Tüp mide ameliyatı, obezite tedavisinde başarılı sonuçlar veren ve en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Mide küçültme ameliyatı ile kişi hızlı ve etkili bir şekilde kilo verebilmektedir. Obezite hastalarının tedavide en çok merak ettikleri sorulardan biri “Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman kilo vermeye başlarım?” sorusudur.

Tüp mide ameliyatı ve kilo verme süreci şu şekildedir:

 

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Mide ameliyatında hastanın midesinin yaklaşık %75-80’lik kısmı cerrahi işlem ile alınır. Stapler adlı bir aletle kesilen mide, yine aynı aletle zımbalanır. Laparoskopik olarak gerçekleştirilen ameliyatta iyileşme süreci de hızlıdır. Midenin çıkarılan kısmında iştah hormonun salgılandığı fundus kısmı da bulunur.

 

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Zayıflatır?

Mide küçültme ameliyatında cerrahi işlem ile kişinin midesinin büyük bir kısmı fundus kısmıyla birlikte çıkarılmaktadır. Bu şekilde mide hacmi küçültülen kişi daha az gıda tüketimi gerçekleştirebilmekte ve daha hızlı doyabilmektedir. Ayrıca fundus kısmı çıkarıldığı için de kişi daha az yeme isteği duyar. Bu şekilde kişi daha hızlı ve etkili bir şekilde kilo verebilmektedir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Kilo Verilmeye Başlanır?

Mide ameliyatı sonrasında kişi eskiye göre çok daha az besin tüketebilir. İlk 2 hafta sıvı, 3. ve 4. hafta ise püre dönemindeki diyeti uygular. Buna bağlı olarak “Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman kilo vermeye başlarım?” sorusunun cevabı olarak; hasta ilk 1 ay kilo vermeye başlar. 1. aydan sonra da kademeli olarak uygulanan diyet ile normal yeme düzenine geçilir.

 

Tüp Mide Ameliyatı İle Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Tüp mide ameliyatı sonrasında hasta ilk aydan itibaren kilo vermeye başlar.

Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte ameliyat sonrası;

 • İlk bir ay: 10-15 kg
 • İlk 3 ay: 30-40 kg
 • İlk 6 ay: 40-50kg
 • 1 yıl sonunda fazla kilolarının %90’ının verilmiş olması beklenmektedir.

Tüp mide ameliyatından sonra kilo verme ne zaman durur?

Mide ameliyatı sonrasında kilo verme bir yerde yavaşlar durur.

Ameliyat sonrası kilo vermenin durma sebepleri şunlardır:

 1. İdeal kiloya yaklaşma

Mide ameliyatı sonrasında kilo verme ilk 3 ay çok hızlıdır. 6. aydan itibaren kişi ideal kilosuna yaklaştıkça yavaşlar ve durur.

 1. Hastanın verilen diyete uymaması

Ameliyat sonrasında kişinin zayıflaması için verilen diyete uyması gerekmektedir. Ancak kişi eğer sağlıksız beslenme alışkanlıklarını devam ettirir, yüksek kalori içeren yiyecek ve içecek tüketilmesi sonucunda kilo verme durabilir veya beklenen kilo kaybı yaşanmayabilir. Bu nedenle hasta kendine verilen diyet ve egzersiz programlarına uyması gerekir.

Ameliyatın doğru yapılmaması

 1. Operasyon sırasında midenin alınması gerekenden daha az kısmı alınırsa ve mide büyük bırakılırsa kilo verme beklenenden önce durur. Bu nedenle alanında uzman bir doktor tarafından yapılması çok önemlidir.

 

Tüp mide ameliyatı sonrası neden kilo verilmez?

Tüp mide ameliyatı sonrasında kişi 1 yıl sonunda fazla kilolarının büyük kısmından kurtulabilmektedir. Ancak;

 • Verilen diyete ve spor programına uymazsa,
 • Operasyon sırasında mide olması gerekenden fazla büyük kalırsa kişi kilo veremez.

 

Tüp mide ameliyatından sonra kilo almak mümkün mü?

Mide ameliyatı obezite tedavisinde çok etkili bir yöntem olup ancak tek başına yeterli değildir. Mide kaslı ve esnek bir yapıya sahiptir. Ameliyat sonrası kişi eğer eski sağlıksız yeme alışkanlıklarına devam ederse mide tekrar büyümeye başlar. Buna bağlı olarak da kilo alımı başlar. Bu nedenle operasyonun etkili ve kalıcı olması için kişi, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve hareketli bir yaşam tarzı benimsemelidir.

Tufan Ergenç Obezite Kliniğinde tüp mide ameliyatı ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Obezite cerrahisi alanında uzmanlaşmış olan Dr. Tufan Ergenç tüp mide ameliyatında binden fazla operasyon ile obezite hastasının sağlıklarına kavuşmalarını sağlamıştır. Detaylı bilgi için tüp mide ameliyatı konusunda ekibimize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

  Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

  2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
  Op. Dr. Tufan ERGENÇ
  Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
  Click to rate this post!
  [Total: 0 Average: 0]