Obezite cerrahisi özellikle de mide küçültme ameliyatı tüm dünyada giderek daha popüler hale gelmiş ve obezite tedavisinde öncelikli olarak tercih edilmeye başlanmıştır. Obezite cerrahisi ve psikoloji birbiriyle yakın ilişkilidir.

Ülkemizde de toplumun bu konuya bakış açısı ve uyumu göze alındığında ilerleyen zamanlarda çok daha sık uygulanması muhtemeldir.

Obezite cerrahisi öncesi yaşanan psikolojik problemlerin kişilerin ameliyat sonrası uyum ve başarısına etkisi zaman zaman merak konusu olmaktadır.

Obezite ve obezite cerrahisi bireylerin psikolojik ve sosyal durumlarıyla sıkı bir ilişki içindedir. Obezite yaşam kalitesini her yönüyle etkiler.

Obez bireylerde beden imajından memnuniyetsizlik, genel mutsuzluk hali, cinsel yaşam problemleri gibi psikolojik ve sosyal durumlar normal kilolu kişilere göre daha sık görülmektedir.

Obezite Cerrahisi Ve Psikoloji

Obezite Cerrahisi Ve Psikoloji

Pek çok bilimsel çalışmada obez kişilerde depresyon, anksiyete bozukluğu, sosyal fobi, tıkanırcasına yeme bozukluğu, gece yemeği sendromu ve sigara-alkol bağımlılığı gibi bozuklukların daha sık gözlendiği tespit edilmiştir.

Psikolojik bozukluklar obezite cerrahisinin uygulanmasına engel değildir. Fakat kişinin cerrahi sonrası diyet ve yaşam tarzı önerilerine uyum sağlayabilir nitelikte olması gerekir.

Ameliyatın başarısı açısından obezite cerrahisi öncesi psikolojik durum ve cerrahi sonrası oluşacak davranış değişikliklerine uyum kapasitesi mutlaka değerlendirilmelidir.

Yine hastanın ameliyattan beklenti düzeyi tespit edilmelidir. Hasta ve doktoru arasında gerekli müzakerelerin yapılması ameliyat öncesi mantıklı hedefler belirlenmesi sağlanmalıdır.

Cerrahi sonrası yaşam kalitesi ve psikolojik durum kilo verimi kadar önemlidir. Her ne  kadar psikolojik problemlerin cerrahi sonrası kilo verimi üzerine etkisi net olarak ortaya konulmamış olsa da gerektiğinde ameliyat öncesi psikolojik analiz uygulanmalıdır.

Özet olarak obezite cerrahisi öncesinde psikolojik ve sosyal değerlendirme cerrahinin başarısını ve kalıcılığını sağlamada oldukça önemlidir.

Ameliyat sonrası kilo verimini azaltan davranış biçimleri ayrı bir tartışma konusudur ve bir başka yazıda bu konuya değineceğim.

Sağlıkla kalın..

 

Op.Dr. Tufan Ergenç – Obezite ve Metabolik Cerrahi

Obezite Cerrahisi Ve Psikoloji

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]