Merhaba, mide küçültme diyeti sıkça sorulan ve ameliyatsız çözüm arayan kişiler tarafından sıklıkla araştırılan bir konu.

Obezite tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe birçok insanın hayatını olumsuz etkileyen ve acilen çözüm bulunması gereken bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Dünya sağlık örgütü ve sağlık bakanlığımız halen bu konuda birçok çalışma yapmaktadır.

Bir insanın genetik yapısı, metabolizma hızı, hormonal düzeni, yemek yeme alışkanlıkları, yaşadığı yörenin yemek kültürü ve kişinin içinde bulunduğu psikolojik durum obeziteye neden olabilmektedir. Ayrıca obezite diyabet hipertansiyon gibi birçok hastalığın oluşmasına da önemli katkı sağlamaktadır.

Maalesef obezitenin tek bir nedeni olmaması nedeniyle kilo alımını önleyecek tek ve etkili bir yöntem yoktur. Bu nedenle zayıflamak isteyen kişiler başta doğal yollar olmak üzere birçok yöntemle midelerini küçültmeye ve kilo vermeye çalışmaktadır.

Mide Küçültme Diyeti Nedir?

Doğal yollarla mide hacmini küçültmek adına birçok yöntem medya yoluyla topluma sunulmaktadır. Toplum tarafından büyük ilgi gören bu yöntemler arasında şok diyetler, bitkisel zayıflama çayları, zayıflama hapları sayılabilir. Hatta piyasada zayıflama suyu bile satılabilmektedir.

Aslında tam olarak doğal yolla mide küçültme diyeti yoktur. Şayet diyet yöntemleri yada yeme içme alışkanlıklarında değişiklik yaparak mide hacmini küçültmek istiyorsanız düşük kalorili yiyecek tüketimi öncelikli tercihiniz olmalıdır. Düşük kalorili yiyecek tüketimi en önemli ilk kuraldır.

Bir diğer önemli nokta ise metabolizma hızıdır. Metabolizmanın hızlı olması kişiye kilosunu koruma ve zayıflama konusunda büyük bir avantaj sağlar. Bu nedenle zayıflamak adına gün boyunca aç kalarak metabolizma hızını düşürmek yerine düşük kalorili protein ağırlıklı lifli yiyecekler tüketerek metabolizmayı sürekli işler halde tutmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Beslenme alışkanlıklarına gelmek gerekirse örneğin öğüne başlamadan önce içilen bir bardak su midenin hacmini kısıtlayarak daha yüksek kalorili besinlere daha az yer kalmasını sağlayacaktır. Bunun yanında yiyecekleri küçük lokmalar halinde tüketmek ve uzun süre çiğnemek de kilo alımını önlemede oldukça

Mide Küçültme Diyeti

Mide Küçültme Diyeti

yardımcı bir yöntemdir.

Görüldüğü gibi mide küçültme diyeti başlı başına bir diyet listesi değildir. Bunun yerine beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişiklikler ile metabolizmanın hızlanması sağlanmalı ve öğünlerde besin alım sırası değiştirilerek mideyi öncelikli olarak yeşil sebze, salata yada su gibi düşük kalorili besinlerle doldurarak hareket etmek çok daha mantıklı olacaktır. Yine yüksek protein içerikli et, yumurta gibi besinler önemli protein kaynağı olup hem doymayı sağlayıp hemde daha düşük kalori alımı sağlayacaktır.

Doğal yollarla mide küçültme esas olarak yemek yeme tarzınızda yapacağınız kalıcı değişiklikler ve uygulamadaki kararlılık ile sağlanabilir.

Sağlıkla kalın ..

Op. Dr. Tufan Ergenç – Obezite ve Metabolik Cerrahi 

Mide Küçültme Diyeti 

ETİKETLER :  Mide Küçültme Teknikleri, mide küçültme taktikleri, mide küçültme için, mide küçültmek için ne yapmalı, mide nasıl küçülür, Mide Küçültme Evde Mümkün mü

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]