Tüp mide ameliyatı, sonuçlarının başarısı ile ön plana çıkan, etkili ve oldukça popüler bir obezite cerrahisi türüdür. Tüp mide ameliyatı ile ilgili sık sorulan sorulardan biri, yaş faktörünün vücut kitle indeksi gibi ameliyat için gerekli koşullardan biri olup olmadığıdır. Bu ameliyat, genellikle orta yaşlı kişiler için önerilen bir tedavi prosedürü olsa da daha erken ya da daha ileri yaşlarda obezite sorunu yaşayan bazı hastalar için ameliyata uygunluk değerlendirmeleri yapılmaktadır.

20 Yaş Altı Hastalar İçin Tüp Mide Ameliyatı

Gençlerde tüp mide ameliyatı ile ilgili kararı kolaylaştırmak için onları 3 farklı gruba ayırıyoruz. Böylece her grubun kendine özgü avantaj ve dezavantajlarını masaya yatırabiliyoruz. Bu gruplara kısaca değinirsek:

Grup 1- Genç Yetişkinler

Bu gruptaki gençler, çocukluk ve ergenlik dönemini geride bırakmıştır. Yetişkinliğe girmiş olsalar da tam büyüme ve vücut gelişimlerine hala ulaşamamış olabilirler. Vitamin eksiklikleri veya gebeliğin obezite cerrahisi geçirmiş bir kişi üzerindeki etkisi gibi gelecekteki olası problemler hakkında da dikkate alınması gereken durumlar söz konusudur. Tüp mide ameliyatına başvuran bu yaş grubundaki kişi sayısı oldukça azdır, çünkü aşırı kilolu gençlerin çoğu, fazla kilo nedeniyle yaşanabilen kas-iskelet sistemi hasarlarına maruz kalmayacak kadar gençtir. Öte yandan, çok genç yaşlarına rağmen uyku apnesi, artrit, şeker hastalığı gibi yetişkin hastalıklarından ağır şekilde etkilenenleri de vardır ve bu durumlarda diğer herhangi bir hasta gibi onlar için de tedavi sürecini başlatır, uygun aday olup olmadıklarına bakarız.

Grup 2- Ergenler

Ergenler, çocuk olmayan ancak henüz yetişkin olarak da kabul edilmeyen genç kişilerdir. Hormonal değişikliklerle hızlı bir gelişim dönemi geçirdikleri için tüp mide ameliyatı gibi obezite cerrahisi seçeneklerine başvuracak kadar şiddetli obezitesi olan ergenlerin sayısı çok düşüktür. Bununla birlikte, eğer günlük işlerini yerine getiremeyecek kadar fazla kilolu iseler veya özellikle ciddi diyabet veya uyku apnesi durumu mevcutsa yaş sınırı faktörüne bakılmaksızın değerlendirmeye alınabilirler. Bu yaş grubundaki ameliyatlar çok nadir olsa da bu yaşta şiddetli obeziteye sahip hastaların yaşam kaliteleri giderek ve hızla kötüleşme eğilimindedir. 12 ila 17 yaş grubundaki obez gençler, zor sosyal koşullarda kendilerini ve duygularını yönetme becerilerini henüz geliştirmedikleri için yetişkinlerden çok daha fazla ayrımcılık ve sosyal izolasyon hissedeceklerdir. Nadiren yapılıyor olsa da ergenlerdeki tüp mide ameliyatı sonuçlarının çocuk doktorları, endokrinologlar, psikologlar ve diyetisyenlerin dahil olduğu bir dizi uzman tarafından desteklendiğinde çok başarılı olduğunu bilinmektedir.

Grup 3- Çocukluk Çağı Obezite Cerrahisi

Çocukluk çağında tüp mide ameliyatı seçeneği çok nadiren ve yalnızca multidisipliner uzman yaklaşımının bir parçası olarak değerlendirilir. Bu çocuklar genellikle büyümelerinde biyolojik temelli anormallikler, bazen de onları obeziteye yatkın hale getiren genetik koşullara sahiptir. Dünya çapında bu yaş grubundaki ameliyat sayıları çok düşük olsa da sonuçlar bu nadir hasta grubu için geçerli bir seçenek olacak kadar güvenli görünmektedir.

65 Yaş Üstü Hastalarda Tüp Mide Ameliyatı

İnsanlar yaşlandıkça kilo sorunları ve kilolarıyla ilişkili tıbbi durumları kötüye gitme eğilimindedir. Bu nedenle, hareket kabiliyetlerinin, yaşam kalitelerinin ve genel sağlıklarının tehlikeye girdiğini hisseden 65 yaş üzeri kişiler, tüp mide ameliyatını bir seçenek olarak düşünmeye başlar ancak bunun için geç kalıp kalmadıkları endişesine kapılırlar. 65 yaşın üzerindeki kişilerde tüp mide ameliyatı düşünüldüğünde genç hastalara kıyasla birkaç ekstra durum ortaya çıkmaktadır. Birincisi, genç hastalarda şiddetli obezite ile ilişkili hastalıkların çoğunun cerrahi tedavi ile tersine dönmesi söz konusudur. Fakat, yıllarca şeker hastalığı veya diğer hastalıkların etkilerine maruz kalmış obez bir kişide obezite cerrahisi ile dahi geri çevrilemeyecek hasarlar ortaya çıkmış olabilir.

65 yaşın üzerindeki kişiler, tüp mide ameliyatı ile günlük işlerini yerine getirme yeteneklerini artırmayı ve bağımsızlıklarını korumayı hedefler. Bu kişilerde ameliyat için tıbbi uygunluğu araştırırken, genellikle kardiyoloji ve akciğer değerlendirmeleri yüksek riskli grupta olup olmadıklarını konusunda belirleyici olur. Risk faktörlerini belirlemek ve olabildiğince minimize etmek her durumda önemlidir ancak ileri yaşlardaki hastalar için her bir risk faktörü daha büyük bir hayati önem taşıyacaktır.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]