Mide küçültme ameliyatı 

Cerrahi olarak yapılan kilo verme yöntemi olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntem sayesinde amaç, mide hacmini küçülterek işlem yapılan hastanın beslenme miktarını sınırlandırmaktır. Mide küçültme yapılırken iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Obezite cerrahisi altında gastrik bypass ameliyatı ve sleeve gastrektomi uygulanmaktadır. Bilinen ismi ile tüp mide ameliyatı. Uygulama noktasında hastaların ve cerrahların en birinci tericihi tüp mide ameliyatı olmaktadır.

Laparoskopik olarak yapılan bu ameliyat yaklaşık 1-1.5 saat sürmektedir. Mide küçültme ameliyatı, üst karın bölgesindeki küçük kesilerden girilmesini içerir. Operasyon sırasında, midenin yaklaşık yüzde 80’i çıkarılır ve geride muz büyüklüğünde ve tüp şeklinde bir mide kalır. Bu nedenle mide küçültme ameliyatı tüp mide olarak isimlendirilmiştir. Buna ek olarak mide balonu da mide küçültme için endoskopik uygulamadır. Yöntemin uygulanması mide balonu mide içerisinde 6 ay süre ile kalmaktadır. Mide de buna göre küçülür, kilo verme meydana gelir.

Mide küçültme ameliyatı

Obezite hastalığına çözüm arayanlar bu ameliyat sayesinde kilo verebilmektedir. Ameliyatın getirmiş olduğu avantajlardan birisi de hormonal değişikliği teşvik etmesidir. Egzersiz, spor ve diyet ile kilo verimi sağlanmıyor ise BMI kontrollerine bakılarak en doğru yöntem uygulanmaktadır. Aşırı kilonun insan sağlığına olumsuz etkileri olabilmektedir. Kilo verilmesi mide küçültme ameliyatı ile birlikte sağlık sorunlarını da aşar. Obezite durumu olan kişilerde veya aşırı kilo problemi yaşayanlarda oluşabilecek hastalıklar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Gastroesofajiyal reflü hastalığı
 • Kalp hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol
 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Tip 2 diyabet
 • İnme
 • Kısırlık

Mide küçültme ameliyatını kimler olabilir

Mide küçültme ameliyatı genellikle 18-65 yaş arasındaki hastalarda uygulanan etkili bir kilo verme yöntemidir. Öte yandan ameliyat olacak hastaların, sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeye ve uygulamaya istekli olmaları da bu yöntemin ileriye dönük başarısı açısından son derece önemlidir.

 • Vücut kitle indeksi (VKİ) 40 veya daha yüksek olan aşırı obezite tanısı almış hastalar,
 • Vücut kitle indeksi 35 ila 39.9 olan obezite hastaları,
 • Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon veya şiddetli uyku apnesi gibi kiloyla ilişkili ciddi sağlık sorunları olanlar,
 • Diğer kilo verme yöntemlerini (diyet, egzersiz vb.) denemiş kilo sorunu devam edenler,

Hemen her cerrahi yöntemde olduğu gibi, mide küçültme ameliyatı da kısa veya uzun vadede potansiyel sağlık riskleri oluşturabilir.

 • Aşırı kanama
 • Enfeksiyon
 • Anesteziye olumsuz reaksiyon
 • Kan pıhtısı oluşması
 • Akciğer veya solunum problemleri
 • Midenin kesik kenarından sızıntı.

Mide küçültme ameliyatı beslenme şekli

Yediklerimize ve içtiklerimize normalde de dikkat etmek sağlık açısından son derece önemlidir. Ancak mide küçültme ameliyatı yaptıranlar sonrasında nasıl beslenmesi gerektiğini çok fazla araştırmaktadır. Kliniğimizde ameliyat öncesi ve sonrası eğitimler verilmekte olup kilo verme süreçlerinizde sizi destekleyecek şekilde diyet programları sunulmaktadır. Kişilerin alması gereken kalori miktarına göre şekillenen listeler, günlük aktivite gerçekleştirilmesi, spor yapılması gibi unsurları da desteklemektedir. Mide ameliyatı olup kilo vermek başarı oranı oldukça yüksek cerrahi operasyondur. Fakat sonradan beslenmeye de özen gösterilmesi neticesinde kilo verimi pozitif yönde gelişir. Örneğin gazlı içecekler, yağlı gıdalar, kızartılmış yüksek yağ içeren ürünler tüketmek ameliyat olmayan kişiler içinde önerilmiyor, mide küçültme ameliyatı da sağlıklı besinlere yönelik beslenmeyi önerir.

