Mide küçültme ameliyatı yan etkileri son yıllarda kilo verme adına diyet spor gibi birçok yöntemi denemiş fazla kilolu insanların ilk başvurduğu yöntem olarak ön plana çıkan mide küçültme ameliyatı hakkında sıklıkla merak edilen bir sorudur. Küçük bir operasyona bile karar vermenin ne kadar zor olduğu düşünülecek olursa böyle bir ameliyata karar verirken hastaların yaşadığı tereddütleri tahmin etmek çok zor değildir. Mide Küçültme Ameliyatı Yan Etkileri var mı?

Obezite ile ilgili sorunlar yaşayan kişiler bu ameliyatı olmak için araştırma yaparken ameliyatın ne gibi yan etkileri olduğu konusunu oldukça merak etmektedir.

Aslında öncelikle bahsedilmesi gereken durum ameliyatın yan etkilerden ziyade mide küçültme ameliyatının risklerinin neler olduğu konusudur.

Mide Küçültme Ameliyatı Yan Etkileri Neler?

Mide küçültme yada diğer adıyla tüp mide ameliyatında en çok korkulan durum en basit tanımıyla küçültülen mideden mide içeriğinin karın içine sızması yani kaçak riskidir. Kaçak olması durumunda eğer kaçak süreci iyi yönetilemezse bu durum hayati sonuçlara yol açabilir.

Bunun dışında ikinci bir risk tıpta emboli olarak isimlendirilen kan pıhtısının akciğer gibi hayati organların damarlarında tıkanıklığa neden olmasıdır. Bu durum ameliyat esnasında ve sonrasında alınan önlemlerle engellenebilmektedir.

Bunların dışında kanama, yara yeri enfeksiyonu gibi hayati öneme sahip olmayan durumlar da

Mide Küçültme Ameliyatı Yan Etkileri

Mide Küçültme Ameliyatı Yan Etkileri

izlenebilir.

Konusunda tecrübeli uzman bir doktor ve ekip tarafından yapılan operasyonlarda tüm bu riskler minimuma inmektedir.

Mide küçültme ameliyatının yan etkilerine gelirsek aslında bu ameliyat yönteminde sindirim sisteminin yapısında büyük bir değişiklik yapılmadığından ciddi yan etkiler söz konusu olmamaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Yan Etkileri Var mı?

Mide küçültme ameliyatına alternatif olarak uygulanabilen gastrik bypass yada duodenal switch ameliyatlarında ise barsakların pozisyonlarında değişiklik yapılması sonucu meydana gelen emilim bozuklukları ciddi vitamin mineral eksikliklerine yol açabilmektedir. Ancak Mide Küçültme Ameliyatı Yan Etkileri arasında böyle bir yan etki durumu yalnızca hastanın vitamin ve mineral alımı azaldığında görülür.

Hastaların ameliyat sonrası ameliyatı yapan doktor ve ekibi ile iletişim halinde kalabilmeleri oluşabilecek Mide Küçültme Ameliyatı Yan Etkileri erken teşhisi ve tedavisi açısından oldukça önemlidir.

Maalesef çoğu hasta ameliyat sonrası aklına takılan sorulara yanıt bulabileceği bir muhatap bulamamaktadır. Bu nedenle mide küçültme ameliyatına karar verirken yalnızca en iyi doktor değil, aynı zamanda ihtiyaç duyulduğunda ulaşılması en kolay doktorun seçilmesi gerektiği unutulmaması gereken  önemli noktalardan biridir.

Sağlıkla kalın ..

 

Op.Dr. Tufan Ergenç – Obezite ve Metabolik Cerrahi

Mide Küçültme Ameliyatı Yan Etkileri

İletişim Bilgileri

Mavişehir Park Yaşam Ofisleri 6523 Sokak No:32-B 303-304
Karşıyaka / İZMİR
 +90 (532) 013 75 77
 [email protected]

Sizi Arayalım

    Click to rate this post!
    [Total: 0 Average: 0]