Obezite, insan ve toplum sağlığını olumsuz etkileyen ve dünya genelinde giderek yayılan bir sağlık problemidir. Son yıllarda obezite tedavisinde en fazla tercih edilen yöntemlerden biri olan tüp mide ameliyatı, obez kişilerin hızlı bir şekilde kilo verebilmelerini sağlayabilmektedir. Başarılı sonuçlar veren tüp mide ameliyatı kilo vermede neden etkili?

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Zayıflatır?

Mide küçültme ameliyatında kişinin midesinin büyük bir kısmı cerrahi işlem ile kesilerek çıkartılır. Laparoskopik yöntemle (kapalı) olarak gerçekleştirilen bu işlemde çıkartılan kısımda iştah hormonu salgılayan fundus kısmı da bulunur.

Tüp mide ameliyatı kilo vermede neden etkili sorusunun cevabı olarak; mide küçültme ameliyatı ile birlikte;

 • Kişinin mide hacmi küçüldüğü için daha az gıda tüketebilir ve daha hızlı tokluk hissi yaşamaktadır.
 • Fundus kısmı çıkarıldığı için daha az yemek yeme isteği duymaktadır.

Bu nedenle kişi hızlı ve etkili bir şekilde kilo kaybı yaşamaktadır. Mide küçültme işleminde sadece mide kısmına işlem yapılır. Bu nedenle kişi ömür boyu vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte kolay bir ameliyat olduğu için de tercih edilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Mide küçültme ameliyatı ile hızlı ve etkili bir şekilde kilo verildiğinden bahsetmiştik. Kilo verme sürecinde hastanın yaş, sağlık durumu, cinsiyet vb. değişkenlere göre değişiklik gösterebilse de hastalarda belirli sürelerde ortalama bir kilo kaybı beklenmektedir.

Beklenen kilo kaybı şu şekildedir:

 • Ay: 10-25 kilo
 • Ay: 30-40 kilo
 • Ay: 40-50 kilo
 • 12-18. Ay: Fazla kilolarının %90’ına yakını verilebilmektedir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Neden Kilo Verilmez?

Mide küçültme ameliyatı sonrasında kişi beklenen kiloyu veremediyse altında yatan nedenler incelenmektedir.

Kişinin kilo verememesinin başlıca nedenleri şunlardır:

Hasta Kaynaklı: Tüp mide ameliyatı sonrası kişi ilk 3 ay mide hacminin küçük olmasından dolayı istese de çok fazla yiyip içemez. Ancak 3 aydan sonra mide yavaş yavaş büyür. Bu süreçte kişi daha fazla gıda ve içecek tüketebilir.

Hasta kişi beslenmesinde;

 • Aşırı kalorili ve şekerli yiyecek ve içecek tüketirse ( alkol, şekerli içecekler, çikolata vb.)
 • Kendisine verilen diyet programını uygulamazsa,
 • Kilo vermeye yardımcı olan ve zayıflama sürecinde de kas kaybına engel olan proteinden yeterli almıyorsa kilo vermesi yavaşlar ve durabilir.

Bununla birlikte egzersiz de çok önemlidir. Egzersiz programının uygulanması ve doktor gözetiminde spora başlanması kilo vermede etkilidir. Kısacası kişi eğer tüp mide ameliyatı sonrası beslenme ve yaşam alışkanlıklarını benimserse, uygularsa kilo verebilmektedir. Ancak eski yaşantısına devam ederse maalesef başarılı sonuçlar alamamaktadır.

Ameliyat Kaynaklı: Mide küçültme ameliyatında fundus kısmıyla birlikte midenin yaklaşık %75-80’lik bir kısmı çıkarılmaktadır. Ancak eğer ameliyat sırasında midenin olması gerekenden daha az kısmı çıkarılmışsa ya da fundus kısmının tamamı çıkarılmamışsa beklenen kilo kaybı olmaz. Kilo verme süreci de daha erken durur. Bu nedenle obezite cerrahisi alanında tüp mide ameliyatlarında deneyimli bir uzmanla çalışmak bu tarz durumların yanında komplikasyon risklerini de en aza indirebilmektedir.

Bununla birlikte;

 • Kişinin psikolojik durumu,
 • İş ve sosyal çevresi,
 • Yaşam alışkanlıkları (uyku düzeni vb.)
 • Stres,
 • Travma gibi nedenler de kilo vermeyi durduran etkenlerden olabilmektedir.

Tüp mide ameliyatı obezite tedavisi için çok büyük bir adım olup ancak tek başına yeterli değildir. Ameliyat sonrası kişinin yani sağlıklı yaşamı benimsemesinin yanında doktorun da hastasını takibi şarttır. Ameliyattan sonraki süreç de operasyon kadar önemlidir. Operasyonu gerçekleştiren doktorun; hastasını takip etmesi, rehber olması, ihtiyacı olan desteği vermesi ya da almasını sağlaması başarılı bir tedavi için çok önemlidir.

Tufan Ergenç Obezite Kliniği obezite hastaları tüp mide ameliyatı ile sağlıklarına kavuşabilmektedir. Dr. Tufan Ergenç binden fazla tüp mide ameliyatı ile tedavinin tüm süreçlerinde hastaya rehber ve destek olarak başarılı sonuçlar almaktadır.

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

  Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

  2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
  Op. Dr. Tufan ERGENÇ
  Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
  Click to rate this post!
  [Total: 0 Average: 0]