Mide Küçültme Sonrası Sarkma vücudun belli bölgelerinde yani bölgesel olarak meydana gelebilmektedir. Bu bölgeler karın, boyun, kol, uyluk, göğüs ve yüz olarak sayılabilir. Her bir bölgedeki sarkma özel cerrahi yöntemlerle tedavi edilir.

Mide Küçültme Sonrası Sarkma, Karın Bölgesi Sarkmaları

Karın bölgesinde sarkan deri fazlalığı ve yağ dokusu için karın kasları toparlanarak karın ön duvarındaki gevşeklikler giderilir. Bunun için yapılan operasyona karın germe estetik operasyonu denir.

Karın germe estetiği genel anestezi altında yapılır. Operasyon süresi yaklaşık iki saattir. Mini abdominoplasti ve klasik abdominoplasti olmak üzere iki çeşit uygulama mevcuttur.

Mini abdominoplasti sarkması az olan daha hafif vakalarda uygulanan yöntemdir.

Mide Küçültme Sonrası Sarkma sonucu oluşan fazla deri çıkarıldıktan sonra kalan kısım gerilerek tabakalar halinde dikilir. Böylece gevşeklik giderilir. Kesiye bağlı oluşan nedbe bikini çizgisinin altında ve çok az belirgin olduğu için hastalarda rahatsızlık yaratmaz.

Operasyon sonrası hasta yaklaşık 2 gün hastanede kalır. Dikişler gizli estetik dikiş olup operasyon sonrası alınacak dikiş yoktur. Hastalar 1 hafta sonra normal günlük aktivitelerine geri dönebilir. 1 ay sonrası spora başlanabilir. Operasyon sonrası düzenli diyet ve spor ekzersizlerine de uyan hastalarda sonuç mükemmeldir.

Mide Küçültme Sonrası Sarkma

Mide Küçültme Sonrası Sarkma

Boyun ve Yüz Bölgesi Sarkmaları

Yüzün yaşlanması genellikle vücudu yaşlanmasıyla paralel giden kaçınılmaz bir biyolojik fenomendir. Ancak yüz derisi güneş ışığına ve diğer dış faktörlere daha fazla maruz kaldığından başka alanlardan daha hızlı yaşlanma eğilimi gösterir. Bu durumda yanak ile dudak arasında derin çizgiler oluşabilir. Çene çizgisi gevşekçe büyür ve boyunda yağ depolanması ortaya çıkabilir. Derinin yaşlanmasıyla birlikte deri yapısında bulunan elastik lifler azalır, deri altı yağ dokusu incelir. Böylece giderek artan ve derinleşen kırışıklar ve çizgiler ortaya çıkar. Buna yüzün yaşlanması denir.

Mide Küçültme Sonrası Sarkma sonucu yapılan yüz germe işlemi, hastanın gevşeyen veya sarkmış olan yüz derisinin fazlalıklarının alınıp, daha genç bir yüz görünümü kazandırılmasıdır. Yapılacak ameliyat yaşlanmayı durdurmaz, ama yüzü yıllar önceki haline döndürür.

İdeal yüz germe, kişiyi memnun edececek şekilde yeterli değişiklikleri yapmalı ve bunları yaparken de iz bırakmamalıdır. Günümüzde uygulanan yöntemler klasik yüz germe ve askılama teknikleridir. Yöntem seçiminde hastanın yaşı, deri tipi, yüz ve boyun bölgesinde sarkan derinin miktarı rol oynar.

Asma yöntemi ile sarkıklığı olup henüz deride bariz deformasyon olmayan hastalara uygulanan modern yöntemdir. Bu yöntem ile yüzün orta kısmı, yanaklar, boyun ve kaş bölgesi düzeltilir. Kısa izli yüz germe ise klasik yüz germe operasyonlarına bir alternatiftir. Özellikle erken yaşlanma belirtilerine sahip, bunlardan kurtulmak isteyen ve çok kısa zamanda iyileşmek isteyen kişilere uygundur.

Yüz germe tek başına veya alın germe, göz kapağı estetiği veya burun estetiği ameliyatı gibi diğer ameliyatlarla da yapılabilir. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Yüz germe 2 saat veya beraberinde başka bir ameliyat da yapılıyorsa daha fazla da sürebilir. Kesilerin kesin yeri ve ameliyatın aşamaları yüzün yapısına ve cerrahın tekniğine bağlıdır.

Klasik operasyondan sonra 1 gece hastanede kalır. Hastaların çoğu ameliyattan sonra 2-3 haftada işine dönebilir. Yüzdeki şişliklerin tamamen inmesi 6-8 hafta sürebilir. Asma yönteminin kullanıldığı durumlarda hasta operasyon sona erdikten sonra hemen taburcu edilebilir. Birkaç günde normal hayatına döner. Ödem minimaldir. Dikiş alınmasına gerek yoktur.

