Obezite hesaplama vücut kitle endeksi ve beden kitle endeksi gibi tanımlamar ile hesaplanabilmektedir. Obezite, günümüzde tedavisi mümkün olan bir çeşit hastalıktır. Günlük beslenme alışkanlıkları, hormonal bozukluklar, genetik durumlar karşısında kilo problemleri ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Merak edilen konu ise obezite hesaplama nasıl yapılır? Obez hesaplama nedir? Bu sorulara yanıt vererek bilgilendirme sağlayacağız.

obezite hesaplama

Obezite hesaplama

Vücut kitle indeksi(VKİ) ve body mass index (Bmi) terimlerini muhakkak duymuşsunuzdur. Ölçümleme yapılırken bu yapıda hareket edilmelidir. Örnekleyerek anlatmak gerekirse, 175 cm olan bir kişinin 105 kilo olduğunu varsayalım. 1.75 metre (173 cm ) boyunda 105 kilogram ağırlığında birinin 105/1.75*1.75=BMI sonucu. Obezite hesaplama vücut kitle indeksi kişinin ağırlığının kg cinsinden, boyunun metre cinsinden karesine bölünmesi ile ortaya çıkartılır. Aşağıda belirtilen tabloda vücut kitle indeksi yer almaktadır. Veriler yağ değerini vermemektedir. Sadece kişinin olması gereken kilosunu çıkartmaktadır. Aynı değerlere sahip kişilerin farklı kemik ve kas yapıları sebebi ile görünümleri değişebilmektedir. En net değerlendirme uzman kişiler ve farklı kriterlerin incelenmesi ile ortaya çıkacaktır.

VKİ
18,5 : Zayıf
18,5 - 24,9 : Sağlıklı
25 - 29,9 : Fazla Kilolu
30 - 34,9 : 1. Derece Obezite
35 - 40 : 2. Derece Obezite
> 40 : 3. Derece Obezite / Morbid Obezite
> 50 : Süper Obezite
> 60 : Süper Süper Obezite

Aşırı kilo sorunları ve obezite ile ilgili bir durumunuz varsa web sayfamızın iletişim bölümlerini kullanarak mide küçültme ameliyatı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Obezite, farklı hastalıklara da yol açabileceğinden müdahale edilmesi, fazla kilolardan kurtulmak için ameliyat olunması için karar vermek gerekebilmektedir.

İlginizi çekebilecek tüp mide ameliyatı sayfamızdan detaylı bilgi de alabilirsiniz.

 

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]