Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı Banner

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı, midenin %75-80’inin alınmasına dayanan, obezite ve metabolik herhangi bir hastalığı olan hastalar için geliştirilmiş, ciddi bir obezite cerrahisi uygulamasıdır. Mide küçültme ameliyatı, cerrahi uzmanı tarafından uygulanır. Şu anda Türkiye ve dünya genelinde en sık uygulanan, bariatrik zayıflama işlemdir. Beslenme ve diyet programlarına göre daha başarılı bir alternatiftir. Ameliyat sonrası kilo alım oranı düşüktür. Tüp mide ameliyatı, genellikle minimal invaziv bir laparoskopik prosedür olarak yapılır.

 • Tüp mide ameliyatı, Tip 2 diyabet, uyku apnesi, yüksek tansiyon, yağlı karaciğer hastalığı ve osteoartrit gibi obezite ile ilgili durumlarda iyileşmelere yol açabilir.
 • Genellikle daha karmaşık olan mide bypass cerrahisine göre daha az yan etkiye sahiptir.
 • Mide bandı gibi vücutta yabancı bir cisim olmasını gerektirmez.
 • Tüp mide dahil olmak üzere bariatrik cerrahi geçiren hastaların yaşam beklentisi daha yüksektir, kişilerin sağlık durumunda iyileşme gözlenir ve yaşam kaliteleri yükselir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Nedir?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.


İÇİNDEKİLER göster

tüp mide ameliyatı


Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Kilo Vermeyi Sağlar?

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo kaybı iki nedenle gerçekleşir. Birincisi ameliyattan sonra mideniz önemli ölçüde küçüleceğinden kendinizi daha çabuk tok hissedersiniz. Bu da daha az kalori alacağınız anlamına gelir. İkincisi ise midede açlıkla ilişkili hormon olan Ghrelin’in üretildiği kısım da ameliyatta çıkarıldığından açlık hissiniz ameliyat öncesine göre azalır ve aşırı yemek tüketme eğiliminde olmazsınız.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Nedir?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.


Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat sırasında cerrahlar büyük kesiler yapmak yerine genellikle birkaç küçük kesi yaparlar. Ameliyat kapalı olarak gerçekleşir. Ameliyat sırasında laparoskopi için geliştirilmiş malzemeler kullanılır. İşlem minik kameralar ve özel cerrahi aletler yardımı ile gerçekleştirilir. Midenin kese şeklindeki üst kısmı çıkarılır ve kalan kısım dar bir tüp şekli alacak şekle getirilir. Minimal invaziv teknikler, daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur, böylece günlük aktivitelerinize sadece birkaç gün içinde dönebilirsiniz.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Mide Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

 

 

 


Tüp Mide Ameliyatının Başarı Oranı Nedir?

Tüp mide ameliyatının başarı oranı yaklaşık %80-90’dır.

Tüm ameliyatların bazı riskleri ve komplikasyonları vardır. Tüp mide ameliyatı komplikasyonları şunları içerebilir:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Fıtıklar
 • Göğüste ağrılı yanma hissi
 • Zımba hattında sızıntı
 • Reflü
 • Emboli

Yiyecekler sindirim sisteminden çok hızlı geçtiğinde ameliyat sonrası dumping sendromu gelişebilir. Bu sendrom, mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilir. Nadir görülen ve genellikle aylar içinde geçen bu durum, ilaç veya diyet değişiklikleri ile tedavi edilebilir.

Tüp mide ameliyatından sonra yaşam boyu vitamin ve mineral takviyeleri gerekmez fakat beslenme kurallarına ve doktorunuzun ameliyat öncesi/sonrası yönergelerine dikkatle uymalısınız.


Tüp Mide Ameliyatı Diyabet Tedavisi için Kullanılabilir mi?

