Yaşamsal bir ihtiyaç olan yemek yeme aşırı olduğunda obezite gibi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Obezite aşırı kilonun yanında diyabet, metabolik sendrom, inme gibi birçok ciddi sağlık problemlerine de yol açan bir hastalıktır. Tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi) obezite tedavisinde kolay ve güvenilir bir tedavi yöntemi olarak en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Zayıflamak için tercih edilen tüp mide ameliyatı sonrası açlık durumu nasıl olur?

 

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Mide küçültme ameliyatı midenin küçültülerek hastanın zayıflamasını amaçlamaktadır. Midenin büyük bir kısmı laparoskopik yöntemle cerrahi işlem ile çıkarılmaktadır. Çıkarılan kısım içerisinde iştah hormonu ghrelinin salgılandığı fundus kısmı da çıkarılmaktadır. Mide alındıktan sonra kalan kısmı tüp şekline benzediği için tüp mide ameliyatı olarak adlandırılmaktadır.

 

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Zayıflatıyor?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında mide hacmi küçülmektedir. Mide hacmi küçültüldüğü için kişi daha az gıda tüketebilmektedir. Ayrıca hasta daha erken doygunluk hissetmektedir. Bununla birlikte fundus kısmı da çıkartıldığı için iştahta azalma da meydana gelmektedir. Bu da kişinin daha az açlık hissi duymasını sağlayabilmektedir. Bu şekilde kişi daha hızlı bir şekilde zayıflayabilmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrası açlık durumu nasıl olur sorusuna cevap olarak; kişi eskisi gibi açlık hissetmez ve daha erken doygunluk hissi yaşar.

 

Mide Ameliyatı Sonrası Mide Tekrar Büyür Mü?

Mide kaslı ve esnek bir yapıya sahiptir. Sürekli ve aşırı yemek yenildiğinde ise zamanla mide hacmi genişler. Mide ameliyatı sonrasında kişi verilen diyete ve egzersize uymaz, eski sağlıksız beslenme alışkanlıklarına ve yaşam alışkanlıklarına dönerse midesi tekrar büyür. Bu durum da kişinin tekrar kilo almasına neden olabilmektedir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Mide ameliyatı tek başına mucize yaratamaz. Tedavi için büyük bir adım olup sonrasında ise yaşam tarzı çok önemlidir.

Tüp mide ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Diyet ve egzersiz programlarına uyulması,
 • Yüksek kalorili yiyecek ve içecekler tüketilmemeli,
 • Sağlıksız beslenme alışkanlıklarına geri dönülmemeli,
 • Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kilo Verme Ne Zaman Durur?

Mide ameliyatı sonrasında hasta hızlı bir şekilde zayıflamaya başlar En çok kilo verilen dönemi ilk 3 ay olup 6 aydan sonra ise yavaşlayarak devam eder.

Tüp mide ameliyatı sonrasında kilo vermenin durma nedenleri şunlardır:

 • Kişi ideal kilosuna yaklaştıkça yavaşlar ve durur. Ortalama 1-1,5 yıl süren bu süreç sonunda kilo verme durur.
 • Verilen diyet programına uyulmaz ve yüksek kalori, şeker içeren yiyecek ve içecekler tüketildiğinde kilo verme daha erken durur. Kişi tekrar şişmanlamaya başlayabilir.
 • Ameliyat sırasında mide yeterince küçültülmezse kişi istenilen miktarda kilo vermez ve vermesi durabilir.

Tüp Mide Ameliyatının Diğer Obezite Cerrahi Yöntemlerinden Farkı Nedir?

Obezite cerrahisinde tedavi için farklı yöntemler vardır.

Bunlar;

 • Tüp Mide Ameliyatı
 • Gastrik Bypass
 • Mide Balonudur.

Tüp mide ameliyatı gastrik bypass yöntemi gibi olmayıp ömür boyu vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duymamaktadır. Çünkü gastrik bypass ameliyatında bağırsaklara da işlem uygulanmaktadır. Tüp mide ameliyatında ise sadece mideye cerrahi işlem uygulanmaktadır.

Mide balonu ise genellikle 10 kg fazlalığı olan kişilere ya da obezite cerrahisi öncesinde istenilen kiloya düşebilmesi için uygulanmaktadır. Mide içine balon yerleştirilerek kişinin daha az gıda tüketilmesi sağlanmaktadır. Tüp mide ameliyatında ise VKİ (vücut kitle indeksi) 40 üzeri ve 35 üzeri olup yandaş hastalıkları olan kişilere uygulanmaktadır.

 

Tufan Ergenç Obezite Kliniğinde yurt içi ve yurt dışından birçok hasta tüp mide ameliyatı ile sağlıklarına kavuşabilmektedirler. Dr. Tufan Ergenç obezite cerrahisinde tüp mide ameliyatında uzmanlaşmış olup, başarılı ameliyatlar gerçekleştirmektedir.

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

  Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

  2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
  Op. Dr. Tufan ERGENÇ
  Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
  Click to rate this post!
  [Total: 0 Average: 0]