Obezite ameliyatı sonrası yeni yaşamınıza uyum sağlama sürecinde geçireceğiniz aşamaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ameliyat sonrası en çok zorlanacağınız süreç yeni beslenme tarzına alışmak olacaktır. Yıllarca belli bir beslenme düzenine alışmış bünyenizin yeni mide ile uyum sağlaması bir kaç ay alabilmektedir.

İlk etapta sadece sıvılardan oluşan ve birkaç hafta içerisinde yarı katılar ve katılar şeklinde bir geçiş döneminden oluşan öğünler sizi bekliyor olacak. Yalnızca sıvılardan oluşan beslenme şekli ameliyattan sonraki ilk bir hafta sürecek ve bu süreçte sadece su, meyve suyu, ıhlamur, sulandırılmış ayran, komposto gibi içecekleri tercih edebileceksiniz.

Devamında tüketilen taneli ve yarı katı yani püre şeklindeki gıdalar sindirim kolaylığı sağlaması yanında henüz iyileşme döneminde olan midenizi fazla yormayacaktır. Püreleri et suyu veya tavuk suyuyla hazırlarsanız vücut direncinizin artmasına katkı sağlamış olursunuz. Bu aşamayı da sıkıntısız atlattığınız takdirde balık kıyma gibi katılarla başlayarak eskiden yediğiniz her besini tüketebilir hale geleceksiniz, tabi ki daha küçük porsiyonlarda. Eğer ameliyat olduğunuz doktor diyetisyen desteği sağlıyorsa sorunsuz bir geçiş dönemi geçirmeniz daha kolay olacaktır.

Obezite ameliyatı sonrası bazı hastalarda psikolojik desteğe ihtiyaç duyulabilecek sorunlar görülebilir. Eskisi kadar yemek tüketememe, ilk zamanlar doyma hissi yerine oluşan dolgunluk hissi sizi fizyolojik olduğu kadar psikolojik olarak da etkileyebilir. Düşük bir ihtimal olsa da bu süreçte psikolog desteğine ihtiyaç duyan hastalar mevcut. Her şekilde doktorunuzla ameliyat sonrasında da iletişim halinde olursanız yardıma ihtiyaç duyduğunuz anlarda size yol göstererek destek verebilir.

Ameliyata karar vermek, ameliyatı atlatmak ve obezite ameliyatı sonrası süreci başarılı bir şekilde geçirmek tahmin ettiğiniz kadar uzun sürmeyecek ve siz yeni yaşamınıza hızla adapte olurken keyfini sürmek paha biçilemez olacaktır.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr.Tufan Ergenç

Obezite Cerrahisi ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

İletişim: 05320137577

obezite ameliyatı sonrası

obezite ameliyatı sonrası

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]