Tüp mide ameliyatı sonrası cinsellik Tüm ameliyatlar gibi tüp mide ameliyatı sonrası iyileşme süresi de çok bireyseldir; kişiden kişiye değişir. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah ve ekibi, iyileşme süreci hakkında gerekli bilgileri hastalara aktarır ve onlara bu süreçte vücutlarını dikkatle dinlemelerini tavsiye eder. Ameliyat sonrası fiziksel aktivitelere tekrar başlamak için “genel kural” şudur: hasta ağrı veya rahatsızlık hissetmiyorsa, yoğunluğu yavaş yavaş artıracak şekilde günlük aktivitelerine dönebilir. Bununla birlikte, bir hasta cinsel ilişki veya diğer yorucu fiziksel aktiviteler sırasında rahatsız hissediyorsa, tekrar denemeden önce biraz daha beklemesi gerekir. Bazı hastalar cinsel yaşamlarına ameliyattan bir hafta- on gün sonra devam edebilirken bazılarının haftalar hatta aylar boyu beklemeleri gerekebilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası cinsel ilişki

Çoğu hasta, kilo verdikten sonra libidoda bir artış ve cinsel yaşamda iyileşme olduğunu bildirir ve kilo kaybı, birçok erkek ve kadın için doğurganlığı da iyileştirir. Doğurganlığın, libidonun ve cinsel aktivite sıklığının artması, doğum kontrolüne dikkat edilmesini gerektirir. Hem gelişmekte olan fetüsün hem de annenin sağlığı için, tüp mide ameliyatı sonrası gebelik kilo kaybı durana ve annenin kilosu sabitlenene kadar ertelenmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı ve Cinsel İstek

Hormonlar, cinsel arzuyu deneyimleme yeteneğimize katkıda bulunur. Kilo aldıkça hormonlarımız da değişime uğrayacak, vücutta azalmış cinsel dürtüye yol açabilecek değişimler meydana gelecektir. Neyse ki kilo verilerek bu süreç tersine çevrilebilir. Obezite hastaları ameliyat sonrası kilo verdikçe, hormonları normal seviyelerine dönerken genellikle cinsel dürtülerinde sağlıklı bir artış yaşarlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan yeni bir araştırma, çalışma katılımcılarının yarısının ameliyat sonrası en az beş yıl boyunca libidolarında önemli bir yükselme ve cinsel aktivitelerinde de artış yaşadığını ortaya koydu.

Yapılan bir başka çalışmada da uzmanlar, iki yıl boyunca 106 kadın tüp mide ameliyatı hastasını izledi. Sonuçlar, neredeyse tüm katılımcıların cinsel işlevlerinde ve aktivitelerinde bir gelişme yaşadıklarını ortaya koydu. Ayrıca katılımcılar, ameliyat sonrası cinsel uyarılma, haz ve tatmin konusunda da artış yaşadıklarını belirttiler. Çalışmanın diğer sonuçları, tüp mide ameliyatı sonrası hastaların özgüveninin ve girişkenliğinin arttığını ve depresyon hissinin azaldığını ortaya koydu.

Tüp Mide Ameliyatından Ne Kadar Sonra Cinsel İlişkiye Girmelisiniz?

Tüp mide ameliyatı sonrası tam olarak ne zaman cinsel ilişki yaşayabileceğinize dair tek ve doğru bir cevap yoktur. Tıpkı ameliyat sonrası iyileşme süresinin kişiden kişiye değişmesi gibi, tekrar cinsel aktiviteye başlayabilmek için geçmesi gereken süre de her hastaya göre değişiklik gösterecektir.

Bazı hastalar ameliyattan bir hafta sonra cinsel yaşamına devam edebilir. Diğerleri, vücutlarının cinsel ilişkiye girecek kadar iyileşmesi için üç haftaya kadar beklemek zorunda kalabilir.

Obezite cerrahisi sonrası iyileşme döneminiz sırasında vücudunuzu dinlemeyi öğrenmelisiniz. Yürüme, yemek pişirme ve market alışverişi gibi normal hafif günlük aktivitelerinize kendinizi hazır hissettiğiniz anda dönebilirsiniz. Bununla birlikte, kendinizi ağrıya veya ciddi rahatsızlığa neden olan herhangi bir aktivitede bulunmaya zorlamamanız gerekir. Eğer ameliyat sonrası ilk cinsel ilişki deneyiminiz sırasında çok rahatsız hissediyorsanız, vücudunuzun iyileşmesi için bir adım geri atıp biraz daha beklemeniz gerekebilir. Vücudunuzun hazır olduğunu hissettiğinizde tekrar deneyebilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Gebelik

Tüp mide ameliyatının doğurganlık üzerinde olumlu bir etkisi olabilir, ancak doktorların çoğu kadın hastalarına obezite cerrahisi sonrası en az iki yıl boyunca çocuk sahibi olmaktan kaçınmalarını tavsiye eder. Bu husus önemlidir ve ameliyata hazırlık sürecinde mutlaka konuşulması gereken konulardan biridir. Çünkü gebelik eğer ameliyattan çok kısa bir süre sonra gerçekleşirse, vücuda ek bir yük getirebilir, hatta fetüse zarar verebilir.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]