Tüp mide ameliyatı sonrası kahve içilir mi sıkça sorulan sorular üzerinden bir blog yazısı yayımlıyoruz. Hastalarımızın ameliyat öncesi ve sonrası sorduğu ve günümüzde sık tüketilen kahve ile ilgili bilgi vereceğiz. Kafeinli olan içeceklerin ameliyat sonrası vücut tarafından nasıl reaksiyon vereceğini merak mı ediyorsunuz. Zayıflamak için bizlere başvuran hastalarımızın asıl amacı elbette kilo vermektir. Fakat ameliyat öncesi ve sonrası dikkat etmemiz gereken hususlar kilo verimini de ilgilendirmektedir. Yazımızda yer alan tüp mide ameliyatı sonrası kahve içilir mi sorusunu detaylandıralım.

Tüp mide ameliyatı sonrası kahve içilir mi

Obezite cerrahisi kapsamında tüp mide ameliyatı olanlar kahve içmek için uygun zamanı merak etmektedir. Günlük hayatınızda stresi azaltmak veya keyif amaçlı kahve tüketimi sağlanmaktadır. Arkadaş ortamında, ailenizle vakit geçirirken kahve içmek ritüel hale gelmektedir. Kahve içerisinde yer alan kafein aslında belli bir süre tüketildikten sonra bağımlılık haline gelebiliyor. Kafein, doğal olarak kahve çekirdeklerinde bulunan bir kimyasaldır. Kafein ayrıca çay yapraklarında, kakao çekirdeklerinde ve bazı bitkilerde de bulunabilir. Kafein, sinir sistemini uyarıcı etkisiyle bilinen bir psikoaktif maddedir. Çoğu insan kahve tüketimi yoluyla kafein alır. Kafein, beyindeki adenozin reseptörlerini etkileyerek uyarıcı etkisini gerçekleştirir. Adenozin, beyinde uyanıklık ve uyku düzenlemesinde rol oynayan bir nörotransmitterdir. Kafein, adenozin reseptörlerine bağlanarak adenozinin etkisini bloke eder ve bu da uyanıklık, dikkat ve konsantrasyonu artırır.

Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman kahve içilir

Klinik olarak izlediğimiz ve hastalarımıza uyguladığımız bazı beslenme programları bulunmaktadır. Bu programlar diyetisyenlerimiz eşliğinde hazırlanmaktadır. Kilo vermek için tüm uygun koşulların sağlanması adına beslenme, diyet önemlidir. Ameliyatınızın başarılı geçmesi ve sonrasında da doğru beslenme adımları izlenirse kilo verimi de buna bağlı başarılı olur. Bizim kahve konusunda ki uyarılarımız ise ameliyat sonrası ilk 1 ay içerisinde tüketilmemesi yönündedir. Buna ek olarak kahve tüketimi yapılacağı zaman ise muhakkak şekersiz içmenizi öneriyoruz. Zayıflamak için, sağlık için uzak durulması gereken “şeker” kahvelerde de kullanılmamalıdır.

Tüp mide ameliyatından 1 ay sonra kahve içmeye başlayabilirsiniz. Yoğun kafein alımına, şekerli kahvelere dikkat edilmelidir. Tüp mide ameliyatı olan hastalarımız bu konuda ki farklı sorularını diyetisyenlerimize de yöneltebilir.

 

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]