Obezite kişinin yaşam kalitesini düşüren ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Günümüzde değişen beslenme ve yaşam alışkanlıklarının da etkisiyle giderek artan bu hastalık, tedavi edilmediğinde ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Bununla birlikte son yıllarda obezite ile ilgili başka bir tartışma konusu vardır: Sağlıklı obezite diye bir şey var mı? Bu sorunun cevabı için öncelikle “sağlıklı” ve “obezite” tanımını incelemek gerekir.

 

Sağlıklı Kelimesinin Anlamı

Sağlıklı: Dünya Sağlık Örgütü sağlıklı kelimesini; “sadece hastalıkların ve rahatsızlıkların olmayışı değil, bir bütün olarak fiziki, ruhi ve sosyal açıdan iyi olma hali” olarak tanımlamaktadır. Sağlık kişinin duygusal ve fiziksel esenlik halini ifade eder. Kısacası sağlıklı insan duygusal, fiziksel ve sosyal açıdan tam bir iyilik hali içinde olan kişidir.

 

Obezite Kelimesinin Anlamı

Vücudumuz fonksiyonlarını sağlıklı sürdürebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar ve bunu genellikle besinler yoluyla alır. Ancak eğer ihtiyacından fazla kalori alırsa harcayamadığı bu kaloriler vücutta yağ olarak depolanır. Depolanan bu yağ miktarının belirli bir oranı geçmesi durumunda; kişiye obez,  ortaya çıkan aşırı kilo problemi olan hastalığa da obezite denir. Ancak obezite sadece aşırı kilo problemi olmayıp beraberinde tip 2 diyabet, metabolik sendrom, inme ve bazı kanser türleri gibi birçok yandaş hastalığı da beraberinde getirebilmektedir.

Kişinin obez olup olmadığı farklı yöntemler ile belirlenebilse de Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği vücut kitle indeksi (VKİ) kullanılmaktadır. VKİ kişinin kilogram cinsinden kilosunun metre cinsinden boyunun karesine bölünmesiyle bulunmaktadır. Örneğin; kilo:54, boy: 1,60 m ise VKİ: 54/1,60X1,60 dır.

VKİ sonucu 30 ve üzeri olanlar obez veya obezite hastası olarak sınıflandırılmaktadır. Eğer bu oran 40 ve üzeri olursa kişi  morbid obez (süper obezite) kategorisine girmektedir.

 

Obezitenin Nedenleri

Obezitenin genetik, yanlış beslenme ve yaşam alışkanlıkları, hastalıklar vb. sebepleri olabilmektedir. Ancak bu hastalığın giderek artmasının en önemli nedeni teknoloji ile birlikte değişen yaşam alışkanlıklarıdır. Hızlı tüketim, yüksek ve boş kalorili, hazır gıdaların daha fazla tüketilmesi, uzun süre hareketsiz kalınması dünyadaki obezite salgının en önemli nedenleri arasındadır.

Sağlıklı ve obezite kelimelerinin anlamlarına bakıldığında sağlıklı obezite diye bir şey var mı sorusunun cevabı da şekillenmiş olmaktadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar kişinin fazla kilolu olsa da bu durumun sağlığını tehdit etmeyeceği görüşünü çürütmüştür. Amerika’da bir üniversitede yapılan çalışmada obezite hastası olup herhangi metabolik problemi ya da hastalığı olmayan kişilerin zamanla yandaş hastalıklara yakalanma riskinin obez olmayanlara göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle kalp-damar hastalıkları risklerinin obez olan kişilerde yüksek olduğu gösterilmiştir.

Obezite sosyal ve ruhsal anlamda da kişiyi olumsuz etkilemektedir. Özellikle dış görünüşünden ve vücut ağırlığından dolayı sosyal izolasyona maruz kalan kişi mutsuz olmaktadır. Tüm bunlar obez kişilerin çoğunlukla sağlıklı insan kavramına uymadıklarını göstermektedir. Kısacası obezite sağlıklı olmanın temeli olan kişinin fiziksel, ruhsal ve sosyal alanlarda iyi durumda olma halini bozmaktadır.

Kişinin, obezitenin olumsuz etkilerini bugün yaşamasada da sonraki zamanlarda yaşama riski çok yüksektir. Kısacası sağlıklı obezite diye bir durum söz konusu değildir ve obezite her zaman sağlık için risk oluşturmaktadır. Diğer yazımız olan obezite hesaplama bölümünden vki hakkında bilgi alabilirsiniz.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]