Yapılan klinik çalışmalar, tüp mide ameliyatının diyabet yönetiminde ilaç tedavisine göre çok daha etkili olduğunu göstermiştir. Uzun süreli çalışmalara göre ise tüp mide ameliyatı geçiren şeker hastalarının glikoz seviyeleri ameliyat olmayanlara göre daha düşük seyretmektedir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Şeker Hastalığı Ameliyatı” ve “Şeker Hastaları Mide Küçültme Ameliyatı Olabilir mi?” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.

 

 

 

 


Tüp Mide Ameliyatı Ne Tür Hastanelerde Yapılmalıdır?

Hastaların hastanenin kalitesini araştırması, süreç boyunca cerrahlarına ve ekiplerine istedikleri soruları rahatlıkla sorabilmesi oldukça önemlidir. Tam donanımlı, sertifikalı, itibarlı bir klinik seçerseniz, çok sayıda tüp mide ameliyatını yüksek başarı oranıyla yapmış iyi bir cerrahınız varsa kendinizi rahat ve güven içinde hissedersiniz, böylece tüm süreç çok daha kolaylaşır.

 

 

 

 

 


Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Tüp mide ameliyatı maliyetleri birkaç bileşenden oluşur:

 • Hastane yatış ücretleri
 • Ameliyathane ücretleri
 • Ameliyathanede kullanılan ekipmanlar
 • Zımbalama gibi özel cihazlar
 • Cerrah tarafından alınan profesyonel ücretler
 • Profesyonel Takip Ücretleri

 

 

 


Tüp Mide Ameliyatı Olmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Tüp mide ameliyatı prosedürüne hazırlanırken, ameliyat tarihinizden birkaç gün önce başlayıp dikkatle takip etmeniz gereken özel bir diyetiniz olacaktır. Bu diyet, şeker, patates ve makarna gibi besinleri dışarda bırakan, içinde yağsız proteinlerin ve bol bol sebzenin olduğu, aldığınız kaloriyi ve özellikle karbonhidratı azaltan sıvı bir diyettir.

 

 

 

 

 


Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hastanede Ne Kadar Süre Kalınır?

Ameliyattan sonra çoğu hasta 2 ila 3 gün hastanede kalır ve taburcu olduktan sonra günler içinde gündelik aktivitelerini rahatlıkla yapabilecek duruma gelir.

 

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Mide Ameliyatı Kaç Saat Sürer?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

 

 

 

 


TÜP MİDE AMELİYATI KİMLERE YAPILIR?

Tüp Mide Ameliyatı Kilo Sorunu Olan Herkese Uygulanabilir mi?

Tüp mide ameliyatı fazla kilo sorunu olan herkes için uygun değildir, ancak ciddi derecede obezseniz (hatta ilişkili başka bir hastalığınız varsa) ve genel sağlık durumunuz elveriyorsa bu yaşamı değiştiren prosedür için aday olabilirsiniz.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Mide Küçültme Ameliyatı Olmak İçin Kaç Kilo Olmak Gerekir?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

 

 

 

 


Tüp Mide Ameliyatı Olmak İçin Kaç Kilo Olmak Gerekir?

Tüp mide ameliyatı, BMI (vücut kitle indeksi) değeri 40 ve üzeri olan kişiler için uygundur. Bu, ideal kilonuzun 45 kg veya daha üzerinde olduğunuz anlamına gelir. Benzer şekilde BMI değeri 35 ve üzerinde olan ve metabolik hastalık eşlik eden kişilere de uygulanabilir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Mide Ameliyatı İçin Kaç Kilo Olmak Lazım?” ve “Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kiloda Yapılır?” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.

 

 

 

 


Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksi (BMI), bir kişinin kilogram cinsinden olan ağırlığının metre cinsinden olan boyunun karesine (kg/m2) bölünmesiyle elde edilir. Bu hesaplama, kilonuzun boyunuzla olan orantısının sağlıklı aralıkta olup olmadığını ölçmenin iyi bir yoludur. 25.0 veya daha fazla BMI değeri aşırı kilolu olarak değerlendirilir; sağlıklı aralık ise 18.5 ila 24.9’dur. 30-35 arası BMI değeri Klas 1, 35-40 arası BMI değeri ise Klas 2 obezite olarak sınıflandırılır.

