Dışarıdan bakanların için kilo verme ameliyatları mantıksız gibi görünebiliyor, peki gerçekte artık daha yaygın uygulanan obezite cerrahisi nasıl zayıflatır ve kişisel sağlığa olumlu etkilerini nasıl yaratır?

Şimdi önce durumu ortaya koymakta fayda var. Obezite nasıl bir hastalıktır ki kanser tedavisi gibi ameliyatlı çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığı verilere göre dünya üzerinde yaklaşık 1.6 milyar kişinin fazla kilolu, 400 milyon kişiden fazla obez birey bulunmaktadır. Obezite nedeniyle hipertansiyondan diyabete, kanserden eklem hastalıklarına kadar bir çok hastalığın oluştuğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İşte bu hastalıkların yaşadığımız yüzyılda yaygınlaşması ve bu hastalıklara bağlı ölümlerin artması, yine tedavi giderlerinin büyüklüğü obezite cerrahisinin yaygınlaşmasına neden olmuştur.

Obezite Cerrahisi Nasıl Zayıflatır? Neler Yapılır?

Obezitenin meydana gelmesinde enerji alımı ve enerji harcaması gibi iki temel faktör arasında oluşan dengesizlik söz konusudur. Bu açıdan bakıldığında obezite tedavisi; diyet tedavisi, egzersiz tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, farmakolojik tedavi ve cerrahi tedaviden oluşmaktadır.

Obezite Cerrahisi nasıl zayıflatır ve varsa yandaş hastalıklardan nasıl kurtarır kısaca özetlemek isterim.

Obezite cerrahisi yöntemlerini genel olarak emilimi azaltan ve alımı kısıtlayan yöntemler olarak ikiye ayırabiliriz. Emilim bozan yöntemlerde örneğin gastrik baypas’da, ağızdan alınan besinle bağırsakta daha az emilim yüzeyinden geçer besinlerden alınan kalori miktarı azalır. Kısıtlayıcı yöntemlerde örneğin tüp mide ameliyatında mide önceki hacminin yaklaşık  yüzde 80’i oranında küçülür ve hemen hemen yemek borunuzla aynı genişliğe sahip olur. Bu nedenle eskiden doyduğunuz porsiyonların çok daha azıyla doyma hissine ulaşırsınız. Haliyle alınan besin miktarı ile orantılı olarak vücuda daha az kalori girdiği için vücut ihtiyacı olan enerjiyi depolanan yağlardan elde etmeye başlar. Bu nedenle siz fazladan hiçbir aktivite yapmasanız bile günlük yaşantınıza devam ederken bir taraftan hızla kilo vermeye devam edersiniz.

Vücuttaki yağ oranının düşmesi kalp ve damarlarda olumlu etkiye neden olarak kolesterol, tansiyon gibi ek hastalıklardan da kurtulmanıza olanak sağlar. Ayrıca vücuttaki hormonların yeniden düzene girmesi ile diyabet hastalığında da düzelme görülür. Zayıflama, iç organlarda rahatlamaya sebep olduğu gibi dış görünüşünüzde meydana gelen hızlı  değişim ve çevreden gelen olumlu tepkilerle sizi çok daha fazla motive eder.

Obezite cerrahisi nasıl zayıflatır şimdi daha iyi anlamış bulunmaktayız. Kısaca özetlemek gerekirse obezite cerrahisi diğer yöntemlerden çok daha hızlı, kalıcı ve etkili zayıflatır. Bu ameliyatı deneyimli bir ekip tarafından yaptırdığınız da sizin de benzer sonuçları alacağınız bir gerçek. Zayıflamak istiyorum diyor her yolu deniyor fakat başarılı olamıyorsanız obezite cerrahisi sizin ideal yönteminiz olabilir.

Sağlıkla kalın ..

obezite cerrahisi nasıl zayıflatır

obezite cerrahisi nasıl zayıflatır

Op.Dr.Tufan Ergenç

Obezite Cerrahisi ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

İletişim:05320137577

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]