Tüp mide ameliyatı sonrası protein tozu merak edilen konular içerisinde yer almaktadır. Bildiğiniz üzere tüp mide ameliyatı cerrahi bir operasyondur. Hasta ameliyat sonrası dikkat etmesi gerekenlere uymalıdır. Bunlardan en önemlisi de beslenme olmaktadır. Peki ne kadar protein almalısınız? Günlük belirlenen miktar ne kadar?

Tüp mide ameliyatı sonrası protein tozu

İnsanlar yaşamlarına devam ederken kötü beslenme ve düzensiz, sağlıksız yemek alışkanlıkları hastalıkları beraberinde getirmektedir. Obezite sayısıda artış göstermektedir. Diyet yapanlar, egzersiz ve spor ile zayıflamaya çalışanlar başarısızlıklarından sonra obezite cerrahisine diğer tabir ile tüp mide ameliyatı uygulamasına yönelmektedir. Araştırma içerisine girerek kilo vermenin yollarını aramaktadır. Ameliyattan sonra beslenmenize dikkat etmezseniz kilo verme durur ve geriye alma eğilimi başlar. Bu konuda hastalarımıza altını çizerek belirttiğimiz beslenme alışkanlığı ile doğru beslenme konusu muhakkak uygulanmalıdır. Ameliyat olan kişilerin beslenme yöntemlerini araştırması neler yiyeceklerine odaklanması oldukça normal bir durum. Tabi bu noktada diyetisyenlerimizin önerilerine uyulması, ekibimizin ilettiği besinler çerçevesinde ilerlenmesi şart. Beslenme konusunda proteinlerin obezite cerrahisinde yeri büyüktür. Proteinler vücut için gereklidir. Bu yapı taşları doku ve organların iyileşmesi adına etki etmektedir. Protein kazanımı tokluk hissi verir. Ölçek olarak büyük hacimlerin tüketilmesini bir nebzede olsa önler. Ayrıca dumping sendromuna karşı koymaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası ne kadar protein alınmalı

Daha önce ki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere alınması gereken miktar gün içerisinde 60 gram ile 80 gram arasındadır. İlk ay içinde protein alımına ilave tozlar destek çıkmaktadır. Beslenme için verilen diyetisyen önerilerine ek olarak 30 gram kadar protein tozu alımı yapabilirsiniz. Protein tozu seçimi için çeşitli kaynaklar yer almaktadır. İçeriğinde elzem aminoasit, PDCAAS 100 olmasına dikkat ediniz. Şekersiz olan tozlar önerilmektedir. İlk aydan sonra beslenme normale döndüğü için ( daha fazla protein kaynağı olan besinler yenilir ) protein tozu kullanmayı bırakabilirsiniz. Elbette ilk aydan sonra köfte, kıyma, tavuk, yumurta gibi proteini yüksek olan besinleri belirlenen miktarlarda tüketebilirsiniz.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]