Obezite ameliyatı olup kısa sürede kilo kaybeden kişiler ameliyat sonrasında sarkma problemiyle karşılaşabilmektedir. Bu sorunun cerrahi çözümü mevcuttur ancak eğer yapabiliyorsanız obezite cerrahisi sonrası spor ve plates yaparak sıkılaşmak ve cildi toparlamak mümkündür.

Obezite cerrahisi sonrası sarkma düzeyi kişiden kişiye değişir. Burada kişinin cilt yapısındaki kollejen düzeyi etkilidir. Özellikle gençlerde sarkma çok daha az izlenir. Bunun yanı sıra obezite cerrahisi sonrası spor ve plates özellikle de yüzme sarkma derdini oldukça azaltır.

Bize ameliyat sonrası ne zaman spora başlayabileceklerini soran hastalarımıza ilk ay sonunda tempolu yürüyüşle başlayarak spor yapabilirsiniz şeklinde cevap veriyoruz. Yine 45. gün itibariyle her türlü salon sporu yapılabilir hale gelmektedir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Spor ve Plates Nasıl İşe Yarar?

Spor obezite ameliyatı geçiren geçirmeyen herkesin hayatında mutlaka olması gereken bir aktivite. Profesyonel salonlara gitmeseniz bile evde kendinize ayıracağınız 20-30 dakika ile hem kilo veriminizi hızlandırır hem de kaslarınızı sıkılaştırır ve vücudunuzun toparlanmasını sağlamış olursunuz.

Özellikle karın, sırt ve bacak bölgelerinizi hedef alan hareketler size oldukça fayda sağlayacaktır. Plates daha bölgesel olarak çalışabileceğiniz bir spor yöntemi olup mat plates yada reformer plates şeklinde çeşitleri mevcuttur. Mat plateste hareketler için kendi vücut ağırlığınızdan yararlanılırken, reformer plateste yay mekanizması olan özel aletlerle yaylara karşı direnç göstererek kasları çalıştırılır. Bölgesel kaslarınızı uzatarak hem daha uzun hem de daha ince görünebilirsiniz. Şayet günlük yaşamınızda zaman ayırabilirseniz platesi obezite ameliyatı olan ve spora engel başka bir sağlık sorunu olmayan herkese tavsiye ederim. Yine tüm kas gruplarını çalıştıran ve kalori yakımında etkin yüzme obezite cerrahisi sonrası sarkmaları engelleyen en iyi faaliyetlerdendir.

obezite cerrahisi sonrası spor ve plates

obezite cerrahisi sonrası spor ve plates

Obezite sebeplerinin başında alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması gelir. Bu nedenle obezite cerrahisi sonrası spor ve plates kilo vermek ve vücudunuzu sıkılaştırarak sarkmaları önleme açısından oldukça önemli. Sporu yaşamınıza dahil edemiyorsanız mutlaka ama mutlaka günlük yada iki günde bir yapacağınız en az 45 dakikalık yürüyüşler sağlığınız için çok faydalı olacaktır. Çünkü ameliyattan sonra hayat rutininizde değişiklik yapmadığınız taktirde yeniden kilo almanız kaçınılmaz olabilir.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr. Tufan Ergenç

Obezite Cerrahisi ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

İletişim: 05320137577

obezite cerrahisi sonrası spor ve plates

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]