Obezite tüm dünyada her geçen gün yaygınlaşan ve insan yaşamını tehdit eden düzeyde ciddi bir sağlık problemidir. Obezite ile mücadelede tıbbi diyet, egzersiz, ilaç tedavisi gibi yöntemlerin etkisiz kaldığı durumlarda cerrahi uygulamalar devreye alınmaktadır. Kilo vermeye yönelik yapılan bu tip ameliyatlar, bu alanda özel uzmanlık sahibi olan obezite cerrahı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Obezite cerrahisi tek bir yöntemi değil aynı amaca yönelik birçok farklı ameliyat yöntemini kapsayan geniş bir alandır. Tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass ise yüksek başarı yüzdesi nedeniyle obezite cerrahisi alanında en yaygın olarak gerçekleştirilen operasyonlardır.

İçerikler

Obezite ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

Obezitenin ve obeziteye bağlı olarak gelişen tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması, böbrek hastalıkları, uyku apnesi ve bazı metabolik hastalıkların tedavi edilmesine yönelik uygulanan genel cerrahi yöntemleri, obezite ameliyatı olarak adlandırılmaktadır.

Bu ameliyatlar, obezite cerrahı tarafından, hastane veya tam donanımlı klinik ortamında, hastaya genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Günümüzde obezite ameliyatlarının çoğu laparoskopik yöntemle yapılabilmektedir. Bu da hastanın ameliyat sonrası çok daha hızlı iyileşmesini sağlamakta ve komplikasyon riskini de azaltmaktadır.

Tüp mide ameliyatı, obezite cerrahisinde en bilinen yöntemlerin başında gelmektedir. Bu işlemde, hastanın midesinin büyük bir bölümü alınır. Kalan mide tüp şeklini andırdığı için bu ameliyata tüp mide denilmektedir. Sleeve gastrektomi veya mide küçültme ameliyatı olarak da adlandırılan bu yöntem sonucunda mide hacmen küçüldüğü için hasta çok daha az yiyecekle tok hissedebilmekte, böylelikle de kolayca kilo kaybetmektedir.

Gastrik bypass ameliyatı ise midenin küçültülmesi ve ince bağırsaklarda değişiklik yapılmasını içermektedir. Çift işlem gerektiren bir ameliyat olduğu için tüp mideye kıyasla daha komplike bir operasyondur.

Obezite ameliyatları arasında mide kelepçesi de sayılabilir. Bu yöntemde de yemek borusunun mide ile buluştuğu yerin altına silikon bir protez/bant takılarak mide iki parçaya ayrılarak sıkıştırılmaktadır.

Kimler obezite ameliyatı olabilir?

Obezite ameliyatları estetik değil tedavi amaçlı cerrahi uygulamalardır. Bu nedenle de bu ameliyatı olacaklar için belli başlı kriterler belirlenmiştir.

Obezitenin teşhis ve tanısında vücut kitle indeksi temel alınmaktadır. Dolayısıyla da;

Morbid obez ya da ileri obez tanısı almış vücut kitle indeksi (VKİ) 40 ve üzerindeki hastalar,

VKİ’si 30 ila 39.9 aralığında olan ve aşırı kiloya bağlı ciddi sağlık problemleri ile mücadele eden obezite hastaları ameliyat için uygundur.

Ameliyata alınacak hastaların cerrahi olmayan tedavi yöntemlerini denemiş ancak olumlu bir sonuç alamamış olmaları gerekmektedir.

Bu kriterlere uyan 18-65 yaş arasındaki hastalar üzerinde kapsamlı tetkik ve testler yapılmaktadır. Hastanın tüm sonuçlarını değerlendiren obezite cerrahı onay verdiği takdirde ameliyat gerçekleştirilir.

Mide küçültme ameliyatları sonrasında hastalar genellikle 3 gün içinde hastaneden taburcu edilmektedir. 10 gün ila 2 hafta sonunda hastalar günlük rutinlerine geri dönebilmektedir.

Ameliyat sonrası yaklaşık 2 ay özel bir diyet programı takip edilmekte, bunun sonunda kontrollü olarak normal beslenme düzenine geçilmektedir.

Obezite ameliyatının başarı oranı nedir?

Ameliyatın başarı oranı hastanın durum ve koşullarına göre değişmektedir. Ancak tüp mide ameliyatı yüzde 60 ila 80 oranında başarı kaydedilen bir yöntemdir.

Bu ameliyat sonrasında hasta ilk aydan itibaren başlayarak 1.5 yıla kadar kilo kaybetmeyi sürdürür. Ameliyat sonrası hedeflenen kilo kaybının gerçekleşebilmesi ve uzun vadede kalıcı olabilmesi için hastanın belli başlı yaşam değişikliklerini hayata geçirmesi gerekmektedir.

Ameliyat olan hastaların özellikle sağlıklı beslenmeye dikkat etmeleri, fiziksel aktiviteyi günlük yaşamlarının bir parçası haline getirebilmeleri, zararlı alışkanlıklardan mümkün olduğunca uzak durmaları, düzenli doktor kontrollerini aksatmamaları büyük önem taşımaktadır.

Bariatrik cerrahi doktorları

Obezite cerrahisinin dünyadaki yaygın adı bariatrik cerrahidir. Türkiye’de bariatrik cerrahi alanında birçok doktor hizmet vermektedir.

Laparoskopik obezite ameliyatı deneyim, beceri ve özel bilgi gerektiren bir uzmanlık alanıdır. Op. Dr. Tufan Ergenç Türkiye’de obezite cerrahisi ve özellikle de tüp mide ameliyatları konusunda tecrübeli ve başarılı isimlerden bir tanesidir. Ergenç, uzun yıllardır hem Türkiye’den hem de dünyanın dört bir yanından obezite hastaları ile aşırı kilo kaynaklı sağlık problemleri olan hastaları tedavi etmektedir.

Uzmanlığını genel cerrahi alanında yapan Op. Dr. Tufan Ergenç, kariyerinin önemli bir kısmını ise obezite cerrahisi ve ileri laparoskopi yöntemlerine adamıştır.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlarda görev yaptıktan sonra obezite alanındaki çalışmalarına kendi adını taşıyan Op. Dr. Tufan Ergenç Obezite Merkezi’nde devam etmektedir. Obezite merkezi dünyanın 30 ülkesinden hasta kabul etmekte ve yüksek başarı oranları ile hizmet vermektedir. Randevu alınarak daha detaylı bilgi edinilebilir.

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

  Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

  2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
  Op. Dr. Tufan ERGENÇ
  Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
  Click to rate this post!
  [Total: 0 Average: 0]