Tüp mide ameliyatı hakkında sıkça sorulan sorulardan Mide küçültme ameliyatını devlet karşılıyor mu? Obezite ameliyatı devlet karşılıyor mu? şeklinde olmaktadır. Mide küçültme SGK yani sosyal güvenlik kurumu tarafından ödeme alabilen bir operasyondur. Fakat eski adıyla SSK yeni adıyla SGK ödemesi alabilmesi için hastaların belli şartları taşıması gerekmektedir. 

Mide Küçültme Ameliyatını Devlet Karşılıyor Mu?

Mide küçültme ameliyatı obezite cerrahisi seçenekleri arasında en sık tercih edilen yöntemdir. Obezitenin cerrahi tedavisi yanı sıra diyabet tedavisinde, özellikle de tip 2 diyabette tercih edilebilmektedir.

Mide küçültme operasyonu diğer adıyla tüp mide ameliyatı, diyet yada spor gibi kilo verme yöntemlerini deneyip başarı sağlayamayan obez bireylerde vücut kitle indeksi 35’in üzerinde ise uygulanabilmektedir. Bu değer zaman içinde esneklik kazanarak 32’lere kadar gerilemiştir.

Mide Küçültme Ameliyatını Devlet Karşılıyor Mu?

Mide Küçültme Ameliyatını Devlet Karşılıyor Mu?

Sağlık bakanlığı verilerine göre ülkemizde yaklaşık iki milyon obez hasta mevcuttur. Bu nedenle mide küçültme ameliyatı ssk karşılıyor mu sorusu her kesimden insan tarafından üzerinde durulan ve sıkça merak edilen bir soru olmaktadır.

Obezite Ameliyatı Ödeme Kriteleri

Bunların başında ağırlık ölçüsünün boy ölçüsünün karesine bölünmesiyle hesaplanan vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olması ve bu durumun endokrin hastalıkları uzmanı tarafından raporlanması şartı aranır. Bu raporun operasyonun yapılacağı hastane bünyesinde bulunan endokrin hastalıkları

uzmanı tarafından düzenlenmesi gerekmektedir. Özel kliniklerde bu şart aranmamakta, bu nedenle ameliyat ücreti bir miktar artmaktadır.

Bugün itibari ile sleeve gastrektomi yani mide küçültme operasyonu için sosyal güvenlik kurumu tarafından yaklaşık 3000 tl civarı ödeme yapılmaktadır.

Tüp mide ameliyatı SGK karşılıyor mu

Yüksek Maliyet Ek Ödeme Gerektiriyor

Maalesef tüp mide ameliyatı için SGK tarafından ödenen miktar kullanılan malzeme fiyatına bile yetmemektedir. Bu nedenle hastalar ameliyat için ek ödeme yapmak zorunda kalmaktadır.

Ameliyat  maliyetini hastanede kalınan gün sayısı boyunca sunulan otelcilik hizmetleri, obezite cerrahının deneyimi, operasyon öncesi yapılan tetkikler, ameliyathane kullanım bedeli, hastane personel ücretleri ve kullanılan malzemeler belirler.

Bir çok komplikasyona açık olabilen obezite ameliyatlarında cerrahi deneyim maliyeti artıran en önemli faktör olmaktadır. Yine A grubu yüksek kaliteli hastanelerde ameliyat fiyatı artmaktadır. Obezite ameliyatı sgk ödemesi operasyon maliyetini karşılamamaktadır.

Yaklaşık iki milyon obez hastanın maliyetinin tamamının karşılanması önümüzdeki günlerde pek mümkün gözükmemektedir.

Bu nedenle sağlık bakanlığı özellikle morbid obez seviyesine gelinmeden düzenli spor ve düşük kalorili beslenme gibi obeziteden korunma programlarına daha çok önem vermektedir.

Tüp Mide Ameliyatı İçin Güvenli Cerrahi 

Obezite cerrahisi cerrahlar açısından kolay gibi gözüken fakat bir çok ayrıntıya sahip önemli bir ameliyattır. Obezite cerrahisinde öğrenme eğrisi vaka sayısı ile doğru orantılıdır. Bin vaka üzerinde kaçak ve diğer hayati komplikasyonların oluşma şansı sıfıra iner. Medyada yer alan olumsuz haberlerin sebebi uygun olmayan şartlarda deneyimsiz cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlardan kaynaklanmaktadır.

Ameliyat maliyeti tabi ki önemlidir fakat hayatınız bir ev yada bir arabadan daha değerlidir. Bu nedenle karar verme aşamasında güvenli cerrahinin önemini aklınızdan çıkarmayınız. Gerekirse ameliyatı erteleyip mutlaka deneyimli merkezlerle irtibata geçiniz.

Tüp mide ameliyatı hakkında daha ayrıntılı bilgi için iletişim kanallarımızı kullanabilirsiniz.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr. Tufan Ergenç

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı

İletişim: 05320137577

 

Hastamız Eşref İzcimen ameliyat sonrası ilk ay yaşadıklarını anlatıyor..

Obezite Cerrahisi hakkında ücretsiz kitabımızı indirmek için tıklayınız.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]