Yeniden sağlığa kavuşturan tüm cerrahi operasyonlar gibi evet tüp mide ameliyatı risk barındıran bir ameliyattır. Fakat bu riskler gerçekten hayatı tehdit edecek düzeyde ve sıklıkta mıdır?

Tüp mide ameliyatı risk taşıyor diye bu ameliyatı olmaktan korkan birçok hasta mevcut. Ancak şöyle bir durum var ki, değişen aynı zamanda gelişen teknoloji ve kendini yetiştirmeye açık hekimler sayesinde günümüzde yapılan diğer tüm operasyonlar gibi tüp mide ameliyatlarında da risk oldukça azalmış durumda. Peki nedir bu bahsedilen tüp mide ameliyatı risk durumu bunu biraz açıklayalım.

Tüp Mide Ameliyatı Risk Faktörleri Nedir?

Tüp mide ameliyatı risk başlığı altında en önemli riskler arasında kaçak, emboli, kanama olarak sayabiliriz. Bu riskler yaşamı tehdit edecek düzeye ulaşabilmektedir.

Kaçak, en sık rastlanan ve en çok korkulan risk denebilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi değişen ve gelişen ameliyat teknikleri kaçak oluşma riskini minimuma düşürmüş durumdadır. Bunun yanında cerrahi teknik ve cerrahın tecrübesi de kaçak oluşumunun engellenmesinde oldukça önemlidir. Midenin kesilme yeri dikildiğinde ameliyat sonrasında kaçak oluşma riski çok daha azdır.

Emboli, ameliyat sırasında oluşan pıhtının kan dolaşımını engellemesi sonucu vücutta yaşamsal organların beslenememesine neden olan ciddi bir durum. Gelişen teknoloji sayesinde siz ameliyat masasında hareketsiz yatarken, bacaklarınıza bağlanan cihazlarla sanki hareket ediyormuşsunuz gibi dolaşım sağlanır ve bu sayede uzun süre hareketsiz kalmaktan kaynaklanabilecek pıhtı oluşumu engellenmiş olur. Yine kan sulandırıcılar emboli riskini azaltırlar. Ameliyat için merkez seçerken bu cihazların bulunup bulunmadığını sorgulamalısınız.

Tüp mide ameliyatı risk konusunda en istenmeyen sonuç tabi ki hayatın kaybedilmesi. Bu sonuçla karşılaşmamak için ameliyat kararı verirken çok ayrıntılı bir inceleme yapmalısınız. Seçtiğiniz hekimin daha önce yaptığı başarılı mide küçültme ameliyatı deneyimlerinden ameliyat esnasında kullandığı cihazlara, ameliyat sonrasında rahatlıkla ulaşılabilir olmasına kadar bir çok konuda edineceğiniz bilgiler tüp mide ameliyatı nedeniyle ölüm korkusu yaşamınıza engel olacaktır. Yukarıda bahsedilen komplikasyonlar gelişse bile doğru komplikasyon yönetimi ile olumsuz sonuçlardan sakınılabilir.

Her türlü cerrahi operasyon küçük yada büyük birçok risk taşır ve biz bu risklere rağmen sağlığımıza kavuşmak adına korkarak da olsa ameliyat oluruz. Tüp mide ameliyatı risk taşıyan bir ameliyat olsa da bu riskler gerekli şartlar sağlandığında minimize edilebilir veya tamamen ortadan kaldırılabilir.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr. Tufan Ergenç

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

İLETİŞİM: 05320137577

tüp mide ameliyatı risk

tüp mide ameliyatı risk

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]