 

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Kilom Kaç Olmalı? Ne Kadar Kilo Vermeliyim?” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

 

 


Tüp Mide Ameliyatı Yaş Sınırı Nedir?

Tüp mide ameliyatı için belirli bir yaş sınırı yoktur. Yakın zamana kadar prosedür gençler ve yaşlı yetişkinler için riskli kabul ediliyor olsa da son araştırmalar, tüp mide ameliyatının 60 yaş ve üstü yetişkinler için de güvenli ve etkili olabileceğini gösterdi. Yine gelişimini tamamlamış gençlerde de tüp mide uygulanabilir.

 

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Ameliyatı Yaş Sınırı” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

 

 

 


TÜP MİDE AMELİYATI ÖNCEKİ AŞAMALAR

Tüp Mide Ameliyatından Önce Hangi Testler Yapılır?

Tüp mide ameliyatından önce şu testler yapılır:

 • Detaylı kan tahlili (biyokimya, hemogram, hormon, hepatit testleri vb.)
 • Akciğer Grafisi
 • Elektro Kardiyografi (EKG)
 • Solunum Fonksiyon Testi (SFT)
 • Tüm karın ve mide ultrasonu
 • Homa-IR B indeksi (insülin direnci tespiti)

 

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Yapılan Testler” ve “Tüp Mide Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.


Tüp Mide Ameliyatından Bir Gün Önce Hastanede Yatmak Neden Zorunludur?

Ameliyattan önce hastanın yakından takip edilmesi için en uygun yol 1 gün önce yatışın başlatılmasıdır. Ameliyattan sonra bir sorun yaşanmaması, tüp mide ameliyatının sorunsuz gerçekleştirilmesi için cerrahi uzmanı ve diğer bölümler tarafından ameliyat öncesi dikkatli bir değerlendirme yapılır.  Ameliyat öncesi en az 8 saat açlık gerekir ve bu arada hastanın tüm muayene ve tetkikleri tamamlanır. Ayrıca ameliyat esnasında ve sonrasında oluşabilecek kan pıhtılaşmasına engel olmak için ameliyattan 1 gün önce hastaya uygun dozda kan sulandırıcı verilecektir.

 

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Yapılan Testler” ve “Tüp Mide Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.

 


Ameliyat Öncesi Hazırlık Aşamaları Nelerdir?

 • Ameliyattan önce uygulamaya başlayacağınız özel diyet, ameliyat sırasında komplikasyon risklerini azaltarak daha hızlı ve daha sorunsuz bir iyileşme sağlayacaktır.
 • Ameliyat öncesi rutin testler yapılacaktır.
 • Sağlık durumunuza bağlı olarak kardiyolog, göğüs hastalıkları uzmanı, endokrinolog, psikiyatri, dahiliye, anestezi vb uzmanlardan ameliyat öncesi konsültasyon gerekebilir.
 • Ameliyat öncesi ve sonrasında yeni beslenme düzeninize hızlıca uyum sağlayabilmeniz için öneriler paylaşılacaktır.
 • Ameliyattan önce düşük veya orta yoğunlukta egzersizlere başlamanız tüm süreci daha rahat bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.

Sürecin her adımı hakkında önceden detaylıca bilgi sahibi olabilmeniz için gerekli olan tüm bilgi ve dokümanlar tarafınıza iletilecektir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Yapılan Testler” ve “Tüp Mide Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.


Tüp Mide Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilir?

