Bugünkü yazımızda Obezite Cerrahisi Sonrası Yeterli Protein Alımı ve ne kadar protein almanız gerektiği üzerinde duracağız.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenmede Yeterli Protein Alımının Önemi

Günümüzde insanların hareketsiz yaşam şekli ve kötü beslenme alışkanlıkları obezite görülme sıklığını ciddi düzeyde arttırmıştır. Başarısız diyet ve egzersiz öyküleri sonrasında obezite cerrahisi seçeneklerine yönelim oldukça fazladır. Obezite cerrahisi sonrası beslenmede yeterli protein alımının önemi, ameliyat sonrası beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve ameliyat başarısında anahtar rol oynamaktadır.

Evet obezite cerrahisinden sonra beslenme süreci büyük önem taşımaktadır. Ameliyat sonrası beslenmenin büyük çoğunluğunu protein kaynakları oluşturmaktadır. Proteinler, vücudumuzda doku ve organların yapı taşlarıdır. Bu nedenle doku onarım sürecinde rolleri büyüktür. Ayrıca erken doygunluk hissi vermeleri ile büyük hacimlerde beslenmeyi engeller, kan şekerine hızlı etki etmemeleri ile dumping sendromunun önüne geçer.

Obezite Cerrahisi Sonrası Yeterli Protein Alımı Önemli Mi? Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Protein Alınmalı?

Tüp mide ameliyatı sonrası kişinin alması gereken protein miktarı günlük ortalama 60-80 gramdır. Ameliyat sonrası ilk ay bu miktara ulaşmak pek mümkün olmadığından, protein tozları ile desteklenmektedir. Günlük beslenmeye ek olarak 1 ölçek (30 gram) protein tozu yeterli olacaktır.

Protein tozu seçerken, içeriğinde elzem aminoasitlerin bulunmasına, protein sindirilebilirliği düzeltilmiş aminoasit skorunun (PDCAAS) 100 olmasına dikkat edilmelidir. Protein tozunun şeker içeriği de, seçiminde önemli bir etken olmalıdır. Mümkün olduğunca şekersiz olanlar tercih edilmelidir. Tolere edilebilir maksimum şeker düzeyi 5 gramdır. Yüksek şeker içerikli protein tozları tat açısından daha lezzetlidir ancak dumping sendromuna sebep olabilir.

Birinci aydan sonra, protein kaynakları yeterli tüketilebilmeye başlandığı için protein tozlarına ihtiyaç kalmamaktadır. Köfte, tavuk, balık, peynir, yumurta, yoğurt, süt vb. protein kaynaklarına ağırlık verilmelidir.

Besinlerin Protein İçeriğini Nasıl Arttırabiliriz?

  • Tüketeceğiniz besinleri yumurta, lor vb. eklemelerle zenginleştirerek tüketmeyi tercih edebilirsiniz.
  • Öğünlerinizin yanında yoğurt, ayan gibi süt ürünleri tüketmelisiniz.
  • Ara öğünlerinizde quark gibi yüksek proteinli besinler tercih edebilirsiniz.

Sağlıkla kalın ..

Dyt. Mine Altunay

Op.Dr. Tufan Ergenç Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi

İletişim: 05320137577

Obezite cerrahisi sonrası beslenmede yeterli protein alımının önemi 

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]