Obezite vücutta aşırı yağ depolanması sonucu oluşan ve sağlığı tehdit eden şişmanlık hali olarak tanımlanabilir, hal böyle olunca obezitenin zararları oldukça önemli ve dikkate değer ikincil hastalıklara yol açan bir konu şeklinde incelenmelidir.

Evet obezite birçok hastalığın tetikleyicisi olarak kabul edebileceğimiz bir hastalık. Diyabetten, karaciğer yağlanmasına, kalp damar hastalıklarından eklem hastalıklarına, hormonal düzensizliklerinden nefes darlığına hatta kansere bile alt yapı hazırlayarak obezite, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz etkileyen ciddi bir durum olarak kabul edilmelidir. Örneğin yüksek kolesterolün kandaki istenmeyen yağ oranının yükselmesine neden olması kalp ve damarlarında olduğu gibi beyin damarlarında darlık oluşumuna sebep olarak ani felçlere neden olabilir.

Diyabet uzun vadede birçok organa zarar vererek kişinin erken yaşta çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalmasına neden olur. Örneğin böbrek yetmezliği ve diyaliz bağımlılığının en çok karşılaşılan sebebi diyabettir.

Hormonal düzensizlikler özellikle bayanlarda adet dengesizlikleri, aşırı kıllanma, gebe kalmada güçlükler hatta kadın ve erkekte kısırlık sebebi olabilir.

Karın bölgesinde artan yağ oranı akciğerlere baskı yaparak solunum kapasitesinin azalmasına dolayısıyla nefes darlığına neden olur. Daha az nefes almak daha az oksijen almak anlamına geleceğinden kandaki oksijen oranı düşer ve karbondioksit oranı artarak kişinin daha çabuk yorulmasına neden olur.

Bunun dışında aşırı kilo vücudun eklemlerine binecek aşırı yük demek olacağından eklemlerde kireçlenmelere ve bel-bacak, kalça problemlerinde artışa neden olur.

obezitenin zararları

obezitenin zararları

Gördüğünüz gibi obezitenin zararları oldukça fazla. Özellikle kadınlarda meme erkeklerde prostat kanserinin oluşmasında ve ilerlemesinde de obezitenin kolaylaştırıcı etkisi mevcut.

Bu kadar hastalığa davetiye çıkaran obeziteden kurtulmak için en etkili yol olan obezite cerrahisi mi daha çok cesaret gerektiriyor, yoksa bu hastalıklarla yaşamak mı bir kez daha düşünmekte fayda var.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr.Tufan Ergenç

Obezite Cerrahisi Uzmanı

İletişim: 05320137577

obezitenin zararları

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]