Sürekli kilo alıp veren hastalarda Obezite Cerrahisi ve Yoyo Sendromu birlikte ele alınmalıdır. Yoyo tedavisinde en etkili yöntem obezite cerrahisidir. Kilo vermek sizin için gittikçe zorlaşıyor ve diyetle verdiğiniz kilolardan çok daha fazlasını geri alıyorsanız ayrıca artık obeziteden kurtulamıyorsanız edebilirsiniz.

Merhaba,

Öncelikle şunu söylemek isterim ki -bende dahil olmak üzere- yemek yemeyi çok seven bir milletiz. Gereğinden çok daha fazla beslenip sonra da zayıflamak için her türlü yöntemi deniyoruz. Fakat maalesef her seferinde hüsrana uğruyoruz. Evet çok doğru dediğinizi duyar gibiyim. İşte tam bu noktada dikkatinizi çekmek istediğim bir konu YOYO sendromu.

Zayıflama için yapılan çeşitli denemeler neticesinde kaybedilen kiloların fazlası ile geri alınması YOYO sendromu olarak isimlendirilmekte. Bu sendrom bir hastalık olarak değerlendirilebilir. Uzun dönemde metabolizmanın yavaşlamasına ve çok daha zor kilo verilmesine sebep olmakta.

Sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen bu durum çeşitli zayıflama yöntemlerinin bilinçsizce ve tekrarlanarak uygulanması sonucu son zamanlarda çok daha yaygın olarak görülmekte. Kliniğimize başvuran obezite hastalarının bir çoğunda maalesef bu sendrom mevcut.

YOYO sendromu uygun yemek yeme alışkanlıkları kazandırmayan ve hızla kilo verdiren tüm yöntemlerle oluşabilmekte. Ayrıca zayıflama ilaçları, psikolojik bozukluklar, kişiye özel olmayan hazır diyetler , düzensiz yapılan egzersizler diğer önemli nedenleri arasında sayılabilir. Size bu sendromdan korunmak için birkaç öneride bulunabilirim.

Obezite Cerrahisi ve Yoyo Sendromu

Obezite Cerrahisi ve Yoyo Sendromu

  • Öncelikle beslenme diyetisyenlerin işidir. Bu nedenle mümkünse profesyonel yardım almalısınız.
  • Eğer diyete tek başınıza başladıysanız bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Örneğin diyete kararlı başlamak ve uygulanabilir makul hedefler koymak gibi.
  • Ana ve ara öğünlerden oluşan doğru diyeti seçmeli, şok diyetlerden kaçınmalısınız.
  • Yeteri kadar su ve sıvı tüketmeli, vitamin ve mineralleri doğal yiyeceklerden karşılamalısınız.
  • Düzenli spor yapmalısınız, ancak  bu şekilde metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.
  • Kendinizi tanıyıp beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz tekrar kilo alımını engellemek için oldukça önemli.

Tüm bu çabalara rağmen yapılan çalışmalar diyetle kilo verme başarısının % 3 düzeyinde olduğunu göstermektedir. Yani sadece 100 kişiden 3’ü diyetle istenilen kiloya ulaşıp kilosunu koruyabilmekte. Bu nedenle yüksek kilolarda obezite cerrahisi kilo vermede halen en önemli seçenektir. Ancak cerrahiye karar vermeden önce kişinin uygun diyet tedavisi aldığından ve bunun yanında herhangi bir metabolik hastalığının olmadığından emin olmak gerekir.

Çeşitli yanlış diyetleri defalarca deneyen insanlar tüp mide gibi obezite cerrahisi ameliyatlarından sonra çok daha rahat diyet yapabilir hale gelirler. Obezite ameliyatı esasında diyete yardımcı bir yöntemdir. Obezite cerrahisi ile açlık hissi kaybolmakta ve diyetler uygulanabilir hale gelmektedir.

Obezite cerrahisi ve YOYO sendromu birlikte değerlendirilmeli, morbid obezite eşiğine yaklaşan hastalarda diyete yardımcı bir yöntem olarak uygulanmalıdır.

Sağlıkla kalın ..

Op. Dr. Tufan Ergenç

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

 Obezite cerrahisi ve yoyo sendromu

Obezite cerrahisi ve YOYO sendromu hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

ETİKETLER:  Obezite cerrahisi ve yoyo sendromu, OBEZİTE CERRAHİSİ

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]