Obezite cerrahisi sonrası kaçak obezite ameliyatı olmayı düşünen herkesin en çok korktuğu komplikasyon sanırım. Çünkü bu komplikasyon geliştiğinde eğer iyi müdehale edilmez ise sonuçları maalesef korkutucu olmaktadır.

Obezite cerrahisi sonrası kaçak gelişme olasılığı ameliyat tekniğiyle oldukça ilgilidir. Eğer kesilen mide iyi kapatılmamışsa, sıvı alımına başladıktan sonra hastada çeşitli şikayetlerle birlikte kaçak belirtileri görülmeye başlar. Doktorunuz erken dönemde doğru müdahale etmezse, hasta için oldukça kötü sonuçlar ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Kaçak Nedir?

Obezite cerrahisi sonrası kaçak oluşmaması için doktorların kullandığı bazı farklı teknikler vardır. Kaçak oluşumunu en aza indiren ve pek az doktor tarafından uygulanan yöntem kesilen midenin dikilerek, kesi hattının içeriye kendi üzerine doğru gömülmesidir. Bu şekilde mide özel aletlerle kesilirken aynı anda yapıştırılığında, bu işlem sırasında herhangi bir yerinde açıklık kalmış olsa bile, kesi hattı dikildiğinde kaçak oluşma ihtimali büyük oranda ortadan kaldırılmış olur.

Kısaca obezite cerrahisi sonrası kaçak belirtilerinden bahsetmek gerekirse önce hastada genel gidişatta bozulma ve halsizlik görülür. Hasta kendisini huzursuz hisseder. Devamında 38 dereceyi geçen ateş ve nabız artışı izlenir.Özellikle sol omuz ağrısı dikkat çekici bir bulgudur. Obezite cerrahisi sonrası kaçak belirtileri arasında karın ağrısı da vardır. Fakat karın ağrısı her hastada görülmeyebilir.

Bu bulgularla hastaneye başvurulduğunda labaratuar testleri yapılır. Kanda iltihabi değerlerde özellikle WBC ve CRP değerlerinde artış görülür. Kontrast verilerek çekilen tomografide kaçak gözle görülebilir.

Kaçak yönetimi özellik arz eder. Obezite cerrahisi sonrası kaçak meydana gelmesi halinde sizi ameliyat eden doktorun bu süreci çok iyi yönetebilmesi gerekir. Bu da her yönüyle obezite cerrahisi hakkında çok iyi eğitim, bilgi ve deneyim sahibi olmakla ilgilidir. Doktorunuzu seçerken daha önce yaptığı ameliyatlarda kaçak olup olmadığı, olduysa nasıl sonuçlandığı ile ilgili araştırma yapabilirsiniz.

Obezite cerrahisi ameliyatı olmaya karar vermek çok kolay değil. Hele bir de okuduğunuz veya izlediğiniz obezite cerrahisi sonrası kaçak veya başka komplikasyonlar sonucu oluşmuş ve maalesef kötü sonuçlanmış hastaların haberleri, sizi bu ameliyata karşı biraz daha korkarak bakmaya itmekte. Bu

obezite cerrahisi sonrası kaçak

obezite cerrahisi sonrası kaçak

ameliyatı olmaya karar verdiğinizde doktorunuzun size oldukça güven vermesi gerekir ki kendinizi ona emanet edebilin.

Obezite cerrahisi son yıllarda sıklıkla yapılan bir ameliyat. Eğer bu ameliyatı olacaksanız ameliyatla ilgili sorgulayacağınız ilk konu fiyat olmasın. Çünkü obezite cerrahisi sonrası kaçak oluşursa bunun bedeli çok daha ağır olacaktır. Ameliyatınızın her konuda güvendiğiniz bir doktor tarafından yapılması altın kuralınız olsun.

Ameliyata bağlı diğer komplikasyonlar hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr. Tufan Ergenç

Obezite Cerrahisi ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

İletişim:  0532 0137577

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]