Obezite merkezi, obezite cerrahisi yapılan ayrıca ameliyat sonrası tüm takip ve tedavilerin gerçekleştirilebildiği, yalnızca bu alanda faaliyet gösteren birimlerin genel adıdır.

Son günlerde çoğu hastane genel cerrahi birimini obezite merkezi gibi sunmakta, bu sayede ciro artırımı hedeflemektedir. Fakat bu şekliyle bir obezite merkezi için gereken kriterleri karşılayamamaktadır.

Obezite merkezlerinde bulunması gereken başlıca özellikleri şöyle sıralayabiliriz;

Yalnızca Obezite Cerrahisi Yapan Obezite Merkezi ve Cerrahı

Obezite merkezi için faaliyet gösteren cerrahın, obezite cerrahisi konusunda deneyimli bir hekim olması, bunun yanında tiroid, hemoroid, meme cerrahisi gibi diğer genel cerrahi ameliyatlarını yapmaması gerekir. Çünkü böyle bir durumda ameliyat sonrası cerrahınıza ulaşma imkanınız azalacak, cerrah zamanını ve bilgi birikimini başka konulara kaydırmak zorunda kalacaktır. Obezite cerrahisinde takip olmazsa olmaz kurallardandır.

Obezite Cerrahisi Diyetisyeni

Diyelim ki obezite merkezi diye reklamı yapılan bir hastanede ameliyat oldunuz, ameliyatınızın onbeşinci gününde diyetisyenle görüşmek istediniz fakat telefonlarınız açılmıyor. Sonra bir gayret hastaneye gittiniz. Diyabeti yada sirozu için tedavi alan kişilerle birlikte aynı diyetisyen için sıra beklediğinizi göreceksiniz. İşte o an size verilecek diyet ve önerilerin ne kadar yetersiz olduğunu farkettiğiniz an olacaktır. İyi bir obezite merkezinde yalnızca obezite cerrahisi geçirmiş hastalara hizmet veren ve sayısı birden fazla diyetisyenden hizmet alırsınız. Bu hizmeti her an ve telefonla alabilmelisiniz. Çünkü il dışında yada hastaneye uzak bir mesafede olabilirsiniz.

Bariatrik Cerrahi Hemşiresi

İyi bir obezite merkezinin olmazsa olmazlarındandır baritrik cerrahi hemşiresi. Her türlü sorunuza yanıt alabileceğiniz size telefon kadar yakın bir hemşirenin ne kadar önemli olduğunu ameliyat sonrası çok daha iyi anlayacaksınız.

Obezite Cerrahisi Hasta Koordinatörü

Ameliyat öncesi süreç, hastane süreci, ameliyat sonrası kontroller vb. pek çok noktada ihtiyaç duyulan koordinatörler obezite merkezlerinin olmazsa olmaz elemanlarıdır. Koordinatörler sizinle bir dost yada arkadaş olabilecek karakterde, empati yeteneği  yüksek kişiler olmalıdır.

Klinik Psikolog

Obezite cerrahisi sonrası süren uzun dönem açlık az da olsa bazı hastalarda psikolojik etkiler yaratabilmektedir. Yine daha ameliyat öncesi ameliyat sonrası döneme hazırlık açısından klinik psikologlar oldukça faydalıdırlar. İyi bir obezite merkezi bünyesinde mutlak klinik psikolog  barındırmalıdır.

Facebook yada google üzerinden reklamı dönen pek çok obezite merkezi, maalesef bir hastane köşesinde yer alan poliklinik odasından ibarettir. Bu nedenle obezite merkezi seçiminde mutlaka dikkatli davranılmalı, mümkünse eski hastalardan yukarıda yer alan başlıklar tek tek sorgulanmalıdır.

obezite merkezi

obezite merkezi

Op.Dr.Tufan Ergenç

Obezite Cerrahisi ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

İletişim: 05320137577

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]