Mide küçültme tedavisi kilo verme ameliyatları sayesinde giderek yaygınlaşmaktadır. Mide küçültme ameliyatı yaş sınırı birçok çevrede giderek yaygınlaşan laparoskopik mide küçültme ameliyatı hakkında sorulan birçok sorudan biridir.

Mide küçültme ameliyatı yaş sınırı diye belirtilen keskin bir sınır yoktur. Obezite her yaş gurubunda

Mide Küçültme Ameliyatı Yaş Sınırı

Mide Küçültme Ameliyatı Yaş Sınırı

görülebilen önemli bir hastalıktır. Obeziteyle beraber birçok hastalığın görülme riski artmaktadır. Diyabet, hipertansiyon, infertilite gibi hastalıklara  maalesef obez bireylerde daha sık rastlanmaktadır.

Özellikle diyabetin çocuk yaşlardan itibaren dokularda oluşan insülin direnciyle ilgisi olduğu bilinmektedir. Obezitenin engellenmesiyle bu hastalıklar erken evrede önlenebilir. Bu nedenle obezitenin erken yaşlarda tedavi edilmesi önem arz etmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Yaş Sınırı Nedir?

Günümüzde beslenme alışkanlıkları maalesef doğal yaşam ve ürünlerden uzaklaşmaktadır. Özellikle erken yaşlarda genetiğiyle oynanmış, hormon etkisiyle yetiştirilmiş ve katkı maddeleri içeren yapay besinler ile karşılaşan çocuklarda obezite riski artmaktadır. Bu nedenle obezite çok genç hatta çocuk sayılabilecek yaş grubuna kadar yaygınlaşmıştır.

Özellikle ebeveynlerin çocukları için birşeyler yapma çabası neticesinde obezite cerrahisinin küçük yaş grubuna uygulanması konusunda sıkça sorular almaktayız.

Obezite tedavisinde obezite cerrahisi özellikle de mide küçültme yöntemi günümüzde yaygın olarak uygulanmaktadır.

15 Yaşındaki hastamız Ayşe Dinç

15 Yaşındaki hastamız Ayşe Dinç

Mide küçültme tedavisi için belirlenmiş uluslararası standartlarda hem alt hemde üst yaş sınırı ile ilgili herhangi bir sınırlama yoktur. Yani mide küçültme ameliyatı yaş sınırı yoktur.

Genelde üst yaş grubunda hastanın kardiyak ve akciğer kapasiteleri yeterli olmak kaydıyla yaşlı denilebilecek yaş grubunda dahi bu ameliyatları sıklıkla uygulamaktayız.

Mide küçültme ameliyatı için alt yaş sınırı olarak genelde hastanın fiziksel gelişimini tamamlamış olması kabul gören kriter gibi gözükmektedir. Burada ebeveynlerin onamı dahilinde bu ameliyatlar uygulanabilir. Bu anlamda en düşük sınır 16 yaş gibi söylenebilir. Fakat hastanın fiziksel gelişimini tamamlamış olması şarttır. Bu noktada hasta, ailesi ve doktoru ameliyat kararını birlikte almalıdırlar.

Mide küçültme operasyonu sonrası beslenme özellik arz eder. Özellikle küçük yaş grubunda büyüme ve gelişme için demir, vitamin ve mineral desteği gerekir. Bu nedenle mide küçültme operasyonu sonrası hastaların takiplerine sıkı sıkıya bağlı kalıp gereği halinde vitamin ve mineral desteği alması sağlanmalıdır.

Sağlıkla kalın ..

Op.Dr. Tufan Ergenç – Obezite ve Metabolik Cerrahi

Mide Küçültme Ameliyatı Yaş Sınırı 

ETİKETLER : mide küçültme tedavisi, kilo verme, laparoskopik mide küçültme ameliyatı, laparoskopi mide küçültme, mide küçültme ameliyatı, mide küçültme tedavisi, obezite cerrahisi, mide küçültme tedavisi

  • Tüp mide ameliyatı yaş sınırı
  • Obezite cerrahisi yaş sınırı
  • Mide küçültme ameliyatı yaş sınırı

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]