Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Zayıflatır? Beynimizi Kandırıyoruz

Midenin tüp şekilde küçültülmesi küçük porsiyonlarla erken doyma sağlar. Böylelikle kişiler gün boyu çok daha düşük kalori tüketirken bunun yanında açlık hissetmezler. İşte kısıtlayıcı obezite ameliyatlarının diyet yöntemlerine üstünlüğü bu noktadadır.

Mideyi kalın duvarlı bir balon gibi düşünebiliriz. Yemekten sonra besinle dolan mide duvarında gerilim meydana gelir. Bu gerilim beyne doyma sinyalleri gönderir ve doyduğumuzu anlarız.

Tüp mide ameliyatı geçiren bir kişi çok az besin tüketmesine rağmen mide duvarında gerilim oluşur ve beyne doyma sinyali gönderilir. Yani bir bakıma beyin kandırılır.

Diyet yöntemlerinde vücut açlık hissine karşı hormonal savunma gösterirken, mide küçültme ameliyatında bu savunma devreye girmez ve hastalar hızla kilo verirler.

Tüp mide ameliyatı kişilere yoğun açlık dönemi yaşatan diyet programlarından çok daha etkindir. Besin alımını kısıtlayarak etki eden benzer diğer operasyonlar da tüp mide kadar olmasa da aynı etkiyi yaratabilmektedir.

Açlık Hormonu Ghrelin

Tüp mide ameliyatı sonrası yeni beslenme düzenine hasta uyumu tam olduğunda, başarı oranı çok yüksektir ve kalıcı sonuçlar alınır. Mide küçültme tedavisi ile normalde diyetle sağlanamayan kilo verimi çok daha kolay hale gelir.

Ghrelin acıktığımızı hissettiren, midenin çıkarılan kısmından salgılanan bir hormondur. Açlık hormonu olarak da bilinmektedir. Mide küçültme ameliyatı ile ghrelin salgılayan mide bölümü çıkarılmaktadır.

Ameliyat sonrası ghrelin seviyelerinin düşmesi ile açlık hissi bir çok hastada kaybolmaktadır. Duvar gerilimi dışında çabuk doymayı sağlayan diğer büyük etken budur.

Ameliyat Güvenliği Çok Önemli

Tüp mide ameliyatı ile ilgili pek çok soru işareti ve korku olduğu bir gerçektir. Bu konuda alınacak en büyük önlem doğru doktoru seçmektir. Ameliyat kararınızın doğru doktor seçimiyle çok daha kolay olacağını unutmayın.

Tüp mide ameliyatı laparoskopik olarak yapılan ve bir çok ayrıntısı olan önemli bir ameliyattır. Maalesef yetersiz ve eski bilgi birikimiyle ameliyatı gerçekleştirilen ve olumsuz sonuçlanan haberleri sık sık duymaktayız. Bu nedenle hekim seçerken geçmiş deneyimleri ve konuya hakimiyeti dikkatle incelenmeli, ayrıntılı bir araştırma yapılmalıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme özel bir diyet programı uygulanarak sağlanır. Bu noktada obezite cerrahisi konusunda uzmanlaşmış diyetisyen yardımı ameliyatın etkinliğini artırır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]