Obezite sadece bir kilo problemi değil aynı zamanda beraberinde tip 2 diyabet, kanser, uyku apnesi, metabolik sendrom gibi birçok yandaş hastalığı da beraberinde getiren bir hastalıktır. Günümüzde gelişen teknoloji ve bilim ile birlikte insan yaşamını ciddi oranda etkileyen obezite için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlardan biri de tüp mide ameliyatıdır. Bu yöntemle zayıflamak isteyenler “tüp mide ameliyatı nasıl kilo vermeyi sağlar?” sorusunun cevabını merak etmektedirler.

Tüp mide ameliyatı nasıl kilo vermeyi sağlar sorusunun cevabını daha iyi anlamak için öncelikle bu yöntemin nasıl yapıldığını ve amacını bilmek gerekir.

Obezite vücudun harcayabileceğinden fazla enerji (kalori) alımı yapılması sonucu alınan fazla enerji yağ olarak vücutta depolanması sonucu ortaya çıkar. Bu yağ belli bir oranı geçtiğinde ise kişi obezite hastası olmaktadır. Bu oran Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerdiği vücut kitle endeksi (VKİ) ile belirlenmektedir.

Obezite tedavisinde diyet, spor, ilaç gibi medikal yöntemlerden çok başarılı sonuçlar elde edilememektedir. Bu durumda obezite cerrahisi yöntemleri uygulanarak hasta kısa sürede etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Obezite cerrahisinde kişinin sindirim sistemine cerrahi müdahale yapılarak hastanın tedavisi yapılmaktadır.

Obezite cerrahisi yöntemleri şunlardır;

  • Tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi),
  • Gastrik bypass ameliyatı,
  • Mide Balonu.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı son yıllarda bu yöntemler içinde dünya genelinde en fazla tercih edilenlerden biridir. Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen uygulamada midenin büyük bir kısmı alınır. Bu ameliyatta amaç midenin hacmini küçülterek kişinin daha az besin alımı yapması ve kilo vermesidir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı laparoskopik olarak yapılır. Açık ameliyatlar gibi büyük kesikler yerine milimetrik birkaç kesik atılır. Bu kesiklerin birinden bir kamera gönderilerek midenin görüntüsü monitöre yansıtılır. Diğer kesikten de stapler isimli alet ile midenin alınacak kısmı kesilir ve dikiş atılarak ameliyat tamamlanır.

Tüp mide ameliyatında midenin yaklaşık %75-80’i alınır. Alınan kısım içerisinde iştah hormonunun salgılandığı fundus denilen kısım da çıkarılır. Ameliyat sonrası midenin çok küçük bir kısmı kalır.

Tüp mide ameliyatı kapalı gerçekleştiği için iyileşme süreci çok hızlı ve kısadır. Bununla birlikte doğru uzmanlar tarafından doğru yerlerde yapıldığında riski çok düşük bir ameliyattır.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Kilo Vermeyi Sağlar?

Tüp mide ameliyatı ile birlikte midenin büyük bir kısmı ve fundus denilen iştah hormonunun salgılandığı yer çıkartılır. Bu şekilde kişinin mide hacmi de daralır ve yemek yeme isteği azalır.  Kişi az yemek yediğinde bile mide hacminin küçük olması ve açlık hormonun daha az salgılanmasından dolayı daha hızlı tokluk hissi yaşar. Gıda tüketimi kısıtlanan ve iştahı azalan kişide hızlı bir şekilde kilo verme gerçekleşir. Ameliyat sonrası 12-18 ayda kişi kilolarının yaklaşık %70-80 ini vermiş olur. Bununla birlikte uyguladığı diyet programı da sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmesini sağlar. Tüp mide ameliyatı emilim bozucu bir ameliyat olmadığı için sürekli olarak vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duyulmaz.

Tufan Ergenç Obezite Kliniğinde tüp mide ameliyatı uygulamaları ile hastalar kısa süre içerisinde sağlıklarına kavuşabilmektedir. Alanında uzman olan ve birçok başarılı ameliyat gerçekleştiren Op. Dr. Tufan Ergenç ve ekibi donanımlı sağlık merkezinde tüp mide ameliyatı ile yurt içi ve yurt dışı birçok hastada kalıcı ve etkili sonuçlar elde etmektedirler. Tedavinin tüm süreçlerinde ameliyat öncesi, sonrası da dâhil olmak üzere hastalarına destek olmaktadırlar. Hastalar en düşük riskle ve güvenilir bir şekilde kolaylıkla tedavilerini olarak yaşam kalitelerini en üst düzeye çıkarabilmektedirler.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]