Obezite ameliyatlarında en çok tercih edilen cerrahi yöntem tüp mide ameliyatı; ameliyat sayıları arttıkça olumsuz haberler de çok daha sık duyuluyor, peki gerçekten tüp mide ameliyatı tehlikeli midir ? 

Tüp mide ameliyatı diğer cerrahi yöntemlerle karşılaştırıldığında hastanın anatomik olarak barsak sisteminde bir değişiklik meydana getirmediğinden hem daha basit hem de ameliyat sonrası iyileşme sürecinde hasta açısından çok daha konforlu bir yöntemdir.

Tüp Mide Ameliyatı Tehlikeli Midir? Neden?

tüp mide ameliyatı tehlikelimi

tüp mide ameliyatı tehlikelimidir

Şöyle izah etmek isterim; her cerrahi operasyon kendi içinde irili ufaklı birçok risk taşır. Bu riskler arasında;

  • Hasta kaynaklı riskler
  • Hastane kaynaklı riskler
  • Ameliyat tekniği ve ameliyatı yapan hekimin bu konudaki yetkinliğine bağlı riskler

olarak sayılabilir.

Bu yöntemi daha az tehlikeli hale getirmek için ameliyat öncesinde, ameliyat esnasında ve ameliyat sonrasında alınması gereken bazı tedbirler mevcuttur.

Ameliyat öncesi, hastanın yaptıracağı bazı tetkikler ile ameliyat olmaya engel herhangi bir sağlık durumunun olup olmadığını ortaya konulmalıdır. Bu sayede anesteziye bağlı riskler azaltılır.

Ameliyat sırasında, tüp mide ameliyatının en tehlikeli komplikasyonlarından biri olan embolinin oluşmaması için özel aletler kullanılır. Mide stapler denilen alet yardımıyla kesildikten sonra kesi yeri ekstra dikilerek güçlendirilmeli ve bir diğer önemli komplikasyon olan kaçak riski minimuma indirilmelidir.

Ameliyat sonrasında hasta yakın takibe alınmalı, beslenme programı anlatılmalı ve taburcu olduktan sonra istediği zaman doktoruna ulaşabilmelidir. Yine ameliyat sonrası yeni yaşama uyum sağlanırken mümkünse diyetisyen ve psikolog desteği alınarak yeni yeme düzenine daha kolay adapte olması sağlanmalıdır.

Alınan bu tedbirler sayesinde tüp mide ameliyatı tehlikelimidir sorusunun cevabı gireceğiniz herhangi bir apandisit, sezeryan gibi ameliyatlardan daha tehlikeli olmayacaktır.

Tüp mide ameliyatına olan toplum ve medya ilgisi yüksektir ve olmaya devam edecektir. Bu konudaki hassasiyetin yüksek olması ameliyata bağlı olumsuz haberlerin hızla yayılmasını sağlamaktadır. Esasında her cerrahi yöntemin kendine has riskleri mevcuttur. Burada önemli olan her operasyondan önce yapıldığı gibi ameliyat kararı alırken tüp mide ameliyatı yapan doktorun kullandığı yöntem ve teknikleri, deneyimini, ameliyat yapılan hastanenin hizmet kalitesi, ameliyat sonrası sunduğu hizmetleri sorgulamalıdır. Tüm şartlar sağlandığında tüp mide ameliyatı tehlikelimi sorusunun cevabı hayır olmaktadır.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr.Tufan Ergenç

Obezite Cerrahisi ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

İletişim:05320137577

tüp mide ameliyatı tehlikelimidir

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]