Her ne kadar fazla kilolu olup kilolarını kabullenen ve seks hayatlarından gayet memnun insanlar çoğunlukta olsa da şişmanlık seviyesinin cinsel yaşamı nasıl etkilendiği merak konusudur. Tüp Mide Sonrası Cinsellik merak edilmektedir.

Tüp Mide Sonrası Cinsellik

Bugün sıklıkla merak edilen fakat açıkça konuşmaktan çekindiğimiz Tüp Mide Sonrası Cinsellik konusuna değinmek istiyorum.

Obezler bulundukları her ortamda farkedilen yada mutlaka kendilerini farkettirecek bir yol bulan cana yakın insanlardır. Genelde hep mutlu görünmek zorunda hissederler. Hangi duygu durumunda olursa olsun sevilen neşeli sempatik insanlar olarak bilinirler. Dikkat ettiyseniz seksi kelimesini kullanmadım çünkü öyle olsalar bile bunu belli etmezler.

Tüp Mide Sonrası Cinsellik

Tüp Mide Sonrası Cinsellik

Peki neden belli etmezler?

Fazla kilolu insanlar yaşantılarının her döneminde sıra dışı fiziksel görünüşleri nedeniyle toplum tarafından etiketlenmişlerdir. Bu durum obezlerin kendilerini değersiz hissetmelerine neden olabilir.

Toplumsal baskı nedeniyle normlara daha fazla uyma ve kendilerini kabullendirme içgüdüsüyle hareket eden obez insanlar toplum genelinde hayatlarından seksi çıkarmış bireyler olarak algılanırlar. Fiziksel görünüşleri nedeniyle reddedilme korkusu yaşar ve bu algıyı birazda kendileri yaratırlar. Eğer kişinin benlik imajı azalırsa bu durum cinsel aktivitede azalmayla sonuçlanır. Aslında sosyal ve psikolojik nedenlerle benlik imajı düşen pek çok insanda aynı durum yaşanır.

Beslenme her ne kadar insanlar için ihtiyaç olsada aslında zevkli bir aktivitedir. Kiloları nedeniyle reddedilme korkusu ve isteksizlik yaşayan kişi azalan cinsel yaşam nedeniyle kendini yemeye verir. Yedikçe kilo alır kilo aldıkça mutsuzlaşır sonra yeniden yemeye yönelirler.

Gittikçe daha fazla kilo alan kişinin çevresi bu durumu sıklıkla eleştirir. Eşler arasında uyumsuzluk artar. Çocuklu ailelerde obez ebeveynden utanma duygusu görülebilir. Yani tablo giderek kötüleşir. Obez birey kendisini her yönüyle daha verici olmak zorunda hisseder. Çevresine daha çok neşe saçarken kendi içinde mutsuzlaşır.

Psikolojik nedenlerle bir kısır döngü halinde kilo almaya devam eden kişide obeziteye bağlı çeşitli fiziksel belirtiler oluşur ve cinsel yaşam daha da kötüleşir. Obeziteye bağlı fiziksel değişimler ve cinsel yaşamda oluşan olumsuz durumları konuyla ilgi yazımdan okuyabilirsiniz.

Tüp Mide Sonrası Cinsellik hızla düzelir. Ameliyattan sonraki 20. günde cinsel aktiviteye başlanabilir. Kilo verimi ile birlikte özgüveni giderek artan bireyler dış görünüşlerinde yaşadıkları değişimle daha dikkat çekici olurlar. Eşler arasında istek ve uyum artar. Kişinin psikolojik ve fiziksel olarak kendini iyi hissetmesi sonucu Tüp Mide Sonrası Cinsellik ve cinsel yaşam istenilen düzeye ulaşır.

Unutmayın obezite kaderiniz değildir.

Sağlıklı kalın

Op. Dr. Tufan Ergenç – Obezite ve Metabolik Cerrahi

Tüp Mide Sonrası Cinsellik

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]