Siyah çay içmek kilo verdirir mi bu soru çokça sorulduğu için bir blog yazısına dönüştürerek cevaplamak istedik. Araştırmalar, bilimsel makaleler ve siyah çayın diyet döneminde kullanılması, siyah çayın kilo vermede etkili olup olmadığını ortaya koymaktadır. Dünyada en çok tüketilen içecekler arasında yer alan siyah çay, her kültüre hitap etmektedir. Siyah çayın geçmişi M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanan bir içecektir. Çay bitkisi ilk olarak tıbbi amaçlar için kullanıldığı Çin’de bulundu. Daha sonra çay yapraklarından yapılan bir içecek Tang Hanedanlığı döneminde (MS 618-907) popüler hale geldi. Siyah çayın Avrupa’ya gelişi 16. yüzyılda Portekizli tüccarlar tarafından Çin’den getirilen çay yapraklarıyla başlamıştır. Daha sonra 17. yüzyılda Hollanda ve İngiltere gibi diğer Avrupa ülkeleri de çay ticaretine katılmıştır. Peki, siyah çay içmek kilo verdirir mi? Elbette bu konunun kişiler üzerindeki etkisi değişkenlik göstermektedir. Özellikle yeşil çay en çok bilinen zayıflama içecekleri arasındadır. Siyah çay içmek kilo verdirir mi?

Siyah çay içmek kilo verdirir mi?

Aslında siyah çay, yeşil çay ile aynı bitkiden oluşur. Camellia sinensis, yapılan farklı çay türleridir ve işleme yöntemleri farklıdır. Yeşil çay, çay yapraklarının hafifçe buharda pişirilmesi veya kavrulmasıyla işlenirken, siyah çay daha uzun süre mayalanmaya bırakılır. Ayrıca yeşil çay, işleme sırasında daha az oksidasyona uğradığı için daha yüksek antioksidan ve polifenol içeriğine sahiptir. Bununla birlikte, siyah çayın, özellikle kalp sağlığı ve beyin fonksiyonu üzerindeki etkileri nedeniyle, çeşitli sağlık yararları da vardır.

Siyah çay kilo kaybı için tavsiye edilir mi?

Diyet listeleri hazırlanırken kilo vermeyi sağlamak için siyah çay listelerde yer almaz. Bunun nedeni ise çayın genellikle şeker ilave edilerek içilen bir içecektir. Ancak şeker tüketimi istemediğimiz için siyah çay bu sebeple önerilmeyebilir. Örneğin kilo vermek için diyet, egzersiz, tüp mide ameliyatı oldunuz diyelim. Besin alımı sırasında yemekten sonra tatlandırılmış siyah çay içtiğinizde kalori alımı artacaktır. Bu yüzden önerilmez. Yeşil çayın etkisi yağları daha hızlı yakmasıdır. Ancak 1 fincan siyah çayın sadece 1 kalori içerdiği bilinmelidir.

Siyah çayın diyetteki yeri

Kilo vermeye çalışıyorsanız elbette yüksek kalorili, yağlı yiyeceklerden ve şekerden kaçınılmalıdır. Ayrıca şekerli siyah çay içilmesi önerilmez. Ancak tüp mide ameliyatı veya mide b0toksu yaptırdıysanız belli periyotlar içerisinde (belli aylarda) bundan kaçınmalısınız. Bu konuda doktorunuza ve diyetisyeninize danışmalısınız.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]