Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verememe özellikle takipsiz hastalarda karşılaşılabilen bir durumdur. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın kilo veriminde aylık hedefler belirlenmeli ve bu hedefler tutturulmalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verememe özellikle kuruyemiş, çikolata, alkol yada yüksek kalorili sıvı tüketimi gibi kaçamak beslenme düzeninde ısrarcı olan; küçük hacimli mide ile yaşamaya adapte olmuş kişilerde izlenir.

Obezite cerrahisi sonrası kilo verememe durumuna erken dönemde pek rastlanmaz. Bunun nedeni özellikle ilk üç ay mide hacmini çok küçük olması ve katı beslenmeye geçmenin yarattığı zorluklardır. Eskiye göre çok daha az beslenen hastalar genelde bu dönemde hızla kilo verirler.

Üçüncü aydan sonra ameliyatlı ve dar hacimli mide ile yaşamaya alışan hasta, katı yiyeceklerle oluşan tıkanıklık hissinden kaçınarak yüksek kalorili sıvı beslenmeye geri yönelebilir. Bu kilo verimini ve ameliyatın etkinliğini azaltan bir durumdur.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verememe durumuna standart dışı yapılan ameliyatlardan sonra da rastlanabilmektedir. Midenin fundus denilen en üst bölgesi dalakla yakın komşuluk içindedir. Normal pozisyonunda bu bölge kendi üzerine katlanmış halde bulunur. Operasyon sırasında bu bölgenin tamamen ortaya konulması ve çıkarılan bölge içine alınması gerekir. Bu yapılmadığı takdirde hem ghrelin hücreleri yetersiz çıkarılacak, hem de kese şeklinde bir mide hastada kalacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verememe

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verememe

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verememe ile uzun dönemde geri kilo alımı birbirinden farklı durumlardır. Uzun dönem dediğimiz üçüncü yıl ve sonrasında mide artık hemen hemen normal hacimlere döner. Bu dönemde her besini fazlaca yemek mümkündür ve geri kilo alımı ameliyatın başarısızlığını göstermez. Çünkü normal kilolu insanlarla hem kilo hemde mide hacmi olarak eşit şartlara sahip hale gelmiş hastalar, dikkat etmemeleri ve aşırı beslenmeye devam etmeleri halinde kilo alacaklardır. Konu hakkında buradan daha ayrıntılı bilgi alabalilirsiniz.

Sağlıkla Kalın ..

Op.Dr.Tufan Ergenç

Obezite Cerrahisi ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

İletişim: 05320137577

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]