Kabızlık dışkılamanın normale oranla çok daha zor, ağrılı ve kişiye rahatsızlık verecek boyutlara gelerek günlük yaşam kalitesinin bozulmasına sebep olabilecek düzeye gelmesidir ve obezite cerrahisi sonrası kabızlık ameliyat sonrası sıklıkla gözlenebilen bir durumdur.

Değişen beslenme düzeni, yeterli sıvı alınmaması, hareketsizlik ve kullanılan bazı ilaçlar yan etkileri sebebiyle obezite cerrahisi özellikle de tüp mide ameliyatı sonrası kabızlık sorununa neden olabilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Kabızlık Nasıl Önlenebilir?

Hastalar ameliyattan sonra, yeni beslenme düzenine adapte olma sürecinde ilk iki hafta sıvı ağırlıklı beslendiklerinden, su alımı istenilen seviyeye ulaşamamakta, bu duruma kısıtlanan günlük hareketler eklenince obezite cerrahisi sonrası kabızlık görülmesi kaçınılmaz hale gelmektedir. İnsan vücudu tuz aldığında susama hissi yaşar. Ameliyat sonrası kısıtlanmış besin ve tuz alımı susama hissinde azalma ve kabızlığa neden olur. Burada meyve suyu yada çay gibi sıvı içeceklerin suyun yerini tutmadığını hatırlatmakta fayda var.

Pek çok hasta su içerken zorlandığını belirtmektedir. Bu noktada tarçın sapı, limon, yeşil elma, havuç gibi su tadını değiştiren ve su alımını artıracak yöntemlerden faydalanılabilir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası kabızlık sorunu yaşamamak için genel olarak yapabileceklerinizi;

  • Günlük su tüketimini 2 litrenin altına düşürülmemesi,
  • Sıvı alım süreci bitip katılar tüketilebilir hale geldiğinde bol lifli gıdaların (sebze, meyve gibi) tüketilmesi,
  • Barsak florasını düzenleyen probiyotik içerikli yoğurt, kefir gibi yiyeceklerin sıklıkla tercih edilmesi,
  • Günlük hareketlere yürüyüş, fitness, yüzme gibi aktivitelerin eklenmesi

şekilde sıralayabiliriz.

Ayrıca kuru erik, kuru kayısı gibi meyvelerin akşamdan suda bekletilip ertesi gün blanderdan geçirildikten sonra hem suyu hem de meyvesini yemek oldukça fayda sağlayacaktır.

Obezite cerrahisi sonrası kabızlık için gereği halinde ilaç kullanmak gerekebilmektedir. Eğer bu yöntemler işe yaramaz ve obezite cerrahisi sonrası kabızlık günlük hayat akışınızı bozmaya devam eder ise, mutlaka doktorunuza danışmanız ve onun tavsiyelerine uymanız gerekmektedir.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr.Tufan Ergenç

Obezite Cerrahisi

obezite cerrahisi sonrası kabızlık

obezite cerrahisi sonrası kabızlık

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]