Obezite Nedir ?

Yaşam koşulları değiştikçe beslenme alışkanlıklarımız değişiyor, peki gerçekten obezite nedir neden artık bir hastalık olarak kabul ediliyor.

İş hayatı, katkı maddesi içeren yapay besinler, hareketsiz yaşam, çeşitli ilaç ve tedavi uygulamaları sonucu obezite giderek yaygınlaşan bir sorun halini almıştır.

Hemen her yaşta insanı etkileyen bu yeni dünya problemine artık bir hastalık gözüyle bakılmakta.

Obezite yağların aşırı birikmesi ile beden ve ruh sağlığımızı bozacak düzeyde kilolu olma durumu olarak tanımlanabilir. Morbid Obezite ise bu durumun hayatı tehdit edecek düzeye ulaşmasıdır.

İhtiyacımız olandan fazla tüketilen tüm besinler yağ dokuda birikirler. Bilinmelidir ki yağ dokusu yalnızca depo değil aynı zamanda hormon salgılayan bir kaynaktır. Bu salgılar iştahı giderek artırır obezitenin ağırlaşmasına ve doyma sınırının artmasına neden olur.

Obez bireylerde normal kilolu insanlara oranla diyabet, yüksek tansiyon, kalp krizi ve kalp yetmezliği, uyku bozuklukları ve uyku apnesi, nefes darlığı, reflü, depresyon, adet düzensizlikleri ve kısırlık, eklem hastalıkları, safra kesesi taşları, beyin hastalıkları, meme ve prostat kanseri gibi bazı kanserler, kolesterol yüksekliği gibi birçok hastalıkta belirgin risk artışı olmaktadır. Bu durumda obezite nedir sorusuna bir dizi hastalıklar bütünüdür denilebilir. Obezite cerrahisi sonrası bu hastalıklardaki risk oranı normal sağlıklı kişilerle benzer seviyelere inmektedir.

Obezitenin kişide yarattığı risk durumunu değerlendirmek ve uygun tedavi yaklaşımı belirlemek amacıyla Beden Kitle İndeksi (BMI, VKI, BKİ ) sınıflaması kullanılır.

Morbid obezite beden kitle indeksinin 40’ın üzerinde olması veya diyabet hipertansiyon gibi yandaş hastalık varlığında 35’in üzerinde olması durumudur. Bu kişiler varolan mevcut riskler nedeniyle obezite cerrahisinden fayda görürler.

bki

Beden kitle indeksi kişinin kilosunun boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir. Örneğin 1.70 boyunda 120 kg olan bir kişinin beden kitle indeksi

120 / 1.70×1.70 = 41.5 olarak hesaplanır.

Beden kitle indeksinizi hesaplayın.

Obezite artık cerrahi olarak tedavi edilebilen bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa bize ulaşabilirsiniz.

Op. Dr. Tufan Ergenç

Obezite Cerrahisi ve Metabolik Cerrahi

İletişim: 05320137577