Ameliyattan alınacak sonucu direkt olarak etkileyeceğinden doktorun ameliyat öncesi talimatlarına harfiyen uymak çok önemlidir. Hastaların ameliyattan önce verilen özel diyeti iyi takip etmeleri, sigara içiyorlarsa bırakmaları, kanamayı artırabilecek kan sulandırıcı ilaçlara ara vermeleri, düzenli egzersize başlamaları, su tüketimini artırmaları, alkol alımını minimize etmeleri ve uyku düzenlerine dikkat etmeleri gerekir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Yapılan Testler” ve “Tüp Mide Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.

 

 

 


Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Ameliyattan önceki üç hafta içinde, şu yönergeleri içeren özel bir diyete başlayacaksınız:

 • Kaloriler, özellikle karbonhidratlar azaltılmalıdır.
 • Protein alımı en üst düzeye çıkarılmalıdır.
 • Sağlıklı yağlara odaklanılmalı, trans yağlardan tamamen kaçınılmalıdır.
 • Bolca su içilmelidir. Alkollü içecekler iyice azaltılmalı ya da tamamen bırakılmalıdır.
 • Ameliyatınızın olduğu gün gece yarısından başlayarak su dahil beslenmeyi tamamen kesmeniz gerekir.

Çoğu program günde 800 ila 1.200 kalori yemenizi ve tüp mide ameliyatı prosedürünüzden iki veya üç gün öncesine kadar bu yönergelere uymanızı önerir. Bu yönergelere uyulmaması, tüp mide prosedürü için uygunluğunuzu tehlikeye atabilir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.


Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Nasıl Bir Diyet Uygulanmalı?

Ameliyat öncesi diyet, büyük ölçüde sindirimi kolay, yüksek proteinli, düşük kalorili gıdalardan oluşur. Protein, kas dokusunu güçlendirmeye ve korumaya yardımcı olur. Ameliyat öncesi diyet, karaciğerinizin içindeki ve çevresindeki yağ miktarını azaltmaya yöneliktir. Bu, ameliyat sırasında komplikasyon riskini azaltır.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

 

 

 

 


Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Sigara ve Alkol Bırakılmalı mıdır?

Sigara içmenin vücuttaki küçük damarlara kan akışını azalttığı kanıtlanmıştır. Bu, bağırsakların yeniden bağlanma noktalarında iyileşme için özellikle önemlidir. Ameliyat öncesi ve sonrasında sigara içilmesinin bağırsaktan sızma riskini artırdığı düşünülmektedir. Bu, tüp mide ameliyatının yaşamı tehdit eden bir komplikasyonudur. Ayrıca yapılan araştırmalarda tüp mide ameliyatı sonrası sigara içmenin ülser oluşturma riskini arttırdığı da gösterilmiştir. Mevcut tüm bilgiler, sigara içen hastaların kilo verme ameliyatı öncesinde sigarayı bırakmaları gerektiğini göstermektedir.

Ameliyattan önceki hafta alkol almak ağrıya ve karaciğer hasarına neden olabilir. Ameliyattan önce alkol almayı bırakmalısınız. Tüp mide ameliyatından sonra alınan alkol de normalden çok daha hızlı bir şekilde kan dolaşımına aktarılır. Bu nedenle, kandaki alkol seviyesi çok daha hızlı yükselir. Kişi arka arkaya birkaç içki içerse, alkol zehirlenmesine maruz kalabilir. Alkol, kilo verme ameliyatından sonra zaten hassas olan karaciğerinize daha fazla baskı uygulayacaktır. Ameliyattan sonra alkol alımı da ya tamamen bırakılmalı ya da en aza indirilmelidir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.


Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Psikolojik Değerlendirme Nasıl Yapılır?

