Obezite, vücudun harcayabileceğinden fazla kalori alınması ve bu kalorinin vücutta yağ olarak depolanması sonucu ortaya çıkan aşırı kilo problemidir. Dünya genelinde giderek artan bu hastalık tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Tüp mide ameliyatı obezite tedavisinde başarılı ve etkili sonuçlar verebilen bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Bu tedavi yöntemi sindirim sistemine cerrahi müdahale yapıldığı için beslenme alışkanlıklarında değişiklikler olmaktadır. Beslenme döneminde vücudun adapte olabilmesi için belirli dönemler bulunmaktadır. Beslenme dönemlerinden en çok merak edilen dönem olan tüp mide ameliyatı sonrası sıvı beslenme dönemi nedir?

Tüp Mide Ameliyatı ve Beslenme

Tüp mide ameliyatında midenin büyük kısmı laparoskip (kapalı)  yöntemle çıkarılıp alınmaktadır. Midenin cerrahi işlemle alındığı bu ameliyatta midenin iştah hormonu salgılayan fundus kısmı çıkarılıp alınmaktadır. Bu şekilde hasta daha az gıda alımı yapıp, daha hızlı doyma hissi yaşamaktadır. Ayrıca kişi daha az yeme isteği duyabilmektedir. Buna bağlı olarak hızlı ve etkili bir şekilde kilo verebilmektedir. Tüp mide ameliyatında bağırsaklara dokunulmadığı için emilim bozucu bir ameliyat değildir.

Midenin sürece adaptasyonu için ilk basamak olan tüp mide ameliyatı sonrası sıvı beslenme dönemi nedir?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında kişinin midesi cerrahi işlem görerek küçültülür. Midenin yeni duruma adaptasyon ve toparlanması için belirli bir beslenme programı uygulanmaktadır. Bu süreçte ilk dönem sıvı beslenme dönemidir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Sıvı Dönemde Neler Yenir?

Mide operasyon sonrasında iyileşmeye ihtiyaç duyar. Ayrıca daha önce çok fazla gıda alımı yapan kişinin midesi küçüldüğü için artık çok daha küçük miktarlarda besin alımı yapabilir. Bu sebeple kademeli olarak normal beslenme düzenine dönüş sağlayan bir beslenme programı oluşturulur. Doktor tarafından hazırlanan bu beslenme programının ilk basamağı da sıvı beslenme dönemidir. Ameliyat sonrasında ortalama olarak ilk iki haftayı kapsamaktadır.

Sıvı beslenme dönemi ikiye ayrılır.

 1.Berrak sıvı Dönemi

Bu dönem ameliyattan sonraki ilk 3 günü kapsar. Taburcu olana kadarki bu süreçte

 • Et suyu,
 • Tanesiz komposto,
 • Su,
 • Açık çay,
 • Ev yapımı ayran,
 • Tavuk suyu gibi sıvılar tercih edilir.

Kişi bu diyette; besinleri tamamen sıvı ve içinde hiçbir katı tane olmayacak şekilde tüketmektedir. 

 2.Sıvı Diyet Dönemi

Bu dönem ameliyat sonrası 4. gün itibariyle başlar.  Berrak sıvı diyete ek olarak

 • Tarhana, domates gibi tanesiz çorbalar (ezogelin ve mercimek hariç),
 • Çok az şeker konularak yapılmış tatlılar,
 • Sebze suları,
 • Meyvenin etli kısmını içinde bulunduran meyve suları,
 • Protein oranı yüksek sıvılar,
 • Süt ürünlerinin laktozsuz ve az yağlı olanları tüketilebilir. 

Sıvı Beslenme Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu beslenme döneminde;

 • Katı besinler,
 • Yüksek kalorili içecekler,
 • Soda, koyu kahve, koyu çay,
 • Soğuk ya da sıcak içecekler,
 • Alkol içeren içecekler,
 • Asitli, gazlı, baharatlı içecekler tüketilmemelidir.

Bununla birlikte bir anda çok aşırı sıvı alımı yapılmamalıdır. Sıvı besinler yavaş yavaş ve miktarları kademeli artırılarak tüketilmelidir. Günlük tavsiye edilen toplam miktar ortalama en az 1.500 ml, en fazla 3.000 ml olmalıdır. Kas kaybının yaşanmaması için kişiye sıvı gıdalar ile protein takviyesinde bulunulur.

Tüp mide ameliyatından sonra ne zaman normal yemek yenir?

Mide küçültme ameliyatından sonra diğer bir soru ise ne zaman normal yeme düzenine dönüldüğüdür. Bu sorunun cevabı kişinin sağlık durumuna göre değişebilse de ameliyat sonrası ortalama 2. aydan itibaren normal yemek yemeye başlanabilmektedir.

Mide küçültme ameliyatı tedavi için çok büyük bir adım olsa da sonrası tedavinin başarısında çok önemlidir. Özellikle beslenme döneminde doktorun hazırladığı programa uyum ve beslenme, yaşam tarzının değiştirilmesi tedavide başarı oranını direkt artırabilmektedir. Bu sebeple doktorunuzun tedavi süreci hakkında bilgi vermesi, gerekli planlamaları ve takipleri yapıp rehber olması tedaviniz için büyük öneme sahiptir.

Tufan Ergenç Obezite Kliniğinde başarılı tüp mide ameliyatları ile obezite hastaları tedavi sonrası sağlıklarına kavuşturulabilmektedirler. Dr. Tufan Ergenç ve ekibi hastaların ameliyat sonrasındaki beslenme süreçlerini planlayıp yakından takip ederek tedavinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesini desteklemektedirler.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]