Estetik boyun germe operasyonları tek başına olduğu gibi yüz germe operasyonu ile birlikte de uygulanabilir. Yüz germe ameliyatında yapılan ameliyat kesisi kulak arkasından saçlı deriye doğru uzatılır.

Boyun cildi ve kasları ayrılarak yukarı yönlü gerdirilir, fazla deri çıkarılır ve kalan doku tekrar yerine dikilir. Boyundaki kırışıklıklar ve sarkma giderilir, çene açısı belirginleştirilir. Gergin ve estetik bir boyun görünümü sağlanır.

Estetik boyun germe operasyonları genel anestezi altında yapılır. Yapılan işlem yaklaşık 1,5 saat kadar sürer. Hasta 1 gün sonra hastaneden ayrılabilir.

Estetik boyun germe ameliyatından sonra ameliyata bağlı oluşan ödem ve morluklardan geçtiğinde boyun bölgenizde çarpıcı bir düzelme gözlenir.

Kol Sarkmaları

Mide Küçültme Sonrası Sarkma haricinde yaşlanma, kilo alıp verme, güneşe maruz kalma, yer çekimi gibi nedenlerle kol arka ve iç kısımlarında sarkıklıklar meydana gelebilir. Mide Küçültme Sonrası Sarkma ve deformasyonlar kol germe ameliyatı ile düzeltilerek kolların gerginliği sağlanır.

Özellikle ameliyattan sonraki ilk günlerde kolların yüksekte tutulması önerilir. Dikişler gizli olup alınmaz. Hasta günlük sosyal aktivitelerine 1 hafta içinde başlayabilir. 1 hafta sonra spor yapabilir.

Göğüs Dikleştirme

Tekrarlayan doğumlar, kilo kayıpları nedeniyle Mide Küçültme Sonrası Sarkma, ilerleyen yaş, hormonal sebepler, yer çekiminin etkisi gibi nedenlerle, hacmi azalan, sarkan, gevşek bir hal almış ve şekli bozulan memenin yeniden şekillendirilmesi amacı ile uygulanır. Memede sarkma ile birlikte hacim yetersizliği de mevcut ise bu durumda meme dikleştirme ameliyatı sırasında meme protezi birlikte yapılabilir. Ancak bu tip uygulamalarda ameliyat izlerinin gerginlik nedeniyle biraz daha belirgin olma ihtimali vardır. Seçenek olarak meme dikleştirme ameliyatından 6-12 ay sonra protez ile büyütme estetik ameliyatı da yapılabilmektedir.

Uyluk Germe

Uylukların üst kısmı kilo verme, yaşlanma, doğum gibi nedenlerle gerginliğini kaybeder. Uyluk iç kısmında gevşeme ve sarkmalar meydana gelir. Bu sarkma ve düzensizlikler ileri derecede ise uyluk germe ameliyatı yapılır. Mide Küçültme Sonrası Sarkma uyluk bölgesinde de izlenebilir.

Deformitenin derecesine göre uygulanan uyluk içi germe estetiği yöntemi değişir. Genelde liposuction ile kombine edilir. Ameliyat izleri ise yine deformitenin derecesine göre kasık hattı veya bacak içinde kalır.

Ameliyat lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi altında yapılabilir. Operasyon süresi 1,5 saat kadardır. Hasta aynı gün ya da 1 gün sonra taburcu olur. Ameliyattan 1 hafta sonra günlük sosyal aktivitelerine dönebilir. 1 ay sonra spor yapabilir.

Dikiş hattı kasık bölgesi gibi doğal nemli ve kontaminasyona açık bir bölgede olduğu için yara iyileşme problemleri yaşanabilir.

Op.Dr.Tuğrul Çelebi – Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı (Mide Küçültme Sonrası Sarkma)

 

Obezite cerrahisi özellikle de mide küçültme sonrası sarkma ile karşılaşılabilmektedir. Gerek cilt yapısı gerekse kilo verim sürecinde spor faaliyetlerinin aksatılması neticesinde gelişebilen sarkmalarla ilgili sıkça sorular almaktayız. Mide küçültme sonrası sarkma ve diğer estetik operasyonlarda desteğini aldığımız estetik ve plastik cerrahi uzmanımız Op.Dr. Tuğrul Çelebi’ den edindiğim bilgileri derleyerek sundum. Kendisine bu değerli bilgiler için bir kez daha teşekkür ederiz.

Sağlıkla Kalın ..

Op.Dr.Tufan Ergenç – Obezite ve Metabolik Cerrahi

 

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]