Tüp mide ameliyatı Türkiye Günümüzde aşırı kilo, yaşamı tehdit eden ve sık karşılaşılan bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Farklı nedenlerden kaynaklanan, egzersize ve diyete dirençli olan aşırı kilolar, çoğu zaman vücutta geri dönüşü zor ya da imkânsız olan bazı sorunlara neden olur. Bu sorunların arasında kardiyovasküler hastalıklar, diz, kalça ve sırt problemleri, şeker hastalığı, gece solunum durmaları (apneler) veya şiddetli horlamalar sayılabilir. Eğer kilo artışı genel sağlığı tehdit eden seviyelere gelmişse ve belli bir sınırı aşmışsa uzmanlar obeziteden söz ederler. Şanslıyız ki, fazla kiloların genel sağlığa olumsuz etkilerinden kurtulmanın cerrahi çözümleri mevcuttur. Obezite tedavisinde sıklıkla tercih edilen tüp mide ameliyatı, özellikle laparoskopik teknikle yapıldığında, mide küçültme ameliyatları arasında sağlığı tehdit eden aşırı kilolardan kurtulmanın en etkili yolu olarak kabul edilir.

Tüp mide ameliyatı Türkiye

Türk hekimlerinin deneyimi ve yetkinliği, Türk hastanelerin ve kliniklerin teknolojik altyapısı ve donanımı, Türk sağlık çalışanlarının hastalara karşı gösterdikleri olumlu yaklaşım, Türkiye’yi sağlık sektöründe dünya çapında lider konuma getirmiştir. Bunların yanında hastalar için önemli bir kriter olan tedavi maliyetleri de Türkiye’de, Avrupa ve Amerika ile kıyaslanamayacak oranlarda düşüktür. Tüp mide ameliyatı Türkiye , özellikle yurt dışından gelen hastalar için her şey dahil konsepti uygulanmaktadır. Ulaşım masrafları, havaalanı ve otel transfer masrafları, konaklama ve hastane masrafları sunulan fiyata dahil olarak hesaplanır. Yani kısacası klinikler tarafından sunulan tedavi paketleri hem oldukça avantajlıdır hem de herhangi bir ekstra ücret hesaplamanıza ve ödemenize gerek kalmayacak şekilde kapsamlıdır. Türkiye’de ameliyat olan hastaların bir diğer amacı da her mevsim gezilip görülecek tarihi, kültürel ve turistik yerlere sahip bu güzel ülkede kısa bir tatil yapıp yaşayabilecekleri ameliyat öncesi stresi olabildiğince azaltmaktır.

Türkiye’de Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hasta Memnuniyeti

Türkiye’de tüp mide ameliyatı geçiren hastaların memnuniyet oranları %98-%100 seviyelerindedir. Yurt dışından gelip Türkiye’de tüp mide ameliyatı olan hastalar, ülkelerine mutlu ve sağlıklı olarak dönmektedir. Henüz Türkiye’de ameliyat olmaya karar vermediyseniz, kliniğimizde Op. Dr. Tufan Ergenç tarafından gerçekleştirilen ameliyatların önce-sonra fotoğraflarını inceleyebilir, bu ameliyatı geçirmiş hastaların sosyal medya platformlarında ve sağlık sitelerinde paylaştıkları deneyimlerini okuyabilir, bize ulaşarak süreçle ilgili aklınıza takılan her soruya cevap arayabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatının avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Gıda alım miktarını azaltır.
 • Sindirimi bozmaz.
 • Bağırsağı değiştirmez.
 • Mineral veya vitamin eksikliğine yol açmaz.
 • Dumping sendromuna yol açmaz.
 • Ek müdahale (doldurma, ayarlama) gerektirmez
 • Daha az komplikasyon riski içerir.
 • Mideye yabancı cisim (balon, bant, kelepçe) takılmasını gerektirmez.

Türkiye’de Tüp Mide Ameliyatı Olmanın Şartları Nelerdir?

Türkiye’de tüp mide ameliyatı, kısa ameliyat süresi ve düşük komplikasyon oranları ile kalıcı kilo vermek isteyen hastalar için giderek daha popüler bir seçenek haline gelmiştir.

Türkiye’de tüp mide ameliyatı yaptırmayı düşünenlerin,

 • 40+ kg/m2 vücut kitle indeksine (BMI) sahip olması,
 • Diyabet, hipertansiyon, obstrüktif uyku apnesi, yüksek kolesterol seviyesi gibi ciddi rahatsızlıklara sahiplerse BMI seviyelerinin 30+ kg/m2 olması,
 • Operasyon için kabul edilebilir bir obezite riskinin olması,
 • İyi bilgilendirilmiş ve psikolojik olarak hazır durumda olması,
 • Cerrahi olmayan diğer sağlıklı kilo verme yöntemlerinden bir ya da birkaçını denemiş fakat başarısız olmuş olması gerekir.

Tüp mide ameliyatı her ne kadar bir obezite cerrahisi türü olsa da aşırı kilolu bireyler için ameliyatın kendisi hayati tehlike oluşturabilir. Bu nedenle, ameliyattan önce doktorunuz gözetiminde planlı bir diyet ve egzersiz programından yardım alarak biraz kilo vermeyi beklemek en iyisidir.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]