Obezite cerrahisi hakkında merak edilenler ve obezitenin kişiler üzerinde ki etkisi ile ilgili bilgilendirme konusudur. Obezite cerrahisi egzersiz, spor, diyet yöntemlerini deneyen fakat kilo verme konusunda başarısız olanların yöneldiği alandır. Burada ki en temel durum ise vücut yağ oranının kabul edilebilir sınırın da üzerinde olan kişilere uygulanmasıdır.

Zayıflama odaklı yapılan operasyonlar kısıtlayıcı ve emilim bozucu yöntemler olmak üzere iki bölümde incelenmektedir. Kısıtlayıcı yöntemlerin en çok bilinen ve uygulanan şekli mide küçültme ameliyatı yada diğer adıyla tüp mide ameliyatı olarak bilinir. Tıp dilinde laparoskopik sleeve gastrektomi olarak isimlendirilen mide küçültme ameliyatı ters j şeklindeki midenin boylu boyunca küçültülmesi esasına dayanır. Bu operason da obezite cerrahisi kapsamına girmektedir.

Obezite cerrahisi

Obezite cerrahisi nedir? Yukarıda belirttiğimiz mide ameliyatı sonrası ters j görünümünün elde edilmesi ile operasyon uygulanır. Buna verilen de tam olarak cerrahi tanımı yansıtmaktadır. Midenin bu şekilde küçültülmesi küçük porsiyonlarla fazla tüketim sağlamadan erkenden doyma sağlamaktadır. Böylelikle kişiler gün boyu çok daha düşük kalori tüketirler ve bunun yanında açlık hissetmezler. Akabinde de kilo verme yönelimi başlar. İşte kısıtlayıcı obezite ameliyatlarının diyet yöntemlerine üstünlüğü bu noktadadır. Diyet yönlemleri vücut açlık hissine karşı hormonal olarak savunma göstermektedir. Ancak mide küçültme ameliyatlarında bu savunma yetersiz kalır obezite olan hasta hızla kilo verir. Obezite cerrahisi diğer yöntemleri emilim bozucu yöntemler başlığı altında toplanabilir. Bu yöntemler arasında klasik gastrik baypas, duodenal switch, SADİ, mini gastrik baypas, omega baypas bilinmektedir.

Emilim bozucu yöntemlerde öncelikle mide hacmini kısıtlayıcı bir aşama yer alır. Bunun nedeni besin alımının kısıtlanması hem daha etkin kilo kaybı sağlanması hem de yağ emiliminin bozulması sonucu yoğun ishal ataklarının oluşumunun engellenmesidir. Yaklaşık 10 yıl önce emilim bozucu ameliyatlar özellikle de gastrik baypas tüm dünyada en çok uygulanan yöntem iken, bugün kısıtlayıcı yöntemlerden mide küçültme ameliyatı en sık uygulanan obezite ameliyatı olmuştur. Burada mide küçültme ile hem etkin kilo sağlanması hemde bu yöntemde komplikasyonlara daha az rastlanması önemli rol oynamıştır. Aynı zamanda mide küçültme ile başarısız olunması halinde bu yönteme emilim bozucu ek bir operasyon eklenebilmektedir.

Obezite cerrahisi fiyatları

Obezite ameliyatı konusunda hastanelerin ve kliniklerin kendi politikaları olmaktadır. Obezite cerrahisi fiyatları için araştırma yapıyorsanız tecrübesi olan, bu alanda yüzlerce ameliyat girmiş, başarılı bir doktordan destek almalısınız. İnsan sağlığı her şeyin üstündedir. Hizmet aldığınız kliniğin ekibi de size fikir verecektir. Konu hakkında detaylara ulaşmak, bilgi edinmek için iletişim sayfamızı, sosyal medya kanallarımızı kullanabilirsiniz.

Obezite artık cerrahi olarak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır ve artan deneyimle günümüzde çok daha düşük riskle uygulanabilmektedir.

Sağlıkla kalın..

Op.Dr. Tufan Ergenç

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]