Obezite cerrahisi sonrası en sık karşılaşılan problemler mide bağırsak sistemi problemleridir. Yeni mide normal boyutundan çok daha küçük olduğundan; adaptasyon sürecinde bulantı, ishal, gaz, kabızlık gibi sorunlar görülebilmektedir. Bu süreçte ilaçlarla müdahale etmeden önce bazı bitkisel çaylar denenebilir. Obezite Cerrahisi Sonrası Kullanılabilecek Bitkisel Çay Önerileri sizlere ameliyat sonrasında yaşanabilecek şişlik gibi problemler konusunda yardımcı olacaktır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Kullanılabilecek Bitkisel Çay Önerileri Nelerdir?

Bulantı ve gaz şikayetleri için rezene, anason, papatya gibi mide gevşemesine yardımcı olacak çayların kullanılmasında fayda var. Yapılan araştırmalara göre uyumadan önce içilen 4 dk demlenmiş rezene çayı, mide problemlerini azaltarak uyku kalitesini arttırmaktadır. Bunun dışında zencefil de bulantı giderici olarak kullanılan bitkilerden biridir. Bir ince dilim taze zencefil ağızda çiğnenip çıkarılarak maksimal etki sağlanabileceği gibi, demleme olarak da kullanılabilmektedir. Obezite cerrahisi tüm detayları ile öncesi sonrası bilgilerine sayfamızda yer verilmiştir.

Kabızlık problemlerinde, çok sık kullanılmamak kaydı ile sinameki içeren karışık bitki çayları denenebilir. Bunların uzun süreli kullanımının önerilmemesinin en önemli sebebi sebebi barsak yüzeyinde oluşabilecek yapısal-fonksiyonel harabiyeti önlemek ve oluşan fazla ishalin sebep olabileceği sıvı-elektrolit kaybı, kalp problemleri gibi sorunların önüne geçmektir.

Ada çayının hipotansif (tansiyon düşürücü) etkisi olabileceğinden çok tercih edilmemesinde fayda vardır. Ancak ada çayı ile yapılan gargara, ameliyat sonrasında sık karşılaşılan ağız kokusunda etkili olabilmektedir.

Yapılan bazı çalışmalara göre günde 2 kez 3 dk demlenmiş yeşil çay tüketiminin (toplam 5 gr) metabolizmayı hızlandırabilmekte ve kilo verimini tetikleyebilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası bir haftalık süreçte kullanılabilen kısıtlı besinlerden biri de şekersiz bitki çaylarıdır. Bu sebeple bazı hafif şikayetlerde denenebilir. Ancak kullanmadan önce diyetisyeninize veya hekiminize danışmanızda fayda vardır.

Sağlıklı günler ..

Dyt. Mine Altunay

Op.Dr.Tufan Ergenç Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi Sonrası Kullanılabilecek Bitkisel Çay Önerileri

Obezite Cerrahisi Sonrası Kullanılabilecek Bitkisel Çay Önerileri

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]