Son yıllarda obez kişilerin tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biri tüp mide ameliyatıdır. Kolay bir ameliyat olmasının yanında başarılı ve etkili sonuçlar verebilmektedir. Mide küçültme ameliyatını tercih edenler operasyondan önceki dönemde bir hazırlık sürecine girmektedirler. Bu hazırlık süreci tedavinin başarısını artırmakla birlikte riskleri de düşürebilmektedir. “Tüp mide ameliyatı öncesi nasıl bir diyet uygulanmalı?” sorusu da başarılı bir tedavi için sorulması gereken sorular arasındadır.

 

Tüp Mide Ameliyatı (sleeve gastrektomi) Nedir?

Midenin iştah hormonu salgılanan fundus kısmı dâhil yaklaşık %75-80’inin laparoskopik (kapalı) yöntemle alındığı cerrahi bir işlemidir. Operasyon sonrasında hem çıkarılan fundus kısmı hem de küçülen mide hacminden dolayı kişi daha az yemek isteği duyar ve daha hızlı tokluk hissi yaşar. Bu da kişinin hızlı ve etkili bir şekilde kilo verebilmesini sağlayabilmektedir.

 

Tüp Mide Ameliyatı (sleeve gastrektomi) Kimlere Uygulanır?

Mide küçültme ameliyatı VKİ 40 ve üzeri olanlar ile VKİ 35 ve üzeri olup yandaş hastalıkları olan kişilere uygulanabilmektedir. Bununla birlikte ameliyat olmak isteyenlerde başka şartlar da aranmaktadır.

Bunlar:

  • 18-65 yaş arası olması (kişinin vücut performansına göre bu oran değişebilir)
  • Hormonal bir hastalığı bulunmaması,
  • Alkol, madde gibi bağımlılıklarının olmaması,
  • Ülser, geniş mide fıtığı gibi hastalıklarının olmaması ya da tedavi edilmesi,
  • Tedavi sürecini kaldırabilecek psikolojiye sahip olması gerekmektedir.

Bu şartları taşıyan obez kişilere mide küçültme ameliyatı yapılabilmektedir. Ameliyat öncesinde kişiye operasyona hazırlık için bir diyet programı uygulanır. Bu program tedavinin başarısının artmasını amaçlamaktadır. Aynı zamanda ameliyata bağlı oluşabilecek komplikasyon risklerini de önlemeye yardımcı olabilmektedir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Uygulanacak Diyet Programı

Mide ameliyatlarında yapılan çalışmalar sonucunda VKİ 50’nin altında olan kişilerde daha başarılı sonuçların elde edildiği gözlemlenmiştir.  Özellikle ameliyat sonrası kilo verme sürecinde bu kişilerin bir yıl sonunda daha fazla kilo verebildikleri görülmüştür.

Mide ve karaciğer yan yana bulunan iki organdır. Karaciğerin büyüklüğü operasyon sürecini etkileyebilmektedir. Büyük ve yağlı bir karaciğer mide üzerinde rahat bir şekilde cerrahi işlem yapmasını önleyebilmektedir. Bu yüzden VKİ hem operasyon hem de sonrasındaki sürecin sağlıklı işleyebilmesi adına önemlidir.

Kişinin rahat bir tedavi süreci geçirmesi için tüp mide ameliyatı öncesi nasıl bir diyet uygulanmalı sorusunun cevabı:

Ameliyat öncesi iki hafta boyunca uygulanacak bir beslenme programı hazırlanır. Bu iki haftalık beslenme programında tüketilecek ve tüketilmemesi gereken gıdalar bulunmaktadır.

  • Tüketilmemesi gereken gıdalar: Karbonhidrat, şeker, makarna, unlu mamülleri gibi yüksek kalorili gıdalar
  • Tüketilmesi gereken gıdalar: Yağsız protein, sebze ve düşük kalorili veya kalorisiz sıvılar.

 

Operasyonu yapacak doktor gerek duyarsa kişiye özel kalori hedefi koyabilir.

İki haftalık sürecin sonunda ameliyattan iki gün önce ise berrak sıvı diyetine geçilir.

Berrak sıvı diyetinde; et suyu, su, kafeinsiz kahve veya bitki çayı, protein içecekleri gibi kalorisiz içecekler tüketilebilir.

Bu program tedavi sürecinin daha kolay geçmesini sağlamaya yardımcı olabilmektedir. Bu sebeple doktorunuzun gözetiminde ve rehberliğinde size hazırlanan programa uymalısınız.

Tufan Ergenç Obezite Kliniğinde tüp mide ameliyatı ile hastalar sağlıklarına kavuşabilmektedirler. Alanında uzman ve birçok başarılı operasyon gerçekleştirmiş olan Doktor Tufan Ergenç ve ekibi hastalarına ameliyat öncesinden başlayarak tüm aşamalarda destek olmaktadır. Yurt içi ve dışından birçok hasta sağlıklı ve güvenli bir şekilde zayıflayarak yaşam kalitelerini artırabilmektedir.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]