Tüp mide ameliyatı sonrası kilo alımı ameliyat olmaya karar vermeden önce aklımızı kurcalayan sorulardan biri. Bir türlü veremediğiniz kilolardan kurtulmak için zor bir ameliyat kararı alıyorsunuz ve ameliyattan aylar sonra yeniden kilo almaya başlıyorsunuz. Elbette başınıza gelmesini istemeyeceğiniz bir durum fakat maalesef bu durumla karşılaşan hastalar mevcut.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo alımı belli başlı birkaç sebeple meydana gelebilmekte. Gelin birlikte bu nedenleri birlikte inceleyelim.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo alımı ilk olarak ameliyat tekniğine bağlı olabilir. Şöyle ki ameliyat esnasında mide olması gerekenden standarttan daha geniş bırakılırsa ameliyat sonrası erken dönemde kilo verimi olur ancak tam istenen kilo verilemediği gibi kısa sürede yeniden kilo alınması kaçınılmazdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Alımı Neden Olur?

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo alımı için bir diğer neden de yeme alışkanlıklarınızla ilgili. Eğer ameliyattan sonra yeni beslenme düzenini oturtma sürecinde diyetisyen takibinde değilseniz arada yapacağınız küçük hacimli ancak kalorisi yüksek olan çikolata, kuruyemiş, şekerli içecekler tüketmek gibi kaçamaklar farkında olmadan kilo almanıza sebep olabilir. Dahası bu davranışlar alışkanlık olarak sürebilir.

Ameliyat sonrasında normal yaşantınıza spor yada yürüyüş gibi çeşitli aktiviteler eklemek hem kilo verimi hem de sağlıklı yaşam açısından oldukça yararlı olacaktır. Sonuçta ameliyattan yaklaşık iki yıl sonra mideniz genişleyecek, bu normalde olması beklenen bir durumdur. Aksi halde kısıtlayıcı ameliyatlar kilo verimi durmadan devam edeceği için insanlara uygulanamazdı. Tüp mide ameliyatı sonrası kilo alımı spor ve düzenli egzersizle önlenebilir.

Eğer siz yeme alışkanlıklarınızı ameliyattan önceki düzene geri döndürürseniz, mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alma ihtimaliniz çok yüksek. Böyle durumlarda hastalar revizyon cerrahisi geçirmek durumunda kalıyor ki bu da ikinci bir ameliyat demek.

tüp mide ameliyatı sonrası kilo alımı

tüp mide ameliyatı sonrası kilo alımı

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo alımı gerekli takip şartları sağlanamaz ise ameliyat sonrası olası bir durumdur. Ameliyatınızı gerçekleştiren cerrahın takip konusunda yeterli deneyime sahip olması ve sizin bir diyetisyen tarafından takip ediliyor olmanız, yine yeme alışkanlıklarınız gibi kişisel faktörleri kontrol altında tutmanız ameliyat sonrası kilo almanızı önleyecektir.

Unutmayın bu ameliyatla hayatınıza yeni bir yön veriyorsunuz yönünüzün şaşmasına izin vermeyin.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr.Tufan Ergenç

Obezite Cerrahisi ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

İletişim: 05320137577

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]