Obezite cerrahisi ile ne kadar kilo verilir yada obezite cerrahisi ile diyabet veya hipertansiyon ne kadar sürede iyileşir şeklinde sıkça sorular almaktayız. Peki gerçekten Obezite Cerrahisi ile Ne Kadar Kilo Verilir ?

Obezite cerrahisi seçeneklerinden tüp mide ameliyatı şu an Türkiye’de en sık uygulanan ameliyat yöntemidir. Bu ameliyatla besin alımı ameliyat sonrası kısıtlanır. Bu nedenle henüz hastaneden yeni çıkmış hastalarda özellikle ameliyat öncesi uygulanan sıvı diyetinin de etkisiyle 5-6 kilo kadar kilo verimi olur.

Esasen tüp mide sonrası ilk ay beklenen kilo kaybı yüzde on (%10) kadardır. Yani yüz kiloluk bir hasta 9-11 kilo civarı kilo verir. bu oran çok yüksek kilolu kişilerde daha yüksek olur. Örneğin 180 kiloluk bir hasta yirmibeş kilogram kadar kilo verebilmektedir. Devam eden aylarda beklenen kilo verimi yüzde yedi (%7) civarıdır. Kilo verimi iki yıl kadar sürecek ideal kiloya ulaşıldığında kilo verimi kendiliğinden duracaktır.

Burada önemli olan kilo veriminin sağlıklı bir şekilde sağlanmasıdır. Ameliyat sırasında mide kapasitesi çok fazla kısıtlanan hastalar aylarca kusacaktır. Böyle bir hasta çok daha hızlı kilo verecek fakat sağlıksız olacaktır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek çok daha değerlidir.

Tup mide Ameliyatı sonrası kilo veriminin zaman zaman yavaşlaması hatta durması söz konusu olabilmektedir. Bu durum tamamen normaldir. Özellikle ilk aylarda hızlı kilo verimi döneminde rastlanan bu durum kaygı yaratmamalıdır.

Obezite cerrahisi tip 2 diyabeti yüzde doksana kadar iyileştirir. Özellikle on yıldan daha az süredir diyabeti olan hastalarda hastane çıkışı kan şekeri hemen normale dönebilmektedir. Bir çok hasta insülin yada oral diyabetik ilaç kullanımını sonlandırır.

Obezite Cerrahisi ile Ne Kadar Kilo Verilir

Obezite Cerrahisi ile Ne Kadar Kilo Verilir

Ameliyat sonrası hipertansiyonun normalleşme süresi değişkendir. Bu süre genelde kilo azalması ile doğru orantılı olmaktadır. Tansiyonun normale dönmesi bazı hastalarda iki ayı bulabilmektedir.

Sonuç olarak Obezite Cerrahisi gerçekten ihtiyacı olan hastalarda oldukça faydalı bir yöntemdir.

Sağlıkla Kalın..

Op.Dr. Tufan Ergenç

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

İletişim: 05320137577

Obezite Cerrahisi ile Ne Kadar Kilo Verilir

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]