Bariatrik cerrahi öncesi hastaların psikolojik değerlendirmesi, yalnızca ameliyat için kontrendikasyonları belirlemek için değil, aynı zamanda ameliyat süreci ve ilişkili yaşam tarzı değişiklikleriyle başa çıkmalarını sağlamak, süreci etkileyebilecek motivasyonları, davranışsal zorlukları ve duygusal faktörleri daha iyi anlamak için kritik bir adımdır. Hazırlık ve takip süreçleriniz profesyonellerden oluşan bir ekip tarafından sağlanır diyetisyen, egzersiz terapisti ve psikolog da dahil olmak üzere her birinin bireysel durumunuza ve ihtiyaçlarınıza daha aşina olması gerekir. Psikolojik değerlendirme, ameliyatla ilgili zayıf ve güçlü yönlerinizi belirlemenize, ayrıca, depresyon veya ruh hali değişimleri veya geçmişteki yeme bozuklukları gibi desteğe ihtiyaç duyabileceğiniz alanları bulmanıza yardımcı olabilir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Yapılan Testler” ve “Tüp Mide Ameliyatından Önce Yapılması Gerekenler” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.

 


TÜP MİDE AMELİYATI SONRASI BESLENME

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme Ne Zaman Başlar?

Ameliyatın hemen ardından ince ve berrak sıvılar içeren sıvı bir diyete başlayacaksınız. Hastaneden taburcu olduktan sonra diyetinize yavaş yavaş daha yoğun sıvılar eklemeye başlayabilirsiniz. Ameliyattan iki hafta sonra püre haline getirilmiş yiyecekler yemeye geçebilirsiniz. Beslenme eğitimi klavuzu eşliğinde de diyetisyen takibi olmalıdır.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Sonrası Beslenme” ve “Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.

 

 

 

 


Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenmek Gerekir?

Ameliyat sonrası diyetiniz, ameliyat öncesi diyetiniz kadar önemlidir. Sıvılarla başlayacak ve ardından yavaş yavaş katı yiyeceklere geçeceksiniz. Ameliyat sonrası diyetinizi takip etmek çok önemlidir. İshal, bulantı, kusma, kabızlık ve mide sızıntıları gibi potansiyel sağlık komplikasyonlarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Sonrası Beslenme” ve “Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.

 

 

 

 


Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sıvı Beslenme Dönemi Nedir?

İşlemden sonraki ilk hafta, ameliyattan önceki günlerde takip ettiğiniz sıvı diyete devam edeceksiniz. Bu, bağırsak tıkanıklığı, mide kaçağı, ishal, kabızlık ve dehidrasyon gibi ameliyat sonrası komplikasyonları önlemeye yardımcı olacaktır. Vücudunuzun iyileşmek için zamana ihtiyacı vardır ve bu rejim bu amaca yardımcı olacaktır. Unutulmaması gereken ipuçları şunları içerir:

 • Aşağıdaki izin verilen sıvıları bol miktarda tükettiğinizden emin olun.
  • Su
  • Açık şekersiz çay
  • Şekersiz bitki çayları
  • Komposto suları
  • Berrak (posasız, yoğun olmayan) meyve suları (elma, vişne, üzüm)
 • Şekerli hiçbir şey içmeyin. Şeker, ince bağırsağa çok fazla şeker girmesinin neden olduğu bir komplikasyon olan dumping sendromuna katkıda bulunabilir. Bu şiddetli mide bulantısı, yorgunluk, ishal ve hatta kusmayla sonuçlanır. Şeker ayrıca boş kalorilerle doludur.
 • Kafein, reflü ve dehidrasyona katkıda bulunabilir ve bundan kaçınılmalıdır.
 • Şekerli, kalorisiz seçenekler de dahil olmak üzere gazlı içeceklerin tümü gaz ve şişkinliğe neden olabilir. Bu tür içeceklerden ameliyat sonrası ve hatta uzun vadede kaçınılmalıdır.

Bir hafta bu şekilde beslendikten sonra yine sıvı içeren ancak daha kıvamlı (çorba, posalı meyve suyu, sulandırılmış süzme yoğurt gibi) sıvılardan oluşan bir beslenme düzenine geçiş yapacaksınız.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Sonrası Beslenme” ve “Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.


Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Püre Beslenme Dönemi Nedir?