Mide küçültme ameliyatı nerede yaptırılır

Uzun vadede ise gastrointestinal obstrüksiyon, fıtık, düşük kan şekeri (hipoglisemi), safra kesesi ile ilgili problemler, yetersiz beslenme gibi riskler ortaya çıkabilmektedir. Ancak kliniğimizde 4000’den fazla kişiye ameliyat yaparak en başarılı mide küçültme ameliyatı ve kilo verme ameliyatlarına imza atmış bulunuyoruz. Bu konuda sosyal mecralarda da paylaşımlarımızı yaparak kilo veren, zayıflayan kişileri inceleyebilirsiniz. Mide küçültme sonrasında zayıflayanlar yeni bir hayata, yeni motivasyona kavuşmaktadır.

Genellikle mide küçültme ameliyatı sonrası hastanın genel iyileşme durumu da göz önünde bulundurularak 4. günde taburcu işlemi gerçekleştirilir. Hasta evine döndükten sonra iyileşme sürecinde özellikle su tüketiminin düzene sokulması önemlidir. İlk zamanlarda yutma zorlukları olabileceği için küçük yudumlar halinde sıvı tüketimi gerçekleştirilir. Ameliyatı takip eden ilk haftalarda günde 1.5 litreden az su tüketilmemelidir. Beslenme konusunda da yine uzman desteği alınmalıdır. Ekip içerisinde olan diyetisyenlerimiz hafta hafta takip yaparak size yönlendirmelerde bulunacaktır.

Mide küçültme ameliyatı öğünleri

Mide küçültme ameliyatları sonrasında hastalar, verilen diyet programını harfiyen uymalıdır. Sık öğün ve küçük porsiyonlar tüketmesi önerilmektedir. Yemekleri çok iyi çiğnemesi, düzenli egzersiz yapılması, su tüketimini gerçekleştirmek kesinlikle şarttır. İlave olarak vitamin ve mineral desteği konusunda da bildirimlere uymalıdır.

Mide küçültme operasyonu, ince bağırsakların kesilmesi, ayrılması veya değiştirilmesi gibi işlemleri içermediği için diğer bariatrik operasyonlara göre daha az invazivdir. Bu da birçok cerrahi komplikasyon riskini azaltır. İyileşme süreci kısadır. Mide küçülmesine rağmen hala normal şekilde çalışır, böylece hasta çoğu yiyeceği küçük miktarlarda tüketmek şartıyla tolere edebilir. Midenin açlığı (ghrelin) uyaran hormonları üreten üst kısmı da alındığı için hastanın iştahı genel olarak azalır. Daha çabuk doyar ve sık sık acıkmaz. Mide daha az asit salgısı üretir ve bu da ülser riskini azaltır. Bağırsak bozulmadan kaldığı için hastada bağırsak tıkanıklığı, anemi, osteoporoz, protein ve vitamin eksikliğinin gelişme olasılığı da daha azdır.

Eğer sizde mide küçültme ile sağlıklı kilo vermek istiyorsanız iletişim sayfamızda, whatsapp ve sosyal medya bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. Ekibimiz ile ön görüşme yaparak sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Mide küçültme ameliyatı ile 1 ayda kaç kilo verilir?

Operasyon sonrası beslenme ve sıvı dönemi çok önemlidir. İlk ay 10 kilo ile 15 kilo arası verilebilmektedir. Diyetisyenlerimizin iletmiş olduğu listelere uyulmalıdır.

Mide küçültme ameliyatı taburcu olma süresi?

İlk yatış ve taburcu olma süresi toplamda 4 gün sürmektedir. Ameliyattan sonra ayağa kalkıp yürüyebilirsiniz. Cerrahi operasyon olmasına rağmen gün içinde (ameliyat sonrası 3 saat) ayağa kalkılır.

Mide küçültme tüp mide ameliyatı ile en fazla kaç kilo verilir?

Bu sorunun cevabı kişiye göre değişmekte olup 100 kilodan fazla veren hastalarımız olduğunu söyleyebiliriz.

Dr. Ergenç, 20 yıllık tecrübesiyle bugüne kadar sıfır komplikasyon ve %100 memnun hasta oranı ile binlerce başarılı ameliyat gerçekleştirmiştir.

2021 yılında dünyaca bilinen kurum SRC tarafından metabolik ve bariatrik cerrahi alanında Master Surgeon (Usta Cerrah) ünvanını kazanmıştır. Aynı zamanda dünyaca bilinen Obezite Topluluğunun (The Obesity Society) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Topluluğunun (American Society for Metabolic & Bariatric Surgery) üyesidir.
Op. Dr. Tufan ERGENÇ
Latest posts by Op. Dr. Tufan ERGENÇ (see all)
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]