş ve tohumlar, pirinç yulaf gibi tahıl ürünleri sayılabilir.

Çinko midye, sığır eti ve diğer kırmızı etler, yine sebze ve kuruyemişlerde bol miktarda mevcuttur.

Tüp Mide Sonrası Saç Dökülmesi

Tüp Mide Sonrası Saç Dökülmesi

B 12 ve protein et süt peynir gibi hayvansal gıdalarda bol miktarda mevcuttur. Soya ürünleri, baklagiller, fasulye, bazı yemişler ve tahıllar bitkisel protein bakımından zengin gıdalar arasındadır.

Piyasada değişik isimlerle satışı yapılan multivitamin ve mineral ilaçları saç dökülmesini önlemeye yetecek düzeyde biotin, demir, çinko, B12 içerir.

Unutmayalım ki her ne kadar yaş, cinsiyet, genetik gibi faktörler etkili olsa da cerrahi sonrası dengesiz ve yetersiz beslenme saç dökülmesinin esas nedeni. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenmeli, takiplerinizi düzenli olarak yaptırmalısınız. Gerekirse ilaçlarla dışarıdan destek alarak eksik olan vitamin ve mineralleri  yerine koyabilirsiniz.

Sağlıklı kalın ..

Op. Dr. Tufan Ergenç – Obezite ve Metabolik Cerrahi

Tüp Mide Sonrası Saç Dökülmesi

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]