Üçüncü hafta boyunca diyetinize yumuşak, püre haline getirilmiş yiyecekler ekleyebilirsiniz. Yavaş yediğinizden ve yiyecekleri iyice çiğnediğinizden emin olun – mümkünse en az 25 kez. Yağsız protein kaynakları ve lifsiz sebzeler dahil olmak üzere, püre yapabileceğiniz az yağlı, şekersiz yiyecekler kabul edilebilir. Protein alımınızı artırmaya başlamak önemlidir. Püre haline getirilmiş yağsız protein kaynaklarının tadını beğenmiyorsanız, şekersiz protein içecekleri içmeye veya her gün yumurta yemeye devam edin. Tüketilebilecek yiyecekler şunları içerir:

 • Çeşitli sebze ve meyve püreleri
 • Yumurta beyazı veya rafadan pişirilmiş tam yumurta
 • Humus
 • Sulu fava
 • Fasulye püresi
 • Şeker ilavesiz elma ve muz püresi
 • Yumuşak süzme peynir
 • Yağsız ve tuzsuz yumuşak lor peyniri
 • Bebek mamaları
 • Et suyu ile inceltilmiş az öğütülmüş patates püresi
 • Ek protein tozu ve vitamin desteği

Bu süre zarfında taneli, parçalı ve katı gıdalardan, ayrıca kafeinden uzak durmaya devam edin. Ayrıca hafif baharatlı veya hiç baharatsız yiyecekler yemeye devam etmelisiniz. Baharatlar mide ekşimesine katkıda bulunabilir. Altı hafta sonra normal katı gıda diyetine devam edebileceksiniz. “Yeni” mideniz, hemen hemen her tür veya dokudaki yiyeceği yemenize izin verecektir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Sonrası Beslenme” ve “Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.


Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İlaç Kullanılabilir mi?

İlaç ihtiyaçlarınızı ameliyattan önceki aylarda doktorunuzla görüşmelisiniz.

 • Prosedürünüzden sonraki haftalarda, doktorunuz ilaçlarınızı ezilmiş, sıvı, çiğnenebilir, dil altı veya enjekte edilebilir gibi farklı şekillerde almanızı isteyebilir.
 • Tüp mide ameliyatından sonra vücudun emmesi zor olabilecek bazı ilaçlar “enterik kaplıdır” veya polimer bir madde ile kaplanmıştır.
 • Tüp mide ameliyatınızdan sonra ilaç dozlarınız değişebilir.
 • Bazı ilaçlar kilo alma riskiyle ilişkilendirilebilir. Doktorunuz, o ilacın sizin için hala doğru olup olmadığına veya alternatiflerin mevcut olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Sonrası Beslenme” ve “Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.

 


Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Mide Koruyucu Neden Kullanılır?

Tüp mide ameliyatı sonrası reflü gelişebileceğinden mide koruyucu ilaçlar 12 hafta boyunca kullanılmak üzere reçete edilir.

 

 

 

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Sonrası Beslenme” ve “Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.

 

 


Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Neden Vitamin Takviyesi Yapılır?

Obezite cerrahisi gelişmeye devam etmektedir. Tüp mide ameliyatından sonra vitamin ve bazı takviyeler almanız gerekebilir.

Bu takviyeler şunları içerebilir:

 • Komple multivitaminler
 • B12 vitamini
 • D Vitamini içeren Kalsiyum
 • Demir ve C Vitamini
 • D vitamini

Bu vitaminler, daha az yemek tükettiğinizde beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olur. Ameliyat sonrası vitamin ve mineral takviyeleriniz reçetesiz olarak temin edilebilir. Bu vitamin ve takviyelerin başlangıçta çiğnenebilir veya sıvı olması tavsiye edilir, ancak zamanla hap şeklinde de alınabilecektir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için “Tüp Mide Sonrası Beslenme” ve “Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme” başlıklı yazıları okuyabilirsiniz.


       

+90 532 013 75 77