Tüp mide ameliyatı sonrası yaşanan süreç hakkında özellikle tüp mide ameliyatı sonrası kilo alımı veya tüp mide ameliyatı sonrası kilo verememe mümkün mü? gibi bir çok soru merak konusu olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Obezite cerrahisinin giderek yaygınlaşması bu konuyu daha yaygın merak konusu haline getirmiştir. Peki tüp mide ameliyatı sonrası dönemde hastaları gerçekten nasıl bir hayat beklemektedir ?

Tüp mide ameliyatı sonrası dönemi erken ve geç olarak ikiye ayırabiliriz. Erken dönem hastane çıkışında başlar. Hastaneden çıkan kişiyi artık bambaşka bir beslenme şekli ve yaşam stili beklemektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Erken Dönem Nedir?

Erken dönem hastane çıkışında başlar. Hastaneden çıkan kişiyi artık bambaşka bir beslenme şekli ve yaşam stili beklemektedir. Hastane çıkışı hastalar bir haftalık sıvı diyeti alırlar. Sonrasında giderek katıya dönen beş haftalık özel bir beslenme programı uygulanır.

Bu dönemde su içilirken bile çok küçük yudumlar ve düşük hacimler kullanılır. Yiyeceklerin çokça çiğnenmesi gerekir. Çünkü midedeki yaralar tazedir ve yüksek basınç yaratacak bir beslenme şekli bu yaralara olumsuz etki yaratır.

Henüz ameliyattan yeni çıkmış hastanın kapalı ameliyatın verdiği konfor sayesinde günlük aktivitelerine dönüşü bir hayli hızlı olur. Düşük tempolu yürüyüşler bu dönemde hem emboli riski hemde barsak hareketlerinin hızlanması açısından önemlidir.

Beş hafta sonunda diyette her gıda alınabilir hale gelinir. Artık her şey normalleşmiş ve hasta hızlı kilo verme dönemine girmiştir. Bu dönemde tempolu yürüyüşler kilo veriminde oldukça fayda sağlar.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Erken ve Geç Dönem

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Erken ve Geç Dönem

Bu süreçte en önemli nokta mide küçültme ameliyatı geçiren kişinin hızlı kilo verme dönemini çok iyi değerlendirmesi gerektiğidir. Bu dönemde hiçbir diyet yada aktivite yapmasanız bile kilo verimi devam edecektir. Bazı hastalar bu dönemde rehavete kapılarak beslenme stilini değiştirmemekte ve uzun vadede ameliyattan istediği faydayı sağlayamamaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası erken dönemde zaman zaman kilo verimi yavaşlayabilir hatta durabilir. Bu durum geçicidir. Fakat tüp mide ameliyatı sonrası birinci yılınızda kilo veriminiz durmuş ve hatta kilo almaya başlamışsanız beslenme şeklinde birşeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. Bu nedenle bu dönemde yaptığınız beslenme şeklinizi gözden geçirmeniz gerekir.

Bu noktada bir püf noktası olarak belirtmekte fayda var. Beslenme şekli en iyi günlük alınan besinleri not ederek gözden geçirilir. Bu nedenle günlük aldığınız besinleri ve kalori miktarını not alarak gözden geçirmeli, beslenme şeklinizdeki hataları mutlaka düzeltmelisiniz. Bu konuda diyetisyen yardımı oldukça faydalı olacaktır. Aksi takdirde tamamlayıcı bir operasyon ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Geç Dönem

Birinci yıldan itibaren tüp mide ameliyatı sonrası dönemi geç dönem olarak kabul edilebiliriz. Önünüzde kilo veriminin devam edebileceği ve yaşam şeklinizi değiştirebileceğiniz bir yıl kadar bir süre daha var denilebilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası birinci yılda ameliyat öncesi hedeflediğiniz kiloya ulaşma başarısını sağladıysanız ameliyattan itibaren ne yaptıysanız aynısına devam etmenizi önerebilirim. Eğer istenilen hedef kiloya ulaşamadıysanız o zaman beslenmenizi yeniden düzenlemenizi ve spor yapmanız tavsiye edilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası geç dönemde ameliyatın kendisi ile ilgili tıp literatüründe bildirilmiş herhangi bir komplikasyon yada yan etki yoktur. Bu şekilde tüp mide ameliyatı uzun dönemde zararlı mıdır sorusunu da cevaplamış oluyoruz.

Anlaşıldığı gibi mide küçültme ameliyatı sonrası ameliyatın tam anlamıyla başarılı olması için, ameliyata ek olarak mutlaka  ameliyat sonrası takip ve destek alınabilmesi gerekir. Bu nedenle ameliyat öncesi seçim yaparken ekip olmayı başarmış, diyetisyen desteği sunabilen ve kendini bu alana adamış ulaşılabilir hekim seçilmelidir. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme önerileri için tıklayınız.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr. Tufan Ergenç – Obezite ve Metabolik Cerrahi

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]