Tüp mide ameliyatı hakkında kesinlikle bilinmesi gereken önemli konu başlıklarından bahsetmekte fayda var. Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Yanlış Bilinenler nedir?

Bunların başında kimlerin tüp mide ameliyatı olabileceği sorusunun cevabını verebiliriz.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Tüp mide ameliyatı kilo fazlalığı olan herkese yapılmaz.

Kilo değerlendirmesi kişileri belli kategorilere ayırmak suretiyle yapılır. Burada VKİ (BMI) denilen bir hesaplama kullanılır. VKI (vücut kitle indeksi) ağırlığı iki kez boy ölçüsüne bölerek hesaplanır.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır ?

VKİ hesaplama örneği şu şekilde verilebilir. 98 kilo ağırlığında ve 1.55 metre boyundaki biri için;

98/1,55= 63,225 (bu çıkan sonucu tekrar boya böleriz)

63,225/1,55= 40,7

İşte çıkan bu 40,7 değeri 98 kilo ağırlığında ve 1.55 metre boyundaki bir kişinin VKİ değerini verir.

Kişilerin tüp mide ameliyatı adayı olup olmadığını belirleyen obezite derecesi VKİ değerinde göre belirlenen sınıflandırma sonucu belirlenir.

Amerikan Bariatrik Cerrahlar Derneği tavsiye kararı VKİ değeri 30 ve üzerindeki kişilerin potansiyel ameliyat adayı olduğu yönündedir. VKİ değeri 30-35 arasındaki kişilerin ameliyat olabilmesi için cerrahi dışı tedavilerden fayda görmeyen ek hastalıklar bulunmalıdır.

Bu noktada maalesef obezite cerrahisi ile uğraşan ve hatta akademik titre sahip kişiler bile yanlış bilgilere sahiptir. Burada 1991 yılında yani 26 yıl önce ABD de yapılan konsensus toplantısı sonucu VKİ değeri ek hastalık varlığında 35 ve üzeri, ek hastalık yokluğunda 40 ve üzeri olanlarda ameliyat yapılabileceği fikri hakimdir fakat Amerikan Bariatrik Cerrahlar Derneği son tavsiye kararında bu rakam ek hastalık varlığında VKİ 30 ve üzeri şeklinde revize edilmiştir. Halen ABD de bu şekilde her yıl onbinlerce tüp mide ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Çok Riskli Bir Ameliyattır

Yanlış. Tüp mide ameliyatı deneyimli ellerde, uygun teknikle yapıldığında, iyi malzemeler seçildiğinde, donanımlı bir hastanede ve uyumlu hasta varlığında oldukça güvenilir bir ameliyattır. Hızlı ve etkin bir kilo verme yöntemidir ve diyetten üstündür. Peki tüp mide ameliyatı için hiç risk yok mudur?

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri

Her ameliyatın kendine ait riskleri vardır. Örneğin safra kesesi ameliyatında safra yolu yaralanması, kanama, safra kaçağı ve daha bir çok risk mevcuttur.

Tüp mide ameliyatının Sızma (Kaçak), Kanama, Emboli, Yara yeri enfeksiyonu, Darlık gibi önemli riskleri mevcuttur. Bu riskler deneyimli ellerde ve doğru ameliyat tekniğinde oldukça düşüktür.

Tüp Mide Ameliyatı İçin Standart Bir Yöntem Vardır

Yanlış. Maalesef yanlış. Tüp mide ameliyatı yüksek kapalı ameliyat deneyimi yanında doğru ameliyat tekniği gerektirir. Tüm ameliyatlar benzer görünse de önemli teknik farklılıklar içerir. Güvenli cerrahi için ameliyat doğru teknikle yapılmalıdır. Fakat doğru tekniği uygulamak oldukça  zordur ve uzun bir eğitim, ciddi tecrübe gerektirir. Ameliyatı hüsranla sonuçlanan kişilere maalesef doğru teknik uygulanmamaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Yanlış Bilinenler

Tüp Mide Ameliyatı Mucizedir

Kesinlikle değildir. Doğru teknikle tüp mide ameliyatı yapılan kişiler ideal kilolarına ulaşır, zayıflama sağlanır fakat bu süreçte mide bir miktar genişler. Tüp mide ameliyatı doğru beslenmeyi öğreten ve kolay diyet yapılmasını sağlayan bir ameliyattır. Kişi eğer doğru beslenme kurallarını devam eden yaşamına entegre edemez ise tekrar kilo alacaktır. Bu nedenle ameliyat sonrası hastalar kendileri fark etmese de mutlak diyetisyen kontrolünde beslenme eğitimi almalıdır.

Kısacası tüp mide ameliyatı olmaya karar verirken gerçekten fazla kiloların hayatı etkiliyor olması, Diyet ve spor yöntemlerinin denenmiş olması gerekir. Tüm bu cerrahi dışı kilo verme yöntemlerini denediniz ve kilo veremiyorsanız, VKI değeriniz mevcut kriterleri karşılıyorsa ameliyatı düşünebilirsiniz…

Op. Dr. Tufan Ergenç

İletişim: 05